به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی اقدام نیروهای سرایا السلام جهت ترور یکی از فرماندهان عصائب اهل الحق در شهر بصره، چهار تن از طرفین کشته شدند.

در بامداد ۱۰ شهریور ماه، با وجود پایان آشوب‌های اخیر در بغداد و کاهش تنش‌ها، نیروهای سرایا السلام، مسلحین وابسته به مقتدی صدر اقدام به ترور یکی از فرماندهان عصائب اهل الحق در شهر بصره کردند، اما نیروهای عصائب اهل الحق با هوشیاری خود عملیات ترور را خنثی کرده و دو تن از مسلحین سرایا السلام طی تبادل آتش کشته شدند.

ساعاتی پس از این حادثه، مسلحین سرایا السلام به تلافی این ماجرا به یکی از مقرهای عصائب اهل الحق در بصره یورش برده و دو تن از نگهبانان این مقر را به شهادت رساندند.

از سوی دیگر، واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق در اقدامی عجیب وقوع این درگیری‌ها را تکذیب و اعلام کرد که آن‌چه در شهر بصره رخ داده مربوط به یک پرونده جنایی است! و نیروهای امنیتی چند نفر از مظنونین این حادثه را بازداشت کرده و روند تحقیقات درباره این پرونده جنایی آغاز شده است.

پس از این حوادث، تمامی دفاتر عصائب اهل الحق در شهرهای مختلف عراق تا اطلاع ثانونی به دستور قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق بسته شد. وی خطاب به نیروهای عصائب اهل الحق بیان داشت “کسانی که به دنبال فرصت جهت بحران‌سازی‌اند، با سکوت، طرح و نقشه‌های آنان را نقش بر آب کنید.”

به نظر می‌رسد علی‌رغم شکست پروژه‌ها و اهداف جریان صدر در هفته‌های اخیر، مسلحین وابسته به مقتدی صدر به دنبال ایجاد آشوب و افزایش تنش‌ها از طریق تحریک رقبا و گروه‌های مخالف می‌باشند. این دسته از اقدامات خطرناک باید در اسرع وقت و قبل از گسترش دامنه‌ی آشوب و درگیری‌ها به مناطق مختلف عراق توسط نیروهای امنیتی کنترل و خنثی شود. همچنین لازم است مقتدی صدر به عنوان رهبر جریان صدر، مواضع خود در قبال این شکل از اقدامات را به طور شفاف بیان کرده و برای کنترل نیروهای تحت فرمان خود تدابیری را اتخاذ نماید.

بیشتر بخوانید:
سخنگوی مقتدی صدر: ایران شتر خود را در عراق مهار کند!
تهدید الکاظمی به کناره‌گیری از سمت نخست وزیری!
پایان آشوب‌ها در عراق؛ کنفرانس خبری صدر در خصوص حوادث اخیر

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. محمد(ل ن ) پنجشنبه, ۱۰ شهریور, ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۲

  چرا امام حسین در کربلا تنها ماند و یا حکومت امثال مختار چند ماهی بیشتر طول نکشید رو متوجه خواهیم شد!

  پاسخ
  1. علی اس اس سه شنبه, ۱۵ شهریور, ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۳

   فازا مازا حکومت مختار چند ماه بود

 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.