تحولات یمن، ۱۴ خرداد ۱۴۰۱

شنبه 14 خرداد 1401 - 22:56
https://iswnews.com/?p=71997

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” مردم یمن به مناسبت سالروز دعوت رهبر انصارالله شهید “سید حسین بدرالدین الحوثی” به برگزاری تظاهرات با عنوان “فریاد بر سر مستکبران”، در استان‌های تحت کنترل انصارالله تجمع و راهپیمایی کردند.

۱- صنعاء:
وزارت نفت دولت نجات یمن، اقدام دولت مستعفی در فروش میدان نفتی العقله به شرکت اتریشی را محکوم کرد و به شرکت‌های خارجی بابت هرگونه معامله، بدون تایید رسمی دولت یمن هشدار داد.

۲- عدن:
بنابر گزارش منابع محلی، ائتلاف سعودی مسئولیت تامین امنیت شهر عدن را به نیروهای یمن السعید تحت فرماندهی “صغیر بن عزیز” فرمانده ارتش دولت مستعفی واگذار کرد. این نیروها جایگزین نیروهای شورای انتقالی جنوب تحت فرمان “عیدروس الزبیدی” خواهند شد.

۳- ابین:
شورای انتقالی جنوب مدعی ورود نیروهای انصارالله به مرکز مدیریت جیشان در ظهر روز جمعه ۱۳ خرداد ماه شد. طبق این بیانیه، این نیروها پس از چند ساعت از این منطقه به سمت خطوط دفاعی انصارالله عقب نشینی کردند. انصارالله تاکنون واکنشی به موضوع نداشته است.

۴- صعده:
بر اثر انفجار مین کار گذاشته توسط نیروهای ائتلاف سعودی در وادی آل ابوجباره در مدیریت کتاف، یک نفر شهید و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

۵- الحدیده:
نیروهای ائتلاف سعودی طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۴ بار آتش بس را در این استان نقض کردند.

۶- شرکت نفت یمن: ائتلاف دشمنان کشتی “فوس پاور” حامل حدود ۲۳ هزار تن مازوت و بیش از ۷ هزار تن گازوئیل را علیرغم بازرسی و کسب مجوزهای ورود از سازمان ملل متحد توقیف کرد.

۷- کمیته نظامی دولت نجات یمن برای برگزاری دور دوم مذاکرات درباره بازگشایی جاده‌های شهر تعز و دیگر استان‌های یمن به شهر امان پایتخت اردن رفتند.

۸- در ۱۳ خرداد ماه، مردم یمن در استان‌های تحت کنترل انصارالله، به مناسبت سالروز روز “فریاد بر سر مستکبران” راهپیمایی و تجمع کردند. این روز توسط شهید “سید حسین بدرالدین الحوثی” در سال ۲۰۰۲ میلادی پایه گذاری شده است و مردم یمن هر ساله به این مناسبت تجمع کرده و شعار‌های معروف: الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و لعنت بر یهود را سر می‌دهند.

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. امیرحسین یکشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳

  نمی دونم چرا، ولی به شدت نسبت به این قراردادهای سازش و آتش بس در یمن بدبینم.
  حتی بیشتر از قرارداد احتمالی میان ایران و آمریکا.
  اصلا با عقلم جور درنمیاد که چرا یمنی ها با دستای خودشون رژیم در حال تسلیم آل سعود رو به حال خودشون رها کردن تا دوباره پس از تجدید قوا به حساب یمنی ها برسن.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.