زوایای پنهان اعتصاب غذای طالع باقرزاده، روحانی آذربایجانی

 طاها عبدالهی
نویسنده: طاها عبدالهی
پنجشنبه 19 خرداد 01 - 16:31
https://iswnews.com/?p=72400

بازجویان اداره جرائم سازمان یافته وزارت کشور جمهوری آذربایجان هنگام بازجویی و شکنجه دو عضو جنبش اتحاد مسلمانان به هتک حرمت مقدسات دینی و توهین به خداوند پرداخته اند.

حجت الاسلام طالع باقرزاده (باقراف) رهبر زندانی جنبش اسلامگرای شیعه آذربایجان از روز جمعه ۱۳ خرداد در حرکتی اعتراضی دست به اعتصاب غذا زده است. وی اعلام کرده تا مجازات عاملان هتک حرمت به اعتصاب غذای خود ادامه می‌ دهد و از تصمیم خود منصرف نمی‌ شود. تعطیلات رسمی آخر هفته این کشور روز یکشنبه است ولی روز جمعه همچنان جایگاه خود را در فرهنگ مردم دارد و انتخاب این روز نشانه هوشمندی در انجام کار است.پ

طالع باقرزاده از روحانیون با نفوذ در میان دینداران آذربایجان، در گذشته اقداماتی را انجام داده که همواره به موقع و موثر بوده است. دعوت به اعتراض گسترده علیه قانون منع حجاب اسلامی در اماکن عمومی و همراهی گسترده مردمی، نقطه عطف اقدامات باقرزاده و شکست دولت این کشور محسوب می‌ شود.

چنانچه وی بتواند با اعتصاب غذای خود جمع بیشتری از زندانیان و جامعه آذربایجان را با خود همراه کند می‌ تواند از حمایت خانواده های آنها نیز کمک بگیرد.

باقرزاده اعلام کرده است که اعتصاب غذای خود را در زندان تا شهادت ادامه می‌ دهد. جایی که محکومان با اعتراف اجباری و اتهامات بی اساس از آزادی محروم هستند. این زندان‌ها از استانداردهای به رسمیت شناخته شده پیروی نمی‌ کنند و تعدادی از زندانیان در آن به طرز مرموزی شکنجه و سپس کشته شده اند.
آذربایجان کشوری است که می‌ خواهد عضو اتحادیه اروپا شود اما زندان‌هایی دارد که به‌ شیوه دوران استبدادی اتحاد جماهیر شوروی سابق اداره می‌ شود. همین اعتصاب غذا می‌ تواند بار دیگر نگاه ها را متوجه زندان‌های آذربایجان، بازداشتگاه های وزارت کشور و سازمان امنیت ملی کند تا بار دیگر پرسش ها درباره وضع حقوق بشر بر سر زبانها بیفتد.
می‌ توان حدس زد که طالع باقرزاده با تیزهوشی خود می‌ خواهد دولت را در تنگنا قرار دهد. با سابقه ای که از وی درباره انتقاد به دولت سراغ داریم بار دیگر می‌ تواند دولت این کشور را مجبور به عقب نشینی و امتیازگیری برای مردم کند.

نام وی با واژه زندانی سیاسی و مخالفت با دولت آمیخته شده است. بدترین حالت این موضوع مرگ با عزت باقرزاده در زندان بخاطر اعتصاب غذا و شکنجه است که اعتراض او از هم اکنون با اعتصاب غذای شهادت معروف شده است. این گزینه باز هم یک باخت دیگر برای دولت محسوب می‌ شود و تلاش‌های ده ساله الهام علیف را برای دریافت لقب پدر آذربایجان زیر سوال می‌ برد.

بیشتر بخوانید:
طالع باقرزاده دست به اعتصاب غذا زد!
اعلام همبستگی زندانیان با طالع باقرزاده

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام