دانش نظامی: موشک دوش‌پرتاب ۹K38 Igla

شنبه 28 خرداد 01 - 21:40
https://iswnews.com/?p=73048

موشک ۹کا۳۸ ایگلا یک موشک دوش‌پرتاب زمین به هوا ساخت روسیه و شوروی سابق است و جدیدترین نسخه این موشک ۹K338 Igla-s نام دارد.

توسعه موشک دوش‌پرتاب ایگلا به سال ۱۹۷۲ در دفتر طراحی OKB شوروی برمی‌گردد. پروژه ایگلا برای جایگزینی موشک های دوشپ‌رتاب قدیمی استرلا در نظر گرفته شد و طراحی موشک به طور کامل از پایه انجام شد.

موشک ایگلا دارای جستجوگر فروسرخ است و بر اساس اثرات حرارتی هدف به سمت آن هدایت می‌شود. اوپراتور موشک ایگلا به وسیله دوربین روی پرتابگر به سمت هدف نشانه گیری کرده و پس از شلیک موشک، جستجوگر فروسرخ بصورت خودکار و خوداتکا موشک را به سمت هدف هدایت می‌کند و اصطلاحا شلیک کن و فراموش کن است.

ایگلا به منظور شکار هواگردهای بال ثابت و بالگردها و همچنین موشک‌های کروز در ارتفاع و برد پایین استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌های موشک ایگلا اس، عدم اخلال توسط اثرات حرارتی روی زمین و پس زمینه مانند خورشید است.

از آنجایی که موشک مافوق صوت است با هدف کاهش نیرو درگ وارد شده به آن و افزایش برد و ارتفاع آن، روی دماغه موشک یک قطعه بنام Aero Spike نصب شده است. ائرو اسپایک با ایجاد یک ناحیه کم فشار و کم دانسیته به وسیله جدایش جریان درگ موجی یا Wave Drag را کاهش می‌دهد .

سرجنگی موشک ایگلا اس از نوع ترکش شونده جهت داده شده است اما در نسل‌های پیشین این موشک، سرجنگی ترکش شونده معمولی استفاده شده است. استفاده از سرجنگی ترکش شونده جهت دادن شده به منظور افزایش اثر گذاری سرجنگی است بطوری‌ که با فعال شدن فیوز ترکش‌ها در جهت‌های از پیش تعیین شده پخش می‌شوند. مواد انفجاری بکار گیری شده در سرجنگی از نوع بسیار قدرتمند HMX هستند و فیوز موشک هم از نوع ضربه‌ای تأخیری و مغناطیسی است. فیوز مغناطیسی به کمک میدان مغناطیسی بدنه فلزی نزدیکی به آن را تشخیص داده و فعال می‌شود.


مشخصات موشک ایگلا اس:
برد: ۵۰۰-۶۰۰۰ متر
ارتفاع درگیری: ۱۰ – ۳۵۰۰ متر
حداکثر سرعت هدف نزدیک شونده: ۴۰۰ متر برثانیه
حداکثر سرعت هدف دورشونده: ۴۰۰ متر برثانیه
زمان آماده به کار: ۵ ثانیه
وزن موشک: ۱۱/۷ کیلوگرم
وزن موشک به همراه پرتابگر: ۱۹ کیلوگرم

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام