باکو حمایت خود از تجزیه‌طلبان پان‌ترکیسم ضد ایرانی را علنی‌تر کرد!

دوشنبه 7 شهریور 1 - 14:02
https://iswnews.com/?p=77982

در پی دستورالعمل آریه گوت، مشاور صهیونیست الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان مبنی بر ضرورت در دستور کار قرار گرفتن موضوع به اصطلاح “آذربایجان جنوبی”، باکو با انتشار مصاحبه خبرگزاری نیمه رسمی “آپا” با قابل حسینلی، مشاور پیشین رئیس جمهوری آذربایجان با این عنوان که “امروز استقلال آذربایجان جنوبی باید واقعیت جدید منطقه بشود”، حمایت دولت جمهوری آذربایجان از تجزیه‌طلبان پان‌ترکیسم ضد ایران را علنی کرد!

قابل حسینلی در این مصاحبه به بهانه پاسخگویی به سخنان اخیر ابوالفضل ظهره وند، کارشناس سیاسی و مقام پیشین دولت ایران در خصوص مخاطراتی که از جانب جمهوری آذربایجان متوجه ایران شده است، این ادعای مضحک را مطرح کرد که ایران موجودیت آذربایجان مستقل (جمهوری آذربایجان) را بزرگترین خطر برای خود می‌داند!
قابل حسینلی با این ادعای دروغ که جمهوری آذربایجان حتی در زمان‌هایی که ایران زیر بار تحریم‌ها ضجّه می‌زد، در تحریم‌های ایران مشارکت نکرد و هیچ محدودیتی برای ایران اعمال نکرد، افزوده است: «جمهوری آذربایجان در دوره استقلال خود در مقابل تمامی خطرها و تهدیدهایی که از جانب ایران وارد شد، سکوت کرد و واکنشی نشان نداد. اما، اکنون دیگر سکوت امکان پذیر نیست و آذربایجان نیز باید صدای خود را به ایران برساند. جمهوری آذربایجان باید دیگر در مقابل سرنوشت تلخ ۴۰ میلیون هم تبار خود در ایران بی‌اعتنا نماند و نباید سکوت از خود به نمایش بگذارد. زیرا، آنان بخش مهمی از خانواده ۵۰ میلیون نفری آذربایجانی‌ها دنیا هستند.»

در این مصاحبه، مشاور پیشین رئیس جمهوری آذربایجان دروغ های همیشگی رسانه‌های باکو را مبنی بر دوگانه و متضاد بودن سیاست اعلامی و اعمالی ایران در قبال جمهوری آذربایجان و پشتیبانی همه جانبه سیاسی و نظامی و اقتصادی ایران از ارمنستان در مقابل جمهوری آذربایجان در جنگ قره‌باغ را تکرار کرده و افزوده است: «ایران از معدود کشورهایی است که در حرف، یک موضع و در عمل، موضعی کاملا متفاوت را در پیش می‌گیرد.»

گرگ های خاکستری در فکر مسلح شدن در ایران تحولات جهان اسلام

گفتنی است باکو در ماه‌های اخیر در پی دعوت علنی از عناصر تجزیه‌طلب پان‌ترکیسم ضد ایرانی به نشست به اصطلاح گردهمایی سراسری آذربایجانی‌های دنیا در شهر شوشی، فعالیت سایت‌ها، کانال‌های یوتیوب و تلگرامی تبلیغ کننده تجزیه طلبی ضد ایرانی را جدی‌تر از گذشته پیگیری می‌کند و بر اساس برخی شواهد در سخنان عناصر افراطی تجزیه طلب، باکو سعی دارد این عناصر را وارد فاز نظامی و حرکت‌های تروریستی ضد ایران بکند.

از حاج علی اکرام تا حاج الهام ؛ مبارزه خستگی ناپذیر در راه احیای اسلام

پیش تر آریه گوت، مستشار اسرائیلی الهام علی اف در امور فرهنگی و رسانه‌ای و رئیس مرکز چند فرهنگ گرایی باکو در اسرائیل و برندا شفر، کارشناس سیاسی صهیونیست و نویسنده کتاب تفرقه افکن “مرزها و برادری؛ ایران و چالش هویت آذربایجانی” نیز پیشنهاد کرده بودند باکو به‌طور علنی‌تری حمایت از تجزیه‌طلبان ضد ایرانی را در دستور کار خود قرار دهد!

برندا شفر عضو اصلی بنیاد دفاع از دموکراسی که یکی از ضد ایرانی ترین اندیشکده های جهان است چشم انداز خود را اینگونه مطرح می کند که ایالات متحده آمریکا در کنار هم پیمانانش باید بحران پان ترکیسم را به فشار حداکثری در برابر ایران بیفزاید و این گونه است که می توان ایران را بدون حمله از پای درآورد.

الهام علی‌اف؛ قربانی بازی قدرت های بزرگ

همچنین مقامات و رسانه‌های رژیم صهیونیستی با بیان کنایه‌هایی در خصوص استفاده این رژیم از جمهوری آذربایجان به عنوان پایگاهی ضد ایران، تهدیداتی را مبنی بر تبدیل جمهوری آذربایجان به مرکز تروریسم ضد ایران مطرح کرده‌اند.

نفوذ و تاثیرگذاری سرطانی رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان در پی جنگ دوم قره باغ که باکو، ترکیه و اسرائیل را آزاد کننده اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان معرفی کرد، به‌طور تصاعدی افزایش یافته است و علنی شدن حمایت باکو از تجزیه‌طلبی ضد ایرانی نیز نشانه دیگری از ترکتازی رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود.


تصویر: ایده تجزیه طلبان پانترک از آذربایجان بزرگ و تجزیه بخش هایی از شمال غرب ایران

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فرزند ایران گفت:

  حیف که اسلام و انسانیت دستمان ر بسته. در غیر این صورت لزومی نداشت بچه خائن و نمک نشناس جدا شده از سرزمین مادری ر این همه مدت تحمل کنیم و به خاک میهن برنگردانیم. واقعا صد حیف

  1. مجتبی گفت:

   سلام
   صرفنظر از بررسی کلیات نظر شما توصیه میکنم هیچوقت از انجام کار مذهبی متاسف نشید
   شما میگید حیف اسلام دستم رو بسته
   بهتره بگید
   اسلام امر کرده و ما با اجرای امر خداوند متعال امیدواریم رضایت خدا را بدست آوریم

 2. وافن اس اس گفت:

  واقعا دیگه اینا بی شرافتی رو به آخرش رسوندن! توهم پانترکیسم که توسط یک یهودی به نام آرمینیوس وامبری پایه گذاری شده و به سادگی طرح و نقشه ی توطئه آمیز این ایدئولوژی مشخصه …..

 3. عبدالله گفت:

  ایران هم باید و باید قضیه اجاره 99 ساله را مطرح کرده و به بازگشت آذربایجان به سرزمین مادری اصرار کند یا به ایده ی برگزاری رفراندم در آذربایجان بپردازد و یا برای بازگشت استان های خودمختار و مخالف الهام به سرزمین ایران برنامه ریزی کند.
  دیگه این بی شعور شورَش را در آورده

 4. محمد(ل ن ) گفت:

  ما هم آذربایجان رو که اکثرا شیعه هستن
  آذربایجان اشغال شده توسط دولت تزاری می دانیم و ان شاء الله به ایران برمیگردونیم.

 5. علی اس اس گفت:

  وقتی مقامات اینطور دارن دست دست میکنن دشمن داره هی برنامه اش رو جلو میبره من که فاتحه اسلام الخصوص شیعه که مهم ترین بخش از مردم اذربایجان هستن رو در اینده ایی نزدیک از دستم میدیم

 6. ازاد گفت:

  لازم نیست جنگ کنیم دوستانه ما نمی خواهیم با فارسها زیر یک پرچم زندگی کنیم اینکه دعوا نداره

  1. علی گفت:

   گورتو گم کن همونجا پس

تبلیغات در تحولات جهان اسلام