علی عبدالله صالح با انصارالله؛ یا در برابر انصارالله؟ (به همراه ادامه تحولات یمن ۱۱ آذر ۹۶)

شنبه 11 آذر 1396 - 23:32
https://iswnews.com/?p=7052

پس از اظهارات امروز علی عبدالله صالح و بیانیه ائتلاف سعودی در حمایت از مواضع و تحرکات وی در شهر صنعا، انجمن علمای یمن با صدور بیانیه ای در خصوص حوادث جاری، خواستار توقف فوری درگیری و اتحاد و همبستگی یمنی ها شدند. انصارالله نیز با صدور بیانیه ای اظهارات وی مبنی بر آمادگی بر گفتگوی با ائتلاف سعودی را رد کرد. در بیانیه انصارالله آمده است: «دشمنان یمن بر روی فروپاشی یمن از داخل بعد از آنکه ارتش‌هایشان از خارج کاری نتوانستند کاری کنند، حساب باز کرده‌اند.»

رسانه های عربی چند ساعت پس از اینکه انصارالله و علی عبدالله صالح از توقف درگیری‌ها و تنش‌ها خبر داده بودند، اخبار تازه‌ای از درگیری‌های شدید میان دو طرف در محله السیاسی در جنوب شهر صنعا منتشر کردند. رسانه های سعودی نیز از گرفتن کنترل جنوب صنعا و فرودگاه صنعا و ساختمان های دولتی توسط نیروهای صالح اطلاع دادند که این اخبار کاملا توسط انصارالله تکذیب شد و در این راستا دستگاههای امنیتی یمن بر امنیت کامل صنعا تاکید و همچنین برخورد قاطع با هرگونه درگیری به خصوص در محله السیاسی و جنوب صنعا اطلاع دادند.

رهبر انصارالله پس از اظهارات صالح درسخنرانی دوم امروز خود گفت:
«از برادران شریف خود که در کنگره مردمی یمن که در فتنه همکاری نکردند، تمجید می کنیم. از شبه نظامیان و کنگره مردمی یمن و رئیس آن خواسته بودیم که عاقلانه و منطقی برخورد کنند، پس چرا ممانعت می کنند؟
ما و دستگاه های امنیتی در کنار مردم هستیم و تمام تلاش خود برای تثبیت امنیت صنعا به کار خواهیم گرفت.
هدف قرار دادن مراسم میلاد رسول اکرم «ص» اقدامی زشت بود، اما از آن چشم پوشی کردیم.
سخنرانی رهبر شبه نظامیان شامل دعوت به فتنه و جنگ و آشوب، کذب، خصومت و دشمنی بود. در حالی که ما همه را به تفاهم و همکاری برای تامین امنیت دعوت کردیم. سخنرانی رهبر شبه نظامیان (عبدالله صالح) ذره ای رنگ و بوی امنیت نداشت. وی به طور کامل هماهنگ با طرف های دشمن بود. به جای اینکه سلاح های خود را در مقابل مردم در صنعا بگیرید آنرا به روی دشمن متجاوز بگیرید.
سخنرانی صالح بوی تعفن می دهد و تو کسی نیستی که به نظام جمهوری یمن اعتقادی داشته باشی! ائتلاف متجاوز از مواضع شما استقبال کرد و آن را بازگشت به آغوش مزدور بودن و جنایت برشمرد. بیانیه ائتلاف دشمن سعودی، مهر تائیدی بر اقدامات تخریبی شبه نظامیان در صنعا است. آنچه که روی داده است، برای ما بسیار دردناک است، و وظیفه ماست که مقابل فتنه بایستیم.»

در طرفی دیگر مقامات دولت مستعفی «عبدربه منصور هادی»، از مواضع و تحرکات شبه نظامیان تابع صالح حمایت کرده و از هواداران خود خواستند علیه انصارالله قیام عمومی کنند.

 

در نتیجه آنچه که از مواضع طرفین و مسائل رخ داده برداشت می شود به صورت موردی نکات زیر است:
۱_اتحاد علی عبدالله صالح و انصارالله و سایر احزاب و جنبش ها با اتخاذ مواضع صالح منتفی است.
۲_ مشابه اوضاع فعلی صنعا، در سال ۲۰۱۲ دمشق و… اجرا شده است، البته با چند تفاوت.
در دمشق همزمان با حملات خارجی و تروریستی، شک سیاسی با استعفا نخست وزیر (ریاض الحجاب) شکل گرفت و در یمن صالح نقش سیاسی را بر عهده گرفت. درگیری پراکنده در صنعا هنوز ادامه دارد اما تسلط مناطق و ساختمان های توسط نیروهای صالح قابل استناد نیست. (تصاویر بالا توسط رسانه های مخالف انصارالله منتشر شده و به تسلط مناطق و درگیری گسترده در صنعا استناد شده است!)
در واقع نقش جنگ رسانه ای در صنعا کاملا روشن است.
۳_ بی شک جدا شدن علی عبدالله صالح از انقلابیون یمنی، بر قدرت انقلابیون در برابر ائتلاف سعودی تاثیر خواهد گذاشت. البته نه از جهت نظامی و تقلیل نیرو در جبهات نبرد، بلکه تاثیر آن در این مساله است که بخشی از نیروی انقلابیون باید صرف مقابله با صالح و کنترل شهرهای تحت تسلط آنها شود.
۴_انصارالله که در گذشته نیز بر عدم صداقت صالح و وابستگی وی به امارات و عربستان باور داشت، حالا علاوه بر رویارویی با ائتلاف سعودی باید با وی نیز رو در رو شود، البته علی عبدالله صالح دیگر قدرت و جایگاه سال ۲۰۰۵ را ندارد و انصارالله هم علاوه بر قدرت نظامی، حمایت مردمی و احزاب را دارد.

در نهایت سه گزینه برای وی محتمل است، با میانجی گیری قطر و دعوت به مصالحه علما و مقامات یمنی از مواضع خود برمیگردد و مصالحه با انصارالله را انتخاب می کند یا به ائتلاف سعودی خواهد پیوست که در این صورت ناچار به پذیرش تفاهم با دولت هادی است و یا جریان سومی را در یمن علم خواهد کرد که شانس وی را برای اثرگذاری در آینده یمن کم خواهد کرد!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. امین گفت:

    مطمئناً تلوزیون همچنان دست انصارالله است (یا دست کم تا یک ساعت پیش بوده!) چون زیرنویس شبکه تلوزیونی ملی یمن به همین بیانات رهبر انصارالله اختصاص داشت و با عنوان ” سید قائد ” به وی اشاره می کرد که کمتر چنین چیزی دیده بودم .

تبلیغات در تحولات جهان اسلام