تحولات افغانستان و پاکستان، ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

جمعه 27 خرداد 1 - 14:46
https://iswnews.com/?p=72822

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نیروهای احمد مسعود مدعی سرنگونی یک فروند بالگرد Mi-17 طالبان در دره آرزو واقع در شهرستان شتل و همچنین اسارت چهار نفر از سرنشینان این بالگرد شدند.

۱- بدخشان:
در ۲۲ خرداد ماه، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی مسلحین طالبان در محله کری واقع در منطقه لوا در شهر فیض آباد، یک نفر از مسلحین طالبان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

۲- بغلان:
– در ۲۳ خرداد ماه، مسلحین طالبان پس از درگیری با دو نفر از نیروهای احمد مسعود در شهرستان اندراب، آنها را بازداشت کردند.
– در ۲۴ خرداد ماه، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی حامل مسلحین طالبان در دره قاسان واقع در شهرستان اندراب، پنج نفر از مسلحین طالبان کشته شدند. گروه جبهه آزادی مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

ویدیو: انفجار بمب بر سر مسیر خودروی مسلحین طالبان در دره قاسان

۳- بلخ:
– در ۲۲ خرداد ماه، بر اثر حمله مسلحانه افراد ناشناس به خودروی حامل کارمندان فرودگاه “مولانا جلال الدین محمد بلخی” در شهر مزارشریف، دو نفر از کارمندان کشته و شش نفر زخمی شدند.
– در ۲۳ خرداد ماه، سه نفر از مسلحین طالبان وابسته به فرمانده امنیت شهر مزار شریف در درگیری با يکديگر کشته شدند.

۴- پنجشیر:
– نیروهای احمد مسعود در ۲۲ خرداد ماه به مواضع طالبان در محله ملم خاک واقع در شهرستان حصارک و در ۲۳ خرداد ماه به محله دو آبی شهرستان شتل حمله کردند. تلفات طالبان در این حملات ۱۴ نفر کشته و ۷ نفر زخمی عنوان شده است و از تلفات نیروهای احمد مسعود اطلاعاتی منتشر نشده است.
– در ۲۵ خرداد ماه، مسلحین طالبان از ارتفاعات سالنگ و دره آرزو واقع در شهرستان شتل به مواضع نیروهای احمد مسعود حمله کردند.
– نیروهای احمد مسعود مدعی سرنگونی یک فروند بالگرد Mi-17 طالبان در دره آرزو واقع در شهرستان شتل شدند. همچنین چهار نفر از سرنشینان این بالگرد جان سالم به در برده و به اسارت نیروهای احمد مسعود درآمده‌اند. با توجه به تصویر منتشر شده بالگرد طالبان پس از حمله نیروهای احمد مسعود فرود آمده و بدنه آن سالم مانده است.

تصویر بالگرد Mi-17 طالبان که به دست نیروهای احمد مسعود افتاده است.
ویدیو: درگیری طالبان و نیروهای احمد مسعود در شهرستان شتل از نگاه دوربین طالبان

ویدیو: درگیری طالبان و نیروهای احمد مسعود در شهرستان شتل از نگاه دوربین نیروهای احمد مسعود

۵- زابل:
در ۲۳ خرداد ماه، ساکنان شهرستان شلمزوی با نظامیان پاکستانی درگیر شده و مانع ایجاد پاسگاه توسط آنها در این شهرستان شدند.

۶- سرپل:
– در ۲۲ خرداد ماه، مولوی “مهدی مجاهد” فرمانده هزاره تبار طالبان، درخواست دومین هیأت اعزامی طالبان برای برگشت به کابل و آشتی با مقامات این گروه را رد کرد.
– در ۲۳ خرداد ماه، تعدادی از بزرگان قومی شهرستان بلخاب با استاندار طالبان در مورد تنش بین “مولوی مهدی مجاهد” و حکومت طالبان، در شهر سرپل دیدار و گفتگو کردند.

۷- غزنی:
در ۲۲ خرداد ماه، نیروهای اطلاعاتی طالبان در محله جسکه واقع در شهرستان ناور ۱۷ نفر از آموزگاران مدرسه “لعل بیگ” را بازداشت کردند.

۸- فاریاب:
در ۲۳ خرداد ماه، بر اثر درگیری داخلی طالبان در شهرستان قیصار، سه نفر از مسلحین پشتون تبار و یک نفر از مسلحین ازبک تبار طالبان کشته شدند.

۹- قندوز:
در ۲۲ خرداد ماه، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در محله کهنه فروشی واقع در منطقه سوم شهر قندوز، چهار نفر غیرنظامی زخمی شدند.

۱۰- قندهار:
در ۲۲ خرداد ماه، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی حامل مسلحین طالبان در شهرستان سپین بولدک، “ملا محمد اکبر” از فرماندهان محلی طالبان کشته و دو نفر از محافظانش زخمی شدند.

اجرای سرود انقلابی سلام فرمانده توسط کودکان شهر قندهار

۱۱- کابل:
– در ۲۲ خرداد ماه، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، از کشته شدن یکی از فرماندهان داعش به نام “یوسف” و بازداشت یکی دیگر از اعضای این گروه توسط مسلحین طالبان در شهرستان بگرامی استان کابل خبر داد. طبق اظهارات مجاهد، این افراد مجری حمله به مساجد، خانقاه‌ها و دکل‌های برق در کابل بوده‌اند.
– در ۲۳ خرداد ماه، “شاه حسین مرتضوی” معاون سخنگوی ریاست جمهوری در حکومت پیشین به افغانستان بازگشت.
– در ۲۴ خرداد ماه، “عبدالله عبدالله” رئیس شورای عالی مصالحه ملی در حکومت پیشین با “بهادر امینیان” سفیر ایران و “جهاد ارگینای” سفیر ترکیه دیدار و گفتگو کرد.
– در ۲۴ خرداد ماه، شورای علمای شیعه افغانستان در یک گردهمایی در مدرسه علمیه “خاتم النبیین” واقع در منطقه سوم شهر کابل، از حکومت طالبان خواست تا تنش با مولوی مهدی مجاهد را از راه گفتگو و مذاکره حل کند. شورای علمای شیعه افغانستان در این پیام خواستار زندگی در صلح و آرامش و حل تنش ها از راه گفتگو شد.
– در ۲۴ خرداد ماه، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان با “منصور احمد خان” سفیر پاکستان در کابل دیدار و گفتگو کرد.
– در ۲۵ خرداد ماه، “عبدالحکیم نورزی” معاون شورای امنیت در حکومت پیشین به افغانستان بازگشت.

دیدار شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری در حکومت پیشین و انس حقانی
دیدار عبدالله عبدالله و بهادر امینیان در کابل

۱۲- کاپیسا:
در ۲۳ خرداد ماه، نیروهای احمد مسعود به پاسگاه طالبان در محله کولالان واقع در شهرستان حصه اول حمله کردند. از تلفات و خسارات این حمله اطلاعاتی در دست نیست.

۱۳- کنر:
در ۲۲ خرداد ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی مسلحین طالبان در منطقه یکم شهر اسدآباد، یکی از اعضای طالبان کشته و شش نفر دیگر از جمله دو غیرنظامی زخمی شدند.

۱۴- میدان وردک:
در ۲۳ خرداد ماه، مولوی “محمد عمر” معاون فرماندار طالبان برای شهرستان چک و چهار نفر از محافظانش توسط نیروهای تحریک ملی و اسلامی افغانستان ترور شدند.

۱۵- نورستان:
در ۲۳ خرداد ماه، بر اثر درگیری میان ساکنین دو محله در شهرستان دو آب، “ملا مبین خان” از فرماندهان میدانی طالبان به همراه چهار نفر از محافظینش کشته شدند.

۱۶- در ۲۳ خرداد ماه، سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای اعلام کرد که طالبان در یک ماه گذشته ۱۲ نفر از خبرنگاران افغانستانی را در شهرهای کابل، هرات، کاپیسا و بلخ بازداشت کرده‌اند.

۱۷- پاکستان:
در ۲۴ خرداد ماه، “بلاول بوتو زرداری” وزیر خارجه پاکستان با “حسین امیرعبدالهیان” وزیر خارجه ایران در تهران دیدار و گفتگو کرد. وزرای خارجه هر دو کشور بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

بیشتر بخوانید: تحولات افغانستان و پاکستان، ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام