به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در مراسم کلنگ‌زنی موزه مقاومت جنتا به سخنرانی پرداخت.

سیدحسن در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت بحث ما در خصوص اصل ایجاد یک مرکز در البقاع نبود چرا که این کمترین وظیفه در قبال تاریخ و فداکاری‌ها نبود بلکه همواره بحث درباره این بود که این مرکز کجا احداث شود؟ زمان زیادی برای انتخاب این مکان لازم نبود و ما جنتا را انتخاب کردیم. ما از سال‌ها پیش به فکر ایجاد یک مرکز گردشگری و جهادی در البقاع بودیم و ما تجربه موفقیت‌آمیزی در ایجاد مرکزی در ملیتا در جنوب داریم و ایجاد مرکز در البقاع حداقل وظیفه ما در قبال خاطرات، تاریخ و اهالی این منطقه است و ما جنتا را انتخاب کردیم اما چرا جنتا؟

وی گفت جنتا در حقیقت اردوگاه آموزشی بود اما محل عبادت، پاسخگویی، تدارکات و ملاقات و آشنایی رزمندگان از سراسر مناطق لبنانی بود و ما می‌دیدیم که چگونه برادران یکدیگر را در آغوش گرفته و با اشک از یکدیگر خداحافظی می‌کنند. اینجا اشک‌هایی از ترس خدا و عشق به حسین (ع) جاری می‌شد و نیز خون‌هایی در راه خدا در بمباران اسرائیلی ریخته شده و از اینجا بود که مردان خدا به راه افتاده و معجزه‌ آفریدند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنرانی خود بیان داشت برگردیم به ۴۰ سال پیش و به دنبال یورش اسرائیل به لبنان، معلوم نبود این یورش تا کجا پیش خواهد رفت، در آن ایام حضرت امام خمینی(ره) یک تصمیم تاریخی بزرگی گرفت و یک نیروی طلیعه‌دار را به سوریه و یک هیأت عالی رتبه را برای دیدار با حافظ اسد رئیس جمهور وقت این کشور به دمشق اعزام کرد. با وجود اینکه ایران در جبهه‌ای به طول هزاران کیلومتر علیه صدام که از حمایت سخاوتمندانه آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برخوردار بود، می‌جنگید، امام خمینی جوانان و مردانی را برای مبارزه در کنار لبنانی‌ها و سوری‌ها با هدف مقابله با رژیم اشغالگر اعزام کرد و مأموریت نیروهای ایرانی جنگ در جبهه‌ها نبود بلکه کمک به لبنانی‌ها برای مقابله با رژیم اشغالگر و آزادسازی اراضی خود و نخستین منطقه‌ای که نیروهای ایرانی وارد آن شد، همین سرزمین جنتا بود.

وی تصریح کرد برنامه تغییر کرد و این شد که نیروی سپاه پاسداران برای کمک به مبارزان لبنانی به لبنان اعزام شود و حمایت لجستیکی و نظامی ارائه کرده و تجربیاتی در اختیار آن‌ها قرار دهد و پس از آن وظیفه این نیروها از مشارکت در جبهه‌ها به نیروی حمایتی، تدارک و کمک به لبنانی‌ها برای مقاومت در برابر رژیم اشغالگر و آزادسازی اراضی اشغالی تغییر کرد.

نصرالله اظهار داشت در جنتا یک اردوگاه آموزشی بود که جنبش اسلامی امل به ریاست سید حسین الموسوی مسئول آن بود و این اردوگاه در اختیار برادران سپاه پاسداران قرار گرفت و دوره نخست آموزشی آغاز شد و نخستین کسانی که به آن پیوستند سید عباس موسوی از رهبران شهید مقاومت اسلامی و تعدادی از رهبران دیگر بود و اردوگاه جنتا به گونه‌ای شده بود که قلب‌ها برای آن می‌تپید و مشتاقانی داشت که برای مشارکت در دوره‌های آن با یکدیگر رقابت می‌کردند و جوانانی از همه مناطق می‌آمدند و اینجا نخستین مرکز آموزشی و اولین دوره نظامی بود و پس از آن اردوگاه‌ها در جنتا و حومه آن توسعه پیدا کرد و اردوگاه‌هایی در دره‌ها و تپه‌ها ایجاد شد.

سیدحسن گفت حضور نیروهای اصلی در منطقه الزبدانی بود و از آنجا تصمیم گرفته شد که وارد لبنان و جنتا شوند و اینجا اولین منطقه‌ لبنانی بود که برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد آن شدند همین سرزمینی که ما امروز در آن جشنمان را برگزار می‌کنیم و اهالی شهرک‌های اطراف اردوگاه نیز به دلیل تجاوزات مکرر اسرائیل درد و رنجی را متحمل شدند و در جریان بمباران این اردوگاه خون ایرانی و خون لبنانی‌ها در هم آمیخته شد و بسیاری از کسانی که به اردوگاه ملحق شده بودند، به شهادت رسیدند.

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در رابطه با ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی نیز تأکید کرد موضوع مرزهای دریایی، کاریش و حقوق لبنان در آب های آن، نه از نزدیک و نه از راه دور ربطی به توافق هسته ای ایران ندارد. توافق هسته ای ایران امضا شود یا نه، اگر لبنان به خواسته هایش نرسد، ما به سمت تشدید می‌رویم. چشم‌ها باید به میدان کاریش و مرزهای لبنان و میانجی آمریکایی باشد که تاکنون نیز وقت تلف کرده و زمان نیز تنگ است.

سیدحسن در خصوص حمله به سلمان رشدی اظهار داشت حادثه واقعا مهمی بود اما من اکنون درباره آن اظهارنظر نمی‌کنم چرا که ما به برخی اطلاعات، داده‌ها و جزئیات نیاز داریم و اگر این گزارشها تکمیل شود در آن صورت نیاز ضروری و قطعی وجود دارد که ما در خصوص این حادثه مهم موضعی داشته باشیم.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.