به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در جمع عزاداران اربعین امام حسین (ع) در شهر بعلبک لبنان به سخنرانی پرداخت.

سیدحسن در ابتدای سخنرانی خود تسلیت اربعین حسینی به حاضران گفت از مهم‌ترین عبرت‌های روز اربعین، مواضع امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در مجلس یزید است که نشان داد مصائب و شرایط دشوار و سخت هراندازه باشد، نمی‌تواند موجب ضعف و تسلیم مؤمن شود. در این مراسمات و مناسبت‌ها انسان متوجه می‌شود که نباید نا امید نشده و به وعده الهی می‌بایست اعتماد داشته باشد و حضرت زینب (س) چنین بود. ایشان در مجلس یزید در شرایطی که مقابل سر مبارک امام حسین (ع) بود، با روحیه‌ای بی نظیر، سخنی گفت و خطبه‌ای خواند که لرزه بر کوه‌ها می‌اندازد و یزید را خطاب قرار داد و به او گفت که هر کاری می‌خواهی بکن، اما خداوند یاد و نام ما را از بین نمی‌برد.

نصرالله به پیاده‌روی میلیونی اربعین در عراق اشاره کرد و آن را مراسمی باشکوه و بی‌نظیر در تاریخ از نظر گستردگی و جمعیت دانست و گفت برگزاری چنین مراسمی همچون یک معجزه است و تمامی توطئه‌ها و اقدامات از جمله خودورهای بمب‌گذاری شده، نتوانست جلوی برگزاری چنین مراسمی را بگیرد. وی مردم عراق را خطاب قرار داد و گفت انسان از میزان کرامت و بخشش و حب آن‌ها به امام حسین (ع) شگفت زده می‌شود و آن‌ها کاملا و از همه طیف‌ها و گروهها در خدمت زوار بودند، اما رسانه‌های جهانی همه این‌ها را نادیده گرفتند.

سیدحسن در ادامه به به جنایت صبرا و شتیلا اشاره کرد و گفت این جنایت در ۴۰ سال پیش فقط علیه فلسطینی‌ها نبود، بلکه علاوه بر ۳۵۰۰ شهید فلسطینی، ۱۹۰۰ شهید لبنانی نیز به شهادت رسیدند. او تأکید کرد که جنایت صبرا و شتیلا، بزرگ‌ترین و شنیع‌ترین جنایت در تاریخ مبارزه اعراب و رژیم صهیونیستی است و عاملان آن هنوز مجازات نشده‌اند و عاملان آن برخی گروههای لبنانی بودند که در همکاری با رژیم صهیونیستی دست به آن زدند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان سپس در پاسخ به کسانی که می‌گویند: لبنان ما با لبنان شما فرق دارد، گفت بله جنایت صبرا و شتیلا جزئی از فرهنگ شماست و الحمدلله ما شبیه شما نیستیم. شما این جنایت را مرتکب شدید و دستتان به آن آلوده است، این چهره حقیقی شماست. فرهنگ شما فرهنگ مرگ است. اما فرهنگ زندگی و حیات برای کسانی است که جنوب را آزاد کردند، بدون این که یک مرغ را بکشند و هنگامی که جنوب را آزاد کردیم در پی انتقام‌گیری بر نیامدیم.

نصرالله تأکید کرد که ضمانت‌های آمریکا نه از لبنانی‌ها و نه از فلسطینی‌ها در جنایت صبرا و شتیلا حمایت نکرد. مردم فلسطین اکنون به این نتیجه حتمی رسیده‌اند که مذاکرات هیچ ثمره‌ای ندارد و تنها گزینه مقابلشان مقاومت است. هر کسی ضمانت‌های آمریکا را بپذیرد، همانند کسی است که پذیرفته مردان و زنان و کودکانش را برای ذبح به قتلگاه ببرد.

وی با اشاره به عملیات‌های ضد اسرائیلی در کرانه باختری گفت که رژیم صهیونیستی گمان می‌کرد نسل جوانان فلسطینی قدرت مبارزه ندارند و نسل اینترنت و فیس‌بوک هستند و این همان نقطه‌ای است که دشمن خطای محاسباتی کرد و به مشکل خورد. ما صمیمانه‌ترین درودهای خود را به جوانان فلسطینی به طور عام و جوانان کرانه باختری به‌طور خاص تقدیم می‌کنیم و قدردانی و احترام خود را به خاطر شجاعت و پایبندی آن‌ها به آرمان خود و حضورشان در میدان تقدیم می‌کنیم.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به بیانیه اخیر جنبش حماس فلسطین در خصوص از سرگیری روابط حماس و سوریه اشاره کرد و آن را موضع رو به جلو از سوی حماس دانست و تأکید کرد سوریه همواره پشتیبان حقیقی فلسطین، قدس و مردم فلسطین بوده و خواهد بود.

دبیرکل حزب‌الله به موضوع میدان گازی کاریش و دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به آب‌های سرزمینی لبنان پرداخت و گفت مقاومت تنها راه گرفتن حقوق است و این هدف با التماس به دست نمی‌آید. وی با تأکید بر لزوم یکپارچه شدن همه نیروهای مقاومت گفت تنها امید لبنانی‌ها، فلسطینی‌ها و سوری‌ها برای دست‌یابی به خاک و نفت و گاز و کرامتشان، مقاومت است.

نصرالله در خصوص ترسیم مرزهای دریایی گفت که لبنان در مقابل یک فرصت طلایی است تا با برداشت منابع خود در بستر دریا، بحران‌های اقتصادی، معیشتی و اصلی خود را از میان بردارد. ما اجازه استخراج نفت و گاز از میدان کاریش را تا قبل از اینکه لبنان به خواسته‌های بر حق خود برسد، نمی‌دهیم. مقامات صهیونیست اظهار داشتند که استخراج از کاریش را از ماه سپتامبر آغاز خواهند کرد، اما آن را به عقب انداختند. آغاز استخراج گاز از میدان کاریش خط قرمز ماست. تمامی تهدیدات دشمن هیچ تأثیری بر ما ندارد. چشم‌مان بر کاریش است و موشک‌هایمان به سمت میدان کاریش نشانه رفته است.

سیدحسن اظهار داشت من فکر می‌کنم که اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و دیگران اطلاعات کافی در مورد جدیت مقاومت دارند و با این موضوع شوخی نمی‌کنند اما اگر درگیری به ما تحمیل شود، آماده آن هستیم.

وی در خصوص تصمیم اخیر نیروهای سازمان ملل (یونیفیل) گفت که این تصمیم به هیچ وجه به نفع لبنان نیست و مخاطرات زیادی را به همراه دارد و اگر می‌خواهند امور را به دور از نظارت و تصمیم ارتش و حکومت لبنان پیش ببرند، شرایط به نفع آن‌ها پیش نخواهد رفت. تصمیم یونیفیل، تجاوز به حاکمیت لبنان است و دامی از جانب رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود به بحث تشکیل دولت جدید در لبنان پرداخت و گفت که برای جلوگیری از بروز هرج و مرج همگی باید کوتاه آمده و صادقانه برای تشکیل دولت در روزهای اندک پیش رو اقدام کنند. وی بر لزوم انتخاب رئیس‌جمهور در موعد خود تأکید و از دعوت‌ها برای گفت و‌گو و توافق بر سر گزینه نهایی استقبال کرد و گفت رئیس‌جمهور لبنان باید از بالاترین پایگاه مردمی برخوردار باشد تا نقش قانونی خود را به بهترین وجه بتواند انجام دهد.

دبیرکل حزب‌الله در بخش پایانی سخنرانی خود به موضوع کمک انرژی ایران اشاره کرد و گفت برادرنمان در جمهوری اسلامی ایران وعده کمک به لبنان در حوزه انرژی برق داده‌اند و هیأتی از وزارت انرژی به زودی به تهران خواهند رفت تا درباره پرونده کمک‌های ایران گفت‌و‌گو کنند و برادران ایرانی از روز اول برای کمک به لبنان و مردم لبنان اعلام آمادگی کرده‌اند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.