رویدادها در قفقاز به چه سمتی می روند؟

پنج‌شنبه 27 مرداد 1 - 13:19
https://iswnews.com/?p=77210

انفجار در ایروان، آتش سوزی در باکو

انفجار در مرکز خرید سورمالو ایروان پایتخت ارمنستان عصر روز یکشنبه 23 مرداد این شهر را به لرزه در آورد و ستونی از دود در آسمان این شهر دیده شد.

آرمن پامبوخچیان سرپرست وزارت شرایط اضطراری ارمنستان در گفتگو با رسانه های این کشور گفته است: “جستجوی محل انفجار به وسیله 155 امدادگر انجام می شود که جسد 16 نفر کشته و 62 مصدوم از محل انفجار خارج شده و دو نفر هنوز مفقود هستند.”

نام شش شهروند ایرانی از جمله مهری طاهری، در فهرست مفقودان این مرکز قرار گرفته بود. طبق بیانیه سفارت ایران این موضوع درست نیست و شهروندان ایرانی اکنون در گرجستان هستند.

همزمان با این رویداد در ایروان، یک ساختمان هشت طبقه مسکونی در رایون خطایی و مرکز شهر باکو پایتخت آذربایجان آتش گرفته است. این روی داد چند ساعت پس از انفجار ایروان در حالی رخ داده است که یک کنسرت در نزدیکی محل حادثه در حال برگزاری بود. مقام های آذربایجان جزئیات دقیقی از این حادثه منتشر نکرده اند.

هنوز ارتباطی که دو حادثه ایروان و باکو را به یکدیگر مرتبط کند گزارش نشده است.

303 مفقود الاثر و 600 اسیر ارمنی جنگ دوم قره باغ

بنابر گزارش رادیو عمومی ارمنستان، صلیب سرخ درباره جنگ 44 روزه سال 2020 اعلام کرده است 303 نفر از نظامیان ارمنستان هنوز مفقودالاثر هستند. طی شش ماه نخست سال میلادی، 1450 تماس و ملاقات با خانواده های افراد مفقود شده جمهوری ارمنستان در این جنگ داشته ایم. همچنین 600 پیام صوتی، تماس تلفنی و نامه میان اسیران ارمنستان در آذربایجان با خانواده هایشان برقرار شده است.

جنگ لفظی میان دولت آذربایجان و قره باغ کوهستانی

آرمن پرس گزارش کرده است الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان جمعه 21 مرداد با بیان سیاست ها پیرامون آینده قره باغ کوهستانی گفته است که ارامنه قره باغ وضعیت، استقلال و امتیاز خاصی نخواهند داشت.

داویت بابائیان وزیر خارجه دولت (دفاکتو) قره باغ کوهستانی (آرتساخ) در صفحه فیس بوک خودنوشت: اینجا چه می توان گفت؟ از طرح جزئیات خودداری می کنم. ابتدا می خواهم از علیف بخاطر صداقتش تشکر کنم. آذربایجان و رهبری آن هرگز برنامه های خود را برای ارتساخ پنهان نکرده اند. دوم: قره باغ در ترکیب آذربایجان چیزی نخواهد داشت چون خود قره باغ وجود ندارد. به جز این هر وضعیتی در آذربایجان برای آرتساخ غیر قابل قبول است. یهودیان چگونه می توانستند حداقل وضعیت اداری و سرزمینی در آلمان نازی داشته باشند؟

تهدیدهای آشکار علیف و موضع گیری سخت مقام های رسمی قره باغ کوهسانی نشان می دهد که وضعیت حقوقی قره باغ همچنان به یک بحران ادامه دار در منطقه قفقاز دامن می زند.

داویت بابائیان وزیر خارجه قره باغ کوهستانی

سفر وزیر دفاع ارمنستان به روسیه

سورن پاپیکیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان 24 مرداد در صدر یک هیئت عالی رتبه نظامی به پایتخت فدراسیون روسیه سفر کرده است. شرکت در نمایشگاه نظامی و بازیهای نظامی و دیدار با سرگئی شویگو و مقام های عالی رتبه روسیه از برنامه های سفر وی اعلام شده است.

سورن پاپیکیان وزیر دفاع جمهوری ارمنستان در روسیه

خط و نشان وزارت خارجه روسیه

معاون مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه 21 مرداد طی نشست خبری با بیان بروز تنش بر سر کریدور لاچن هر دو طرف آذربایجان و ارمنستان را به خویشتنداری فراخوانده است.

ایوان نچایف در این نشست تاکید کرده است: بحران بر اساس قرارداد سه جانبه نهم نوامبر 2020 مسکو و بیانیه 21 ژانویه و 26 نوامبر 2021 حل و فصل می شود. وی گفته است که پوتین با پاشینیان به صورت تلفنی گفتگو کرده است و سرگئی لاوروف و سرگئی شویگو، وزیران امور خارجه و دفاع فدراسیون روسیه با همتایان آذری خود تماس تلفنی برقرار کرده اند. نچایف با بیان حساسیت موضوع از جزئیات توافق جدید خودداری کرده است.

وی با تاکید بر نقش محوری صلحبانان روسیه در کریدور لاچن و قره باغ افزوده است: هیچ انتقادی درباره نیروهای صلحبان روسیه پذیرفتنی نیست و دولت های باکو و ایروان پیش از این بر نقش این نیروها تاکید کرده اند.

سرکنسولگری ایران در جنوب ارمنستان

طبق اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، مرتضی عابدین ورامین کاردار پیشین سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن، سرکنسول ایران در شهر کاپان مرکز استان سیونیک ارمنستان می شود. مرتضی عابدین تا زمان تایید اگرمان (موافقت نامه کنسولی در ارمنستان) به این کشور نمی رود.

استان سیونیک ارمنستان در جنوب این کشور قرار گرفته و با آذربایجان و ایران هم مرز است. فاصله شهر کاپان تا خاک آذربایجان کمتر از یک کیلومتر و فرودگاه کاپان در کنار رود مرزی ساخته شده است. راه اندازی سرکنسولگری ایران در این شرایط، پیام روشنی به جمهوری آذربایجان برای رسمیت مرزهای بین المللی محسوب می شود.

 این موضوع پیش از این در گفتگوی تلفنی رئیسی و پاشینیان مورد بررسی قرار گرفته بود.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام