استعفای نمایندگان جریان صدر در پارلمان عراق!

دوشنبه 23 خرداد 1401 - 16:36
https://iswnews.com/?p=72637

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” رئیس پارلمان عراق با درخواست استعفای نمایندگان عضو فراکسیون صدر موافقت کرد.

کافی نبودن تعداد کرسی های جریان صدر باعث شد تا این جریان نتواند دولت جدید عراق را به راحتی تشکیل دهد. همین موضع باعث شد در ۲۱ خرداد ماه، مقتدی صدر رهبر جریان صدر، از حسن العذاری رئیس ائتلاف جریان صدر در پارلمان عراق، درخواست کند تا اعضای این ائتلاف استعفای خود را به هیات رئیسه پارلمان ارائه کنند. صدر، ارائه استعفای اعضای فراکسیون صدر را یک فداکاری برای میهن و ملت دانست.
پس از امضای درخواست استعفا توسط اعضای ائتلاف جریان صدر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق، با اکراه با درخواست نمایندگان عضو فراکسیون صدر موافقت کرد.

استعفای نمایندگان جریان صدر، واکنش‌های متعددی را در پی داشته است. مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان در واکنش به تصمیم مقتدی صدر بیان داشت که به تصمیم مقتدی صدر احترام می‌گذاریم و تحولات آتی را دنبال خواهیم کرد.
همچنین خمیس الخنجر رئیس ائتلاف السیاده، در گفتگو با متقدی صدر از این تصمیم وی قدردانی کرد.

به نظر می‌رسد که مقتدی صدر استعفای نمایندگان جریان خود و قرار گرفتن در اپوزیسیون را بهتر از شرکت در دولت توافقی می‌داند.
گرچه برخی منابع از احتمال انحلال مجلس پارلمان خبر می‌دهد اما بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی عراق، انحلال مجلس این کشور با اکثریت آرای ۳۲۹ نماینده کنونی پارلمان ممکن خواهد بود و استعفای نمایندگان جریان صدر هیچ تاثیر قانونی ندارد.
شایان ذکر است جریان صدر عراق در انتخابات اخیر پارلمانی موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمانی در رتبه نخست قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: نتایج نهایی انتخابات پارلمان عراق

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.