به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در ادامه‌ی درگیری طالبان و مسلحین تابع مولوی مهدی مجاهد، شهر ترخوج مرکز شهرستان بلخاب به تصرف مسلحین طالبان درآمد.

حملات طالبان به شهرستان بلخاب برای دستگیری مولوی مهدی مجاهد از عصر روز ۲ تیرماه در مناطق دزدان دره، قم کوتل و آبی کلان آغاز شده است. مسلحین مهدی مجاهد مدعی انهدام دو دستگاه خودروی نظامی هاموی، و تلفات بیش از ۴۳ نفر طالبان در این درگیری‌ها شده‌اند و منابع خبری رسمی طالبان تاکنون گزارش روشنی از این درگیری‌ها منتشر نکرده‌اند. همچنین منابع محلی کشته شدن “محمد قومندان” فرمانده مسلحین تابع مهدی مجاهد در منطقه قم کوتل و تصرف این منطقه به دست طالبان را تایید کرده‌اند.
بر اساس اظهارات منابع میدانی تحولات جهان اسلام، اکثر درگیری‌های طالبان و مسلحین مهدی مجاهد به صورت پراکنده و جست و گریز بوده است. هیچ شهر و یا منطقه نظامی در کنترل مسلحین مهدی مجاهد قرار ندارد و فرماندار طالبان و مسلحین تحت امر وی پس از تصرف منطقه قم کوتل، وارد شهر ترخوج و ساختمان فرمانداری شهرستان بلخاب شده‌اند.
در مناطق دیگر نظیر شهر بامیان، شهرستان‌های دره صوف بالا و یکاولنگ نیز درگیری‌هایی بین طالبان و طرفداران مهدی مجاهد گزارش شده است که ماهیت آنها روشن نیست.

شورای علمای شیعه و سایر شخصیت های برجسته شیعیان افغانستان نظیر “سید عیسی حسینی مزاری” رئیس مرکز فرهنگی تبیان نیز مردم را به دوری از جنگ دعوت کرده و آنها را از پشتیبانی از مولوی مهدی مجاهد بر حذر داشته‌اند.
همان طور که در مطالب گذشته عنوان شد، تنش مهدی مجاهد با طالبان یک درگیری داخلی در تشکیلات گروه طالبان است و عامه مردم استان سرپل و بامیان از شیعیان تا اقوام هزاره و تاجیک نقشی در این ماجرا ندارند.

بیشتر بخوانید:
سایه جنگ داخلی طالبان بر بلخاب؛ مهدی مجاهد کیست و چه می‌خواهد؟
تحولات افغانستان و پاکستان، ۳ تیر ۱۴۰۱

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. وحید یکشنبه, ۵ تیر, ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۴

    شورای علمای شیعه و شخصیت های برجسته شیعیان افغانستان اعلام میکنن مردم به کمک مهدی مجاهد نرن و در این درگیری دخالت نداشته باشن ، اونوقت فرمانده علیپور اعلام میکنه مردم بلخاب قیام کنن!!!! چرا شیعه باید همیشه از سوراخ تفرقه و دو دسته بودن نیش بخوره و ضربه ببینه ، کی میخواد زیر یه پرچم با دشمن واحد بجنگه ، اون از عراق و مقتدی صدر اینم از افغانستان و فرمانده علیپور!!!!!!!

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.