تحولات افغانستان، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

شنبه 24 اردیبهشت 1 - 14:05
https://iswnews.com/?p=70220

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه درگیری‌های اخیر نیروهای احمد مسعود و مسلحین طالبان در شهرستان‌های دره، شتل و روخه بیش از ۳۰ نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.

۱- پنجشیر:
– در نتیجه درگیری‌های اخیر نیروهای احمد مسعود و مسلحین طالبان در محله تاواخ شهرستان دره، محله روی دره‌ در شهرستان شتل و محله سفید قول شهرستان روخه بیش از ۳۰ نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۱۷ اردیبهشت ماه، فرمانده “ملک خان” مدیر اطلاعات طالبان در شهرستان دره و از فرماندهان میدانی طالبان با افراد تحت امرش به نیروهای احمد مسعود پیوست.
– در ۱۹ اردیبهشت ماه، منابع محلی از تیرباران ۱۵ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان توسط مسلحین طالبان تحت امر “مولوی ذاکر قیوم” معاون وزارت دفاع طالبان در دره عبدالله خیل خبر دادند.
– در ۲۱ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان یک افسر وزارت دفاع در حکومت پیشین را در محله تنخو و یک غیرنظامی را در محله جهرعلی واقع در شهرستان دره تیرباران کردند.

ویدیو شماره ۱: حمله نیروهای احمد مسعود به مسلحین طالبان

ویدیو شماره ۲: حمله نیروهای احمد مسعود به مسلحین طالبان

ویدیو شماره ۳: مسلحین طالبان در ارتفاعات شهرستان شتل

۲- بدخشان:
در ۱۷ اردیبهشت ماه، بر اثر درگیری درون گروهی طالبان اهل قندهار با طالبان محلی برای تصرف یک معدن طلا در منطقه شیوه واقع در شهرستان بهارک شش نفر کشته شدند.

۳- بغلان:
– در ۱۶ اردیبهشت ماه، نیروهای جبهه آزادی “مولوی عبدالرحمان بهیر” معاون عملیاتی ریاست نیرو را در شهرستان بغلان مرکزی کشتند.
– در ۱۸ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان “سرهنگ محمد امین برومند” فرمانده لشکر ۲۰۷ ظفر در حکومت پیشین را در منطقه اول شهر پلخمری بازداشت کردند.
– در ۱۸ اردیبهشت ماه، بر اثر درگیری نیروهای جبهه آزادی افغانستان با طالبان در مناطق خیر دره، کاسه تراش و دره جر ۱۵ نفر از مسلحین طالبان کشته و شش نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.
– در ۲۰ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار خودروی حامل مسلحین طالبان در دره قاسان چهار نفر از اعضای طالبان کشته شدند.
– مسلحین طالبان دو دانش آموز را در محله دره شو واقع در شهرستان پل حصار و سه غیرنظامی از جمله یک زن را در منطقه ده میران واقع در شهرستان اندراب و یک نفر را در دره کشن آباد تيرباران کردند.
– در ۲۱ اردیبهشت ماه، بر اثر حملات چریکی نیروهای جبهه آزادی افغانستان بر مواضع طالبان در شهرستان خوست و فرنگ هفت نفر از مسلحین طالبان کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۲۲ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان به فرماندهی “ملا فاضل مظلوم” معاون وزارت دفاع و “قاری بختیار معاذ” استاندار طالبان، بر مواضع نیروهای احمد مسعود در دره قاسان و دره خاموش حمله کردند. طالبان در این حمله از پشتیبانی بالگردهای نظامی برخوردار بودند.

۴- بلخ:
– در ۱۷ اردیبهشت ماه، سه گروهک دیگر از نیروهای “جمعیت نور” به رهبری “عطا محمد نور” با هدف مبارزه مسلحانه ضد طالبان در شهر مزارشریف اعلام موجودیت کردند.
– در ۱۷ اردیبهشت ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان دو نفر از نیروهای احمد مسعود را بازداشت کردند، طالبان از نزد این دو نفر ۲۰ مین مغناطیسی و یک میل اسلحه کلاش ضبط کردند.
– در ۲۱ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان دو نفر غیرنظامی به نام های “شریف شاه” و “حبیب الرحمان مهاجر” را در شهرستان مارمل تیرباران کردند.
– در ۱۷ اردیبهشت ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان دو نفر از نیروهای احمد مسعود را در منطقه پنجم شهر مزارشریف بازداشت کردند. طالبان از این دو نفر ۲۰ مین مغناطیسی و یک قبضه اسلحه کلاشنیکف ضبط کرده است.

۵- ارزگان:
در ۱۶ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس یک پدر و پسر که هر دو از نظامیان حکومت پیشین بودند را در محله سیاه سنگ واقع در شهرستان دهراوود تیرباران کردند.

۶- تخار:
– در ۱۶ اردیبهشت ماه، دو فرمانده تاجیک تبار طالبان با اسامی “مولوی داراب” و “دکتر داود”، از جنگیدن با نیروهای احمد مسعود سر باز زده و با نیروهای پشتون طالبان درگیر شدند.
– در ۱۹ اردیبهشت ماه، نیروهای طالبان “مولوی غفوری” فرماندار شهرستان ورسج در حکومت پیشین را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت و شکنجه کردند.
– در ۲۰ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان یک غیرنظامی به نام “عظیم الله” را در شهر تالقان تیرباران کردند. برادر “عظیم الله” از افسران وزارت کشور در حکومت پیشین بوده است.

۷- سمنگان:
در ۱۹ اردیبهشت ماه، مسلحین طالبان یکی از فرماندهان میدانی گروه‌های ضد طالبان به نام “عجب خان” را در منطقه تندورک واقع در شهرستان حضرت سلطان ترور کردند.

۸- فاریاب:
در ۱۹ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس یک نفر از مسلحین طالبان به نام “شاه ولی خطاب” را در محله تیجم شهرستان المار تیرباران کردند.

۹- قندهار:
در ۱۸ اردیبهشت ماه، مسئولین وزارت دفاع طالبان اجساد ۲۰ نفر از مسلحین طالبان که در جنگ با نیروهای احمد مسعود در شهرستان دره کشته شده‌اند را به شهر قندهار منتقل و دفن کردند.

۱۰- کابل:
– در ۱۸ اردیبهشت ماه، نیروهای جبهه آزادگان یک خودروی حامل نیروهای اداره امر به معروف طالبان را در محله بازار افشار واقع در منطقه ۱۳ شهر کابل مورد حمله قرار دادند. این حمله منجر به کشته شدن سه نفر از مسلحین طالبان شد.
– در ۲۳ اردیبهشت ماه، بر اثر انفجار بمب در حین برگزاری نماز جمعه در مسجد جامع حضرت ایوب (ع) واقع در منطقه پنجم شهر کابل یک نفر شهید و بیش از ۱۳ نفر زخمی شده‌اند.

ویدیو: انفجار در مسجد جامع حضرت ایوب در شهر کابل

۱۱- کاپیسا:
در ۱۹ اردیبهشت ماه، نیروهای احمد مسعود ساختمان فرمانداری طالبان در شهر محمود راقی را با چند فروند راکت مورد حمله قرار دادند.

۱۲- میدان وردک:
در ۲۰ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس دو نفر از مسلحین طالبان را در محله سیاه سنگ شهرستان بهسود ترور کردند.

۱۳- هرات:
در ۱۶ اردیبهشت ماه، افراد مسلح ناشناس دو نفر از مسلحین طالبان را در محله خواجه طاق شهر هرات ترور کردند.

بیشتر بخوانید:
تحولات افغانستان و پاکستان، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
آخرین اخبار از جبهه پنجشیر و بغلان، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ + تصاویر و ویدیو

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام