جنگ قدرت طارق صالح و عیدروس الزبیدی وارد مرحله جدیدی شد

پنجشنبه 22 اردیبهشت 01 - 20:00
https://iswnews.com/?p=70122

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در ادامه جنگ قدرت اعضای شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن، تنش بین سران شورای انتقالی جنوب و نیروهای مقاومت وطنی در استان‌های شبوه و عدن افزایش یافته است.

در پی بازداشت ۲۰ نفر از اعضای گارد ریاست جمهوری توسط مسلحین شورای انتقالی جنوب در عدن، تنش جدیدی بین طرفداران طارق صالح و عیدروس الزبیدی در مناطق اشغالی یمن آغاز شده است. طارق صالح در واکنش به بازداشت نیروهای خود، دستور مقابله با مسلحین جنوبی را صادر کرده است. با صدور این دستور، نیروهای العمالقه که تحت فرمان طارق صالح قرار دارند، در اقدامی متقابل پنج نفر از اعضای شورای انتقالی جنوب را در شهر عتق مرکز استان شبوه بازداشت کردند.

پس از استعفای عبدربه منصور هادی، جنگ قدرت بین اعضای شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی از جمله طارق صالح و عیدروس الزبیدی بیش از پیش شدت گرفته است. این رقابت با تنش بر سر کنترل منابع نفتی استان‌های مارب و شبوه در ۲۸ فروردین ماه شروع شد و تا روز گذشته که شورای انتقالی جنوب طارق صالح را تهدید به دستگیری کردند، ادامه یافته است. پیش از این تهدید، شورای انتقالی جنوب اعتراض خود را نسبت به ورود نیروهای تابع طارق صالح به شهر عدن اعلام کرده و به وی هشدار دادند که در صورت ادامه‌ی نفوذ وی به عدن، او را دستگیر خواهند کرد.

همزمان با این تهدید، یکی از مسلحین شورای انتقالی جنوب به نام “سالم سیف الردفانی” در شهر عدن ترور شد. منابع خبری در جنوب یمن معتقدند که این ترور توسط عوامل وابسته به طارق صالح انجام گرفته است. همچنین درگیری دیگری در شهر عتق بین نیروهای شورای انتقالی جنوب و “عواد العولقی” فرماندار شبوه رخ داده که یک کشته و یک زخمی به دنبال داشته است.

تضعیف موقعیت طرفداران منصور هادی و حزب اصلاح منجر به افزایش قدرت جریان‌های دیگر در اپوزیسیون یمن شده است. این موضوع منجر به جنگ قدرت بین جناح‌های وابسته به امارات از جمله طارق صالح و عیدروس الزبیدی شده است و هر یک از این افراد با نفوذ در مناطق جنوبی به دنبال کسب قدرت بیشتر برای جلب حمایت خارجی به خصوص حمایت شیوخ امارات متحده عربی هستند.

لازم به ذکر است “مقاومت وطنی” تشکیلات مسلحی در جنوب غرب یمن و به سرکردگی طارق صالح است که بیش از ده هزار نفر نیرو دارد و از چندین دسته شامل: اعضای پیشین گارد ریاست‌جمهوری علی عبدالله صالح، نظامیان ارتش و نیروهای امنیتی جدا شده از دولت صنعاء، نیروهای العمالقه و التهامه تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:
ساز مخالف حزب اصلاح در شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن
دعوای جنوبی ها و طارق صالح برای کنترل منابع نفتی استان شبوه

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام