ائتلاف سعودی در دوره اول توافق آتش بس، چند بار آن را نقض کرد؟

دوشنبه 16 خرداد 01 - 22:27
https://iswnews.com/?p=72215

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نیروهای ائتلاف سعودی در طول دوره اول آتش بس اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد، ۱۱۴۱۱ بار مرتکب نقض آتش بس شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های انصارالله، ائتلاف سعودی در جریان دوره اول توافق آتش بس اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد در یمن از تاریخ ۱۳ فروردین تا ۱۲ خرداد ماه، ۱۱۴۱۱ بار آتش بس را نقض کرده است. این نقض‌ها شامل انواع عملیات‌های هجومی، نفوذی، حملات هوایی، پرواز هواگردهای جاسوسی و رزمی، حملات موشکی و توپخانه‌ای و گلوله باران گسترده، جلوگیری از انجام پروازهای فرودگاه صنعاء، توقیف و تاخیر در ورود کشتی های حامل سوخت در دریای سرخ و… است که بخشی از جزئیات آن به شرح زیر است:
جنگنده‌های ائتلاف بیش از ۱۹۱ حمله هوایی و ۳۳۸۳ پرواز در حریم هوایی الحدیده، مارب، الجوف، تعز، حجه، صعده، عمران، صنعاء، البیضاء، الضالع، لحج و دیگر جبهات انجام داده‌اند. بالگردهای آپاچی ائتلاف نیز در ۹ حمله به جبهات مارب و مناطق مرزی مشارکت داشته‌اند.
نیروی زمینی ائتلاف سعودی ۱۰ عملیات تهاجمی به مواضع انصارالله در جبهات رغوان، العکد، البلق، اللجمه، الفلیحه، محزام ماس و حراضه در استان مارب و ۷ عملیات تهاجمی در جبهه الصلو و مقبنه در استان تعز، الحد در استان لحج و قعطبه در استان الضالع انجام داده است.
ائتلاف سعودی همچنین بیش از ۵۹۹۲ بار از طریق گلوله باران و ۲۵۵۶ بار از طریق ادوات توپخانه‌ای و راکت اندازهای چندگانه آتش بس را در جبهات مختلف یمن نقض کرده‌اند.

علیرغم نقض گسترده آتش بس توسط ائتلاف سعودی، پیشنهاد تمدید دوماهه توافق آتش بس مورد تایید طرفین جنگ در یمن قرار گرفته است. انصارالله تمدید آتش بس را مشروط بر تکمیل تعهدات طرف مقابل در توافق از جمله انجام پروازهای فرودگاه صنعاء و ارسال کشتی‌های حامل سوخت به مقصد بندر الحدیده، دانسته است. همچنین تبادل اسرا و بازگشایی مسیرهای استان‌های تعز، مارب و دیگر استان‌ها از جمله موضوعاتی است که طرفین در دوره دوم درباره آن گفتگو خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:
ائتلاف سعودی در یک ماه اخیر چند بار آتش بس را نقض کرد؟
جزئیات توافق آتش‌بس موقت در یمن

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام