به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” شورای انتقالی جنوب با پشتیبانی امارات در حال آماده سازی عملیات علیه حزب اصلاح در استان‌های المهره و حضرموت هستند.

بر اساس آخرین اخبار از مناطق اشغالی یمن، فرماندهان حزب اصلاح نیروهای کمکی جدیدی را به منطقه العبر واقع در غرب استان حضرموت فرستاده‌ و راکت‌اندازها و توپخانه خود را در تپه های مشرف به صحرای این منطقه مستقر کرده‌اند. در حال حاضر درگیری خاصی در این محور گزارش نشده است اما تشکیل خط دفاعی حزب اصلاح در العبر، احتمال درگیری جدی این گروه با مسلحین تحت حمایت امارات را بالا می‌برد.

از سوی دیگر امارات با محوریت شورای انتقالی جنوب در حال ایجاد تشکیلات نظامی جدیدی در استان المهره به نام “النخبه المهریه و دفاع المهره” (دفاع المهره والنخبه المهریه) هستند. خالد سعید طه، فرمانده نظامی شورای انتقالی جنوب در استان المهره این اقدام را به منظور تحکیم امنیت و ثبات جنوب دانسته و با اشاره به بیانیه نشست اخیر شیوخ و بزرگان قبایل المهره، به نمایندگی از آنها خواستار اخراج گروه‌های مسلح طرفدار حزب اصلاح از استان المهره شده است. البته بزرگان قبایل المهره در این نشست ابتدا بر ضرورت مقابله با نیروهای خارجی تاکید کرده و سپس خواستار بسیج عمومی علیه آنها شده‌اند اما شورای انتقالی جنوب با تغییر این موارد، خواهان توقف روند بسیج عمومی شده و مردم را تحریک به اقدام علیه حزب اصلاح و کنترل مناطق نفتی در استان المهره می‌کنند.

در استان ابین نیز مسلحین شورای انتقالی جنوب به فرماندهی مختار النوبی، وارد مدیریت لودر شده و تا این لحظه درگیری خاصی بین قبایل حامی حزب اصلاح و این نیروها رخ نداده است. وضعیت در استان شبوه نیز تغییری نکرده و رسانه‌های تابع حزب اصلاح همچنان مدعی آماده سازی حمله برای بازپس‌گیری شهر عتق از عوض بن الوزیر العولقی استاندار شبوه هستند.

علیرغم فروکش کردن درگیری‌ها در مناطق اشغالی یمن، قدرت حزب اصلاح همچنان رو به زوال و در مقابل قدرت گروه‌های تابع امارات رو به افزایش است. حزب اصلاح با بی پاسخ گذاشتن پیشنهاد اتحاد با انصارالله، علاوه بر تضمین سقوط خود، تمایل غربی‌ها و شورای انتقالی جنوب یمن را برای اجرای طرح تجزیه یمن بیشتر کردند. سیاست بسته و بی‌تدبیر شاخصه اصلی بیشتر گروه‌های اخوانی است اما تحولات اخیر یمن ثابت کرد که حزب اصلاح علاوه بر این موارد، در بی عقلی و نفاق نیز از اخوانی‌های مصر، سوریه و… جلوتر هستند.

بیشتر بخوانید: پیشروی مسلحین شورای انتقالی جنوب در استان ابین

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. محمد(ل ن ) پنجشنبه, ۱۰ شهریور, ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴

  حالا که حزب اصلاح با دولت نجات متحد نشده و جواب رد داده و از طرفی داره مناطق رو دشمنان دیگر انصارالله از چنگ شون در میارن چطوره انصارالله هم بهشون حمله کنه و مناطق اشغال شده رو پاکسازی کنه.

  پاسخ
 2. احمد جمعه, ۱۱ شهریور, ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۳

  حزب اصلاح حاضر نیست بخاطر ماندن در قدرت، اصول و ارزشها و اعتبارش را حراج کند
  همراهی با حوثیها پایان سیاسی شان در یمن خواهد بود

  پاسخ
  1. گپ دوشنبه, ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴

   دیدیم چطور به خاطر ماندن در قدرت با امارات و سعودی ضد اخوان در سال ۲۰۱۵ ائتلاف کرد! اصلا با این کار نشان داد چقدر به اصول و ارزشش هاش پایبند است??

 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.