طالع باقرزاده دست به اعتصاب غذا زد!

چهارشنبه 18 خرداد 1401 - 12:15
https://iswnews.com/?p=72288

به گزارش “پایگاه تحلیلی خبری تحولات” طالع باقرزاده روحانی معروف جمهوری آذربایجان از روز جمعه ۱۳ خرداد در زندان جمهوری آذربایجان دست به اعتصاب غذا زده است.

باقرزاده در پیامی به اقوام خود با بیان اعتصاب غذایی می‌نویسد: “نیروهای پلیس و سازمان امنیت ملی در احضار و بازجویی از فعالان دینی آذربایجان به باورهای دینی آنها توهین می‌کنند.”
زندانی سیاسی آذربایجان در ادامه پیام خود با ابراز نگرانی نسبت به شکنجه و توهین نسبت به بازداشت شدگان تصریح می‌کند: “چنانچه عوامل توهین و شکنجه فعالان دینی در سازمان امنیت ملی مجازات نشوند بر اعتصاب غذای خود تا شهادت ادامه می‌دهد. وی اکنون در زندان قبوستان زندانی است. این زندان به بدترین زندان در آذربایجان معروف است.

در نارداران چه گذشت؟
طالع باقرزاده در حوزه علمیه جامعه المصطفی العالمیه قم دروس حوزوی خوانده و موسس جنبش اتحاد مسلمانان آذربایجان (MBH) است. وی چهارم آذر ۱۳۹۴ (۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی) در جریان حمله نیروهای ویژه وزارت کشور آذربایجان به یک خانه مسکونی در شهرک نارداران در رایون صابونچی، همراه با گروهی از شهروندان بازداشت شد. چهار نفر از ساکنان نارداران در این ماجرا شهید شدند و دو افسر پلیس نیز جان خود را از دست دادند. به گفته طالع باقرزاده، این دو پلیس نیز توسط خود ماموران دولتی کشته شدند.
بازداشت شدگان این حادثه عنوان کردند که در حال برگزاری نماز و دعا بودند و مسلح نبودند، اما وزارت کشور آذربایجان ادعا می‌کند که این افراد مسلح بوده و قصد انجام عملیات خرابکاری داشته اند. شایان ذکر است، بازداشت باقرزاده و اعتراضات مردمی در این شهرک منجر به درگیری چند هفته ای شد که بازتاب جهانی داشت.

بیشتر بخوانید:
حمله به حسینیه ای در نارداران در کشور آذربایجان
احکام متهمان پرونده نارداران ۳ از سوی دادگاه جرایم سنگین باکو اعلام شد

باقرزاده در دادگاه جرائم سازمان یافته
دادگاه جرائم سازمان یافته آذربایجان در باکو، ششم بهمن ۱۳۹۵ (۲۵ ژانویه ۲۰۱۷) طی حکمی باقرزاده را به اتهام تلاش برای براندازی دولت آذربایجان و برپایی حکومت اسلامی به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است. فعالیت جنبش اتحاد مسلمانان آذربایجان ممنوع شده و اعضای آن تحت تعقیب قرار گرفته اند.

موضع گیری ایران
وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بدون موضع گیری قاطع درباره نارداران، آن را یک مسئله داخلی بیان کرده بود. این در حالی است که رسانه های حامی دولت و نمایندگان حزب حاکم در مجلس آذربایجان جمهوری اسلامی ایران را حامی طالع باقرزاده و تحریک کننده درگیری معرفی می‌کردند.

بیشتر بخوانید: بیانیه مجمع دفاع از آذری های مسلمان جهان به مناسبت دومین سالگرد حادثه شهدای نارداران

نارداران کجاست؟
شهرک ساحلی نارداران قدیمی ترین نقطه سکونت در اطراف باکو پایتخت آذربایجان است. ساکنان آن از قوم تات هستند که بر باورهای مذهبی خود تاکید می‌کنند و همین موجب خشم پان ترک‌های لائیک حاکم بر آذربایجان شده است. این شهرک همچنین پایتخت مذهبی این کشور محسوب می‌شود و بقعه رحیمه خاتون خواهر امام هشتم شیعیان در آن قرار دارد.
این مکان مذهبی از گذشته تا پیش از سرکوب مردم، محل گردهمایی چند صد هزار نفری روز عاشورا نیز بوده که اکنون با محدودیت‌های امنیتی روبرو شده است.
نارداران علاوه بر این خواستگاه حزب اسلام آذربایجان اولین جنبش سیاسی مذهبی پس از استقلال این کشور نیز هست.
برنامه استحاله فرهنگی در نارداران با راه اندازی مراکز شنا و هتل سازی در ساحل، توسط امین آقالاراف داماد سابق یهودی تبار الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان دنبال می‌شود.

مشاهده مستند نار و انار ؛ روایتی از مظلومیت شیعیان جمهوری آذربایجان

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.