امارات دستور قلع و قمع حزب اصلاح را صادر کرد

چهارشنبه 26 مرداد 1401 - 11:18
https://iswnews.com/?p=77087

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نیروهای تحت فرمان ائتلاف سعودی برای سرکوب مسلحین حزب اصلاح به جبهات استان‌های مارب و حضرموت اعزام شدند.

در پی مخالفت حزب اصلاح با دستور دولت مستعفی یمن مبنی بر واگذاری کنترل گذرگاه مرزی الودیعه به نیروهای العمالقه، رشاد العلیمی رئیس شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن با پشتیبانی امارات، دستور اعزام نیروهای العمالقه، مقاومت وطنی و مسلحین شورای انتقالی جنوب به سمت مواضع حزب اصلاح در استان‌های مارب و حضرموت را صادر کرد. در این راستا، صدها نفر از مسلحین تحت فرمان ائتلاف سعودی به همراه دهها خودروی نظامی و زرهی در حومه‌ی صحرای العبر در استان حضرموت مستقر شده‌اند.

طبق اظهارات منابع محلی، نیروهای تحت امر ائتلاف سعودی جاده اصلی حضرموت به مارب را قطع کرده و از عبور کامیون‌های حامل سوخت و کالا جلوگیری کرده‌اند. همچنین بر اثر حمله نیروهای العمالقه به اولین مواضع حزب اصلاح در صحرای العبر، پایگاه تیپ ۲۳ میکا به کنترل نیروهای العمالقه درآمده است. همزمان با این تحولات، مسلحین حزب اصلاح در حال تجمیع نیروهای خود در شهرهای مارب و سیئون برای دفاع از میادین نفتی تحت کنترل خود هستند.

لشکرکشی ائتلاف سعودی برای سرکوب حزب اصلاح در حالی صورت می‌گیرد که سران این حزب تاکنون پاسخ روشنی به پیشنهادهای انصارالله نداده‌اند. انصارالله در روزهای گذشته خواستار صلح و ائتلاف با حزب اصلاح برای مقابله با تجاوز خارجی به یمن شده بود.

لازم به ذکر است که پیش از آغاز تنش در مناطق اشغالی یمن، اکثر مناطق مهم و میادین نفتی در استان‌های مارب، حضرموت و شبوه در کنترل حزب اصلاح قرار داشت. با افزایش اختلافات بین حزب اصلاح و دولت مستعفی یمن، ائتلاف سعودی تصمیم به اعمال محدودیت های شدید علیه حزب اصلاح گرفت و با دخالت وسیع امارات این گروه از شهر عتق مرکز استان شبوه رانده شد. مثلث قدرت حزب اصلاح در سه نقطه مارب، سیئون و عتق تشکیل می‌شود و در حال حاضر عتق از سیطره این گروه خارج شده است. همچنین جاده اصلی بین سیئون و مارب قطع شده و ارتباط زمینی بین مسلحین حزب اصلاح قطع شده است. در واقع حزب اصلاح در مارب تحت محاصره قرار گرفته است و اوضاع مناسبی برای حفظ موقعیت خود ندارد. در صورتی که حزب اصلاح به راه نجات خود یعنی صلح با انصارالله روی نیاورد باید با صحنه سیاسی یمن وداع کند، چرا که استعداد و امکانات این گروه برای مقابله با ائتلاف سعودی کافی نیست و پافشاری بر موضع دشمنی با انصارالله غلط ترین تصمیم ممکن برای آنهاست.

بیشتر بخوانید:
تدارک امارات برای حمله به مارب!
استاندار شبوه با کمک امارات حزب اصلاح را شکست داد

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. گپ چهارشنبه, ۲۶ مرداد, ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱

  بعید می دونم این اخوانی های متعصب و کینه ای پیشنهاد انصار الله را قبول کنند ، چون زخم های عمیقی از انصارالله خوردن، تازه خیلی از رهبران این حزب داخل خود عربستان هستن و اگر به نفع انصارالله وارد شن برخورد سختی با این رهبران خواهد شد و همچنین رهبران کمتر سلفی و وهابی حزب اصلاح هم به آمریکا و ترکیه نزدیکن و به فرض اگر انصارالله بخواد با جناح ترکی قطری آمریکایی اتحاد تشکیل دهد ، این افراد چندان مانند جناح عربستان نشین حزب اصلاح تاثیر و نفوذ میدانی ندارد (به غیر کمی در تعز)و در کل به این راحتی ها که شما میگید هم نمی شود با این ها متحد شد

  پاسخ
 2. مهدی چهارشنبه, ۲۶ مرداد, ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵

  بگذارید انتقام شان گرفته شود

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی