ارتش روسیه کنترل کامل شهر ماریوپل را در اختیار گرفت!

شنبه 31 اردیبهشت 01 - 13:41
https://iswnews.com/?p=70816
نقشه ماریوپل

به گزارش “پایگاه تحلیلی خبری تحولات” در ۳۰ اردیبهشت ماه، با تسلیم آخرین نیروهای ارتش اوکراین به ارتش روسیه در منطقه صنعتی آزوفستال در جنوب شهر ماریوپل، این شهر مهم بندری در جنوب اوکراین به کنترل کامل روسیه و متحدانش درآمد.

پیرو آتش بس اعلام شده از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، باقیمانده نیروهای گردان نئونازی آزوف و ارتش اوکراین که به مدت یک ماه در منطقه آزوفستال در محاصره بودند، تسلیم ارتش روسیه شدند. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، در این بازه زمانی، ۲۴۳۹ نفر از نیروهای ارتش اوکراین تسلیم ارتش روسیه شدند. همچنین بر اساس اطلاعات موجود، در مجموع حدود ۵۰۰ غیرنظامی در یک ماه اخیر از منطقه آزوفستال تخلیه شدند.

پیشتر در نبردهای شهر ماریوپل و در ماجرای تلاش نیروهای اوکراینی برای شکستن محاصره منطقه صنعتی ایلیچ در شمال شهر، حدود ۱۰۰۰ نفر از نیروهای اوکراینی اسیر شده بودند. بنابراین در مجموع با توجه به اسارت حدود ۳۵۰۰ نفر از نیروهای اوکراینی در شهر ماریوپل و با احتساب تلفاتی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر برای نیروهای اوکراین، حدود ۴۵۰۰ نفر از نیروهای ارتش اوکراین پس از محاصره ماریوپل در این شهر حضور داشتند.

بیشتر بخوانید: ۶ طبقه پناهگاه مستحکم زیر منطقه صنعتی آزوفستال!

شایان ذکر است، نبرد اصلی و نهایی برای تصرف شهر ماریوپل از ۵ اسفند ۱۴۰۰ (۲۴ فوریه) آغاز شد و با گسترش پیشرویهای نیروهای روسیه و دونتسک در اطراف ماریوپل، این شهر از تاریخ ۱۰ اسفند ماه (۱ مارس) به محاصره کامل درآمد. در ۲۱ اسفند ماه (۱۲ مارس) نیز اولین منطقه در حومه شرقی شهر ماریوپل به تصرف نیروهای روسیه و دونتسک (DPR) درآمد و عملا نبردها به داخل شهر ماریوپل کشیده شد. پیشروی نیروهای روسیه و DPR در محلات شهر ماریوپل ادامه داشت تا نهایتا در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ (۲۰ آپریل) تمامی مناطق شهر ماریوپل به غیر از منطقه آزوفستال به کنترل ارتش روسیه در آمد. پس از آن بنابر دستور ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بدلیل محقق شدن هدف اصلی یعنی تصرف شهر ماریوپل و به جهت جلوگیری از افزایش تلفات، حملات گسترده زمینی برای تصرف آزوفستال تقریبا متوقف شد. پس از آن در طول یک ماه اخیر، برای زیر فشار قرار دادن نیروهای اوکراینی جهت قبول تسلیم، بیشتر حملات در قالب حملات توپخانه ای و هوایی انجام گرفت و همچنین پیشرویهای جزئی در بعضی مناطق انجام شد. در نهایت با توجه به افزایش فشار از سوی ارتش روسیه و وخامت اوضاع نیروهای اوکراینی در آزوفستال، نیروهای مسلح اوکراین در روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه (۱۶ می)، آتش بس و تسلیم را پذیرفتند. در ادامه و با تکمیل عملیات تسلیم و خروج نیروهای اوکراینی از منطقه آزوفستال در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (۲۰ می)، منطقه آزوفستال پس از ۸۲ روز محاصره به کنترل نیروهای ارتش روسیه و دونتسک درآمد و در نتیجه شهر ماریوپل به طور کامل بدست روسیه افتاد.

شهر صنعتی ماریوپل یکی از مهم ترین شهرهای بندری کشور اوکراین بود که نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کرد. طی سالهای گذشته، شهر ماریوپل در کنار شهر سورودونتسک بعنوان پایگاه اصلی و فرماندهی نیروهای ارتش اوکراین علیه نیروهای دونتسک و لوهانسک مورد استفاده قرار می‌گرفت. از این رو، تصرف کامل این شهر ضربه بزرگی به نیروهای مسلح اوکراین محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:
آخرین وضعیت شهر ماریوپل، ۳۱ فروردین ۱۴۰۱
آخرین وضعیت شهر ماریوپل، ۲۷ فروردین ۱۴۰۱
آخرین وضعیت شهر ماریوپل، ۲۵ فروردین ۱۴۰۱

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام