تنش اسرائیل و روسیه از کجا آغاز شد؟ همکاری اسرائیل با نئونازی‌ها یا سخنان لاوروف؟

پنجشنبه 15 اردیبهشت 01 - 13:50
https://iswnews.com/?p=69560

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسماً دولت رژیم صهیونیستی را به همکاری با “رژیم نئونازی” اوکراین متهم کرد.

در ادامه‌ی تنش بی‌سابقه روسیه و اسرائیل درباره جنگ اوکراین، وزارت خارجه روسیه در روز ۱۳ اردیبهشت ماه، طی بیانیه‌ای با تاکید بر مواضع اخیر سرگئی لاوروف، اسرائیل را به همکاری با رژیم نئونازی اوکراین متهم کرد.
پیش از این بیانیه، لاوروف در گفتگو اخیر خود با شبکه تلویزیونی ایتالیا گفته بود: «بزرگترین افراد یهودستیز خود ریشه یهودی داشته‌اند. زلنسکی هم مانند هیتلر خون یهودی دارد و یهودی بودن او مانع از این حقیقت نیست که عوامل نازی در اوکراین وجود دارند.»

این اظهارات بی‌سابقه‌ی لاوروف، واکنش تند مقامات اسرائیل را برانگیخت. “نفتالی بنت” نخست ‌وزیر این رژیم خواستار توقف استفاده ابزاری از هولوکاست شده و گفت: «من این اظهارات را وخیم تلقی می‌کنم. اظهاراتی که بر خلاف حقیقت و از اساس باطل است. هدف از دروغ‌های این‌چنینی متهم کردن خود یهودیان به فجیع‌ترین جنایات تاریخی است که علیه یهودیان رخ داده تا بار مسئولیت را از دوش ستمگران ضد یهودی بردارد.»
در ادامه این تنش لفظی وزارت خارجه اسرائیل نیز خواهان عذرخواهی روسیه از یهودیان شد و “آناتولی ویکتوروف” سفیر روسیه در اسرائیل را جهت ابلاغ اعتراض اسرائیل به اظهارات لاوروف احضار کرد.

حال وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسمی با تاکید بر مواضع لاوروف و در پاسخ به وزارت خارجه اسرائیل، دولت زلنسکی را “رژیم نئونازی” اطلاق کرده و اسرائیل را به همکاری با آن متهم کرده است. در این بیانیه آمده است:
«ما به نظرات ضد تاریخی “یائیر لاپید” توجه کرده‌ایم، نظراتی که فقط بیانگر تصمیم دولت کنونی اسرائیل به حمایت از رژیم نئونازی کیف است.
تاریخ از نمونه‌های دردناک همکاری یهودیان با نئونازی‌ها بسیار سراغ دارد. آلمانی‌های نازی صنعتگران یهودی را به ریاست گتوها و شوراهای یهودی (Judenrats) در لهستان و دیگر کشورهای اروپای شرقی منصوب کردند و برخی از آنها به خاطر اعمال هولناکی که انجام دادند، در تاریخ ماندگار شدند. در ورشو، جاکوب لژکین از یهودیان جاسوسی می‌کرد و هر آنچه را که دید به آلمان گزارش داد و هموطنان خود را به مرگی دردناک محکوم کرد. چایم رومکوفسکی تا آنجا پیش رفت که از یهودیان در لودز درخواست کرد تا فرزندان خود را به نازی‌ها بسپارند تا زندگی بزرگسالان گتو را نجات دهند. شواهد بسیاری دیگری موجود است که این موضوع را تأیید می‌کند.
آنچه از منظر تاریخی غم انگیز است این است که در طول جنگ جهانی دوم برخی از یهودیان مجبور شدند در ارتکاب جنایات شرکت کنند.

ولودیمیر زلنسکی با آگاهی کامل و داوطلبانه از خاستگاه خود به عنوان سرپوشی برای خود و دیگر نئونازی‌ها استفاده می‌کند. او از نظر روحی و خونی همانند جلادان مردم خود (نازی‌ها) است. ریشه‌ی یهودی رئیس‌جمهور اوکراین نمی‌تواند به عنوان محافظی در برابر تجاوزات نئونازی‌ها در کشور باشد. به هر حال، اوکراین در این وضعیت تنها نیست. “ایگیلس لویتس” رئیس‌جمهور لتونی نیز ریشه‌ی یهودی دارد و به همان اندازه در پنهان کردن تلاش‌ها برای تطهیر Waffen-SS در کشورش موفق بوده است.

آیا ممکن است لاپید و دولت اسرائیل همه اینها را نبینند؟
آنها چگونه توقف هولوکاست و نجات یهودیان جهان توسط سربازان ارتش سرخ را نادیده می‌گیرند؟
چند بار وزارت خارجه اسرائیل سفرای لهستان، بلغارستان، کشورهای بالتیک و اوکراین را احضار کرده‌اند تا یادداشت‌های اعتراضی را با سخت‌ترین عبارات به آنها ابلاغ کنند؟

همه چیز برای اوکراین از سال ۲۰۱۴ میلادی شروع شد: ابتدا آنها به دنبال کمونیست‌ها آمدند، سپس برای سوسیالیست‌ها آمدند، و سپس کل جهان “متمدن” سکوت کرد! و آنگاه اوکراین روس‌ها را حذف کرد.
آیا به اندازه کافی فکر نمی‌کنید تا بفهمید کدام مردمی غیربومی، روس‌ها را تا پای چوبه دار دنبال می‌کنند؟

به ما اجازه دهید یک نکته را به شما یادآوری کنیم: غیرقابل تصور است! یهودی ستیزی و روما هراسی در اوکراین بیداد می‌کند. حتی اگر روس هراسی و تلاش دیوانه وار برای ریشه کن کردن آنها را کنار بگذاریم، احزاب ناسیونالیست پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی شروع به پیشبرد برنامه یهودی ستیزی کردند و در سال‌های اخیر فعال بوده‌اند. یهودی ستیزی پس از کودتای ۲۰۱۴ میلادی در اوکراین شکوفا شد. اوکراین از نظر تعداد وقایع یهودستیزانه در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق پیشتاز بود.
یهودیان تنها کسانی نیستند که رنج می‌برند. اغلب، روماها (کولی های شرق اروپا) به دلایل تفاوت نژادی نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.
اوکراین قانونی برای پیشگیری و مقابله با یهودستیزی دارد که در سال ۲۰۲۰ توسط زلنسکی امضا شد، اما این قانون همچنان مُرده باقی مانده است. برای کشوری که ۱.۵ میلیون یهودی را در جریان هولوکاست از دست داد و در پایتخت آن یادبود این قربانیان ساخته شده، “ملت سازی” غیراخلاقی است.»

اسرائیل در روزهای ابتدایی جنگ روسیه و اوکراین، مواضع صریحی را علیه روسیه اتخاذ کرد. آنها حمله روسیه را به طور رسمی محکوم کرده و به تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای موافق دادند. حال تنش لفظی دو طرف کار را به احضار سفیر روسیه در اسرائیل و صدور بیانیه وزارت خارجه روسیه علیه اسرائیل رسانده است. در صورتی که روابط روسیه و اسرائیل همچنان به سمت تیرگی میل کند، موارد زیر می‌تواند کانون توجه و مورد مناقشه طرفین واقع شود:
۱- تغییر سیاست روسیه در سوریه: عدم دخالت در تصمیمات دولت سوریه در قبال برخورد با اسرائیل و همچنین کمک نظامی به ارتش سوریه می‌تواند توان پدافندی آنها در برابر حملات هوایی اسرائیل را افزایش دهد. از سویی دیگر هرگونه کمک به دولت سوریه، متعاقبا تثبیت بیشتر قدرت ایران و حزب الله را به دنبال دارد و این برای اسرائیل خبر بدی است.
۲- مهاجرت یهودیان اوکراین به فلسطین اشغالی: در حال حاضر اسرائیل از آشفتگی اوکراین استفاده کرده و بیش از ده هزار مهاجر یهودی اوکراینی را در اراضی اشغالی جذب و سکونت داده است. افزایش ناامنی در اراضی اشغالی می‌تواند در مقابله با مهاجرت یهودیان به فلسطین موثر باشد. بنابراین روسیه می‌تواند در معادلات منطقه غرب آسیا برخلاف مصالح اسرائیل نقش آفرینی کند و حتی برای ناامنی اسرائیل به نیروهای مقاومت فلسطینی کمک نظامی کند.
۳- رقابت سیاسی داخلی صهیونیست‌ها: نقش آفرینی روسیه در انتخابات کنست و تقویت مخالفینی همچون نتانیاهو، می‌تواند دولت نفتالی بنت را به طور کامل از رده خارج کند.

تحقق این موارد بستگی به میزان و سطح تنش طرفین و همچنین واکنش سیاسی طرفین به موضوعات مورد اختلاف دارد که در آینده بیشتر قابل بررسی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
روسیه: اگر اسرائیل به اوکراین تجهیزات دفاعی بفرستد، پاسخ خواهیم داد!
حضور مستشاران اسرائیل در جنگ اوکراین!
ارتش اسرائیل در حال تحقیقات بر جنگ روسیه و اوکراین!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام