آذربایجان، تنش مرزی سرپوش جنایت‌ها

چهارشنبه 1 تیر 1401 - 23:46
https://iswnews.com/?p=73320

به گزارش “پایگاه تحلیلی خبری تحولات” نایرا ظهرابیان نماینده مجلس ارمنستان در صفحه فیسبوک خود از تیراندازی نیروهای آذربایجان در کلبجر به مواضع ارمنستان در واردنیس و کشته شدن یک ارمنستانی خبر داد.

بر اساس اطلاعات وی، در ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، هراچ پیلی پیلیوسیان اهل بوراکان کشته شده و وزارت دفاع این کشور از تایید موضوع خودداری می‌کند. خانم ظهرابیان تنظیم سند صلح با آذربایجان را علت سکوت دولت ارمنستان اعلام کرده است.

احتمالا این درگیری و مواردی از این نوع برای انحراف افکار عمومی داخل آذربایجان صورت گرفته تا مرزها متشنج شوند.
پرونده جنایت ترتر و مرگ مشکوک نظامیان آذربایجانی هنوز بسته نشده است. قربانیان نجات یافته و خانواده قربانیان روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) در برابر دادگستری نظامی آذربایجان در باکو تجمع کردند.

اعتراض در برابر دادگستری نظامی آذربایجان در باکو

این افراد خواستار توضیح دادگستری درباره عاملان این جنایت‌ها، مجازات آنها و برکناری خانلار ولی اف دادستان نظامی آذربایجان شدند. بنابر گفته معترضان دادستان نظامی مانع انجام تحقیقات و شفافیت رویدادها از سال ۲۰۱۶ تا پس از جنگ ۴۴ روزه شده است.

تعدادی از نظامیان آذربایجانی پس از درگیری آوریل ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی احضار و زیر شکنجه بازجویی شدند. این بازجویی ها منجر به مرگ و معلولیت تعدادی از نظامیان شده است. همچنین اجساد سربازان و درجه داران ارتش پیش و پس از جنگ ۴۴ روزه سال ۲۰۲۰ در حالی به خانواده ها تحویل شده که آثار شکنجه و دریدگی صورت در آنها مشهود بوده است.
خانلار ولی اف نیز با دفاع از عملکرد خود گفته است که عامل برکناری شکنجه کنندگان بوده ام. خانلار ولی اف، بردار المار ولی اف شهردار پیشین گنجه است که توسط یونس صفراف هدف تیراندازی قرار گرفت و به دلیل شدت جراحات کشته شد.

دیدگاه غالب بر این است که نظامیان منتقد دولت در آذربایجان به شیوه مشکوکی کشته می‌شوند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.