مرزهای آذربایجان امنیتی می‌ شوند؟

پنج‌شنبه 23 تیر 1 - 23:58
https://iswnews.com/?p=74793

جمهوری آذربایجان مرزهای خود را به سوی تشنج پیش می‌برد و این موضوع سبب می شود تا چهره قفقاز جنوبی رنگ امنیتی به خود بگیرد.

مرزهای بسته نخجوان با ایران

مرزهای مسافری زمینی آذربایجان با همه کشورهای همسایه (به جز ارمنستان) هنوز هم بسته است و شیوع کرونا دلیل محدودیت شدید اعلام می‌شود. بجز موارد نادر، امکان سفر زمینی به کشورهای همسایه فراهم نیست. پایانه مرز مسافری جمهوری خودمختار نخجوان آذربایجان از روزهای ابتدای ماه جاری خورشیدی برای ورود اتباع ایرانی و خروج اتباع این کشور به مقصد ایران بسته شده است. تنها سفر هوایی راه ورودی از ایران به نخجوان بوده که قیمت بلیط آن نیز به رقم بی سابقه 22 میلیون تومان فروخته می شد. اکنون این خط هوایی نیز بسته شده است. این مبلغ در مقایسه با بلیط پنج میلیون تومانی تهران به مسکو، مسافران اهل نخجوان که قصد بازگشت را داشتند متعجب کرده بود. سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در گفتگو با رادیو تبریز تایید کرده است که مرز نخجوان از سمت ایران بسته نیست و در عین حال موضع شفافی در این زمینه اتخاذ نکرده است.

سربازگیری در آذربایجان

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان افراد در سن خدمت سربازی را فراخوانده و دلیل آن را آموزش سلاح های تازه بیان می کند. این نیروها در حال آموزش رزم زمینی هستند. استانداردسازی ارتش آذربایجان با ضوابط مورد نظر پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌تواند یکی از دلایل این فراخوان باشد. اگر چنین خبری درست باشد آذربایجان به زودی پروتکلهای الحاقی به ناتو را دریافت می کند و در این مورد از حمایت ترکیه و انگلیس نیز برخوردار است.

همچنین بعید نیست که ارتش آذربایجان از فرصت کاهش حضور قابل ملاحظه نیروهای صلحبان فدراسیون روسیه در قره باغ کوهستانی برای عملیات نظامی و برچیدن دولت ارمنی آرتساخ (ناگورنو کاراباخ) یا تصرف مناطق بیشتر در این منطقه استفاده کند. همچنین وزارت دفاع این کشور همچنان مدعی تنش در مرزهای ارمنستان و تیراندازی به سوی مواضع خودی است.

پایگاه جدید روسیه در شمال ارمنستان

دولت فدراسیون رسیه در واکنش به مذاکرات تمدید قراردادهای نفتی و گازی آذربایجان با کشورهای اتحادیه اروپایی، یک پایگاه نظامی در شمال ارمنستان و نزدیکی خطوط انتقال نفت و گاز دریای کاسپین به اروپا می سازد. این پایگاه در چهار کیلومتری مرز استان تاووش ارمنستان با استان تووز آذربایجان ساخته می شود و حدود چهل کیلومتر با خطوط لوله در خاک آذربایجان فاصله دارد. چنانچه روسیه از این پایگاه بهره برداری کند این خطوط لوله در برد توپخانه روسیه قرار می گیرند. ساخت و ساز روس ها در این منطقه می تواند یک پیام آشکار برای اروپا تلقی شود تا بدانند در صورت فشارهای بیشتر بر روسیه منابع مواد اولیه و انرژی آنها تهدید می شود.

رسانه های ایرانی چند خبر درباره دیدار هیئت های ایرانی و آذربایجانی برای افزایش تولید برق دو کشور از سه سد رود ارس منتشر کرده اند. جزئیات این قراردادها هنوز مشخص نیست و بیشتر پیش نویس آنها منتشر شده است. این دیدارها نمی تواند بی ارتباط با رویدادهای اخیر باشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام