تحولات آسیای میانه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

سه‌شنبه 22 شهریور 1 - 23:40
https://iswnews.com/?p=78887

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” صدر جباروف، رئیس جمهور قرقیزستان در راستای طرح تأمین امنیت مرزهای این کشور پایگاه مرزی پهپادی کمیته امنیت ملی را افتتاح کرد.

افغانستان:
۱- پنجشیر:
– در ۱۵ شهریور ماه، مسلحین طالبان روستای زمانکور بالا و پایین را محاصره کرده و چندین نفر غیرنظامی را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت کردند.
– در ۱۹ شهریور ماه، مسلحین طالبان و نیروهای احمد مسعود در روستای شابه شهرستان خنج، روستای فراج شهرستان عنابه و شهرستان دره درگیر شدند.
– در ۲۰ شهریور ماه، مسلحین طالبان بیش از ۵۰ خانواده از ساکنان روستاهای کوجان، کوهسار و شانیز شهرستان پریان را وادار به کوچ اجباری کردند.

۲- کاپیسا:
در ۲۰ شهریور ماه، مسلحین طالبان از ورود دانشجویان شیعه برای ادای نماز به مسجد دانشگاه البیرونی در شهر محمود راقی ممانعت کردند.

۳- بغلان:
در ۱۵ شهریور ماه، نیروهای احمد مسعود ساختمان فرمانداری شهرستان نهرین را مورد حمله قرار دادند.

۴- تخار:
– در ۱۶ شهریور ماه، نیروهای احمد مسعود “مولوی صفی الله” مشهور به “قاری معاذ” معاون رئیس اطلاعات طالبان در استان پنجشیر را در بازار کهنه شهرستان دشت قلعه ترور کردند.
– در ۱۸ شهریور ماه، در پی وقوع حملات نیروهای احمد مسعود به مواضع طالبان در شهرستان کلفگان، نیروهای اطلاعات طالبان چهار نفر غیرنظامی را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت و شکنجه کردند.

۵- دایکندی:
– بر اثر حمله مسلحین جبهه ملی آزادگان به مواضع طالبان در شهرستان سنگ تخت، تعدادی از مسلحین طالبان از جمله “قاری طلحه زرمتی” فرمانده گردان اول انتحاری طالبان کشته شدند.
– در ۱۸ شهریور ماه، مسلحین اطلاعاتی طالبان در شهر نیلی سه نفر از کارمندان اداره امر به معروف و نهی از منکر خود را به اتهام همکاری با داعش بازداشت کردند.
– در ۲۱ شهریور ماه، مسلحین طالبان فعالیت دو شبکه تلویزیونی و چهار شبکه رادیویی را متوقف کرده و تمامی وسایل و تجهیزات این رسانه ها را نابود کردند.

۶- قندهار:
– در ۱۵ شهریور ماه، یک فروند بمب افکن B-52 و چهار فروند جنگنده در حال گشت زنی در آسمان قندهار دیده شدند.
– در ۲۱ شهریور ماه، مسلحین اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان، چهار نفر از کارمندان زن سازمان ملل متحد را در شهر قندهار بازداشت کردند.

۷- فاریاب:
در ۱۶ شهریور ماه، مسلحین طالبان “محمد جلیل” یکی از فرماندهان میدانی حزب جنبش ملی اسلامی را در روستای کوه صیاد واقع در شهرستان شیرین تگاب تیرباران کردند.

۸- هرات:
– در ۱۵ شهریور ماه، مسلحین طالبان جذب نیروهای داوطلب از مدارس دینی مرکز و شهرستان‌های استان هرات برای فرستادن به جبهه پنجشیر و بغلان را آغاز کردند.
– در ۱۹ شهریور ماه، بر اثر درگیری عوامل داعش با مسلحین طالبان در محله رنگینه واقع در شهر هرات، چهار نفر از اعضای داعش و یک نفر از اعضای طالبان کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

۹- قندوز:
در ۱۵ شهریور ماه، مسلحین اطلاعات طالبان دو نفر از اعضای داعش به نام “علی شیر” و “قاری ابراهیم” را به اتهام بمب گذاری در مسجد جامع شهرستان امام صاحب بازداشت کردند.

۱۰- پکتیا:
– در ۱۵ شهریور ماه، بر اثر انفجار یک خمپاره در روستای سکندر خیل واقع در شهرستان احمد خیل، دو کودک جان باخته و دو کودک دیگر زخمی شدند.
– در ۱۹ شهریور ماه، دانش آموزان دختر شهر گردیز به بسته ماندن مدارس دخترانه از سوی طالبان تجمع و اعتراض کردند. طالبان چهار نفر از خبرنگاران محلی را به دلیل پوشش این اعتراضات بازداشت و شکنجه کردند.

۱۱- کابل:
– “عبدالکریم حیدر” معاون وزارت دادگستری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد افغانستان نیازی به قانون اساسی ندارد و فعالیت احزاب سیاسی در این کشور همچنان ممنوع است.
– در ۱۵ شهریور ماه، وزارت حج و اوقاف طالبان حضور زائران و شیعیان افغانستانی را در راهپیمایی اربعین ممنوع اعلام کرد.
– در ۱۵ شهریور ماه، مسلحین طالبان “مولوی نجیب راغی” فرمانده تاجیک تبار این گروه را از حبس خانگی در شهر کابل به زندان مرکزی شهر قندهار منتقل کردند.
– در ۱۹ شهریور ماه، بر اثر حمله راکتی نیروهای احمد مسعود به ساختمان فرماندهی امنیت شهرستان قره باغ، دو نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.
– در ۱۹ شهریور ماه، مسلحین طالبان “ژنرال جمعه گل همت” فرمانده امنیت ارزگان و کابل در حکومت پیشین را پس از شکنجه، تیرباران کردند.
– در ۱۹ شهریور ماه، بر اثر انفجار بمب های مغناطیسی در محله های تانک تیل و پل خشک واقع در منطقه سیزدهم شهر کابل، ده نفر غیرنظامی زخمی شدند.
– در ۱۹ شهریور ماه، بر اثر سقوط یک فروند بالگرد نوع بلک هاوک در دانشگاه نظامی وزارت دفاع واقع در منطقه پنجم شهر کابل، دو خلبان و یک خدمه پرواز نیروی هوایی طالبان کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۱۹ شهریور ماه، بر اثر کمین مسلحین جبهه ملی آزادگان در روستای حاج مومن قریشی در شهرستان موسهی، تعدادی از مسلحین طالبان از جمله “مولوی شکور بارکزی” فرمانده امنیت طالبان کشته و چند نفر دیگر از جمله “مولوی سعد ابراهیم” معاون اداره اطلاعات طالبان زخمی شدند.

ژنرال جمعه گل همت، فرمانده امنیت ارزگان و کابل در حکومت پیشین
محل انفجار در منطقه سیزدهم شهر کابل

۱۲- ننگرهار:
در ۱۶ شهریور ماه، افراد مسلح ناشناس “مولوی شفیع الله مصلح” فرمانده میدانی قطعه سرخ مسلحین طالبان را در منطقه نهم شهر جلال آباد ترور کردند.

۱۳- بدخشان:
– در ۱۶ شهریور ماه، بر اثر عملیات نیروهای احمد مسعود در روستای ارغنجخواه واقع در شهرستان شیوه، تعدادی از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۱۹ شهریور ماه، نیروهای احمد مسعود پس از درگیری ۲۴ ساعته با مسلحین طالبان در مناطق کوهستانی استان بدخشان، موفق به آزادسازی منطقه شیوه از تصرف مسلحین طالبان شدند.

پاکستان:
۱- در ۱۱ شهریور ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل نظامیان پاکستانی در روستای اوگار واقع در شهرستان آواران در ایالت بلوچستان، چهار نفر کشته شدند.

قرقیزستان:
۱- صدر جباروف، رئیس جمهور قرقیزستان پایگاه استقرار پهپادهای بیرقدار (Bayraktar TB2) در راستای طرح تأمین امنیت مرزهای این کشور پایگاه مرزی پهپادی کمیته امنیت ملی را افتتاح کرد. قرقیزستان اخیرا این پهپادها را از ترکیه تحویل گرفته است.

ازبکستان:
۱- در جریان نشست آتی سازمان همکاری‌های شانگهای در ۱۵ و ۱۶ سپتامبر (۲۴ و ۲۵ شهریور) در شهر سمرقند، توافقنامه پیوستن ایران به این سازمان امضاء خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام