تحولات پاکستان ۱۷ دی ۹۶ ؛ آیا اتحاد آمریکا و پاکستان به پایان رسید؟

یکشنبه 17 دی 1396 - 11:49
https://iswnews.com/?p=8002

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «تحولات جهان اسلام»؛ پس از تنش های سیاسی چند ماه اخیر و تعلیق کمک های مالی آمریکا به پاکستان، اکنون مقامات پاکستانی از پایان اتحاد با آمریکا خبر می دهند.

وزیر خارجه پاکستان «خواجه محمد آصف» در این خصوص گفت: «بعد از تعلیق کمکهای مالی واشنگتن به اسلام آباد اتحاد خود با آمریکا را تمام شده می دانیم. اما واشنگتن بداند که پاکستان تنها نیست و پیش روی ما گزینه های دیگری برای اتحاد وجود دارد.
روابط ما از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون پا برجا است اما باید اعتراف کنم که همراهی با آمریکا در جنگ افغانستان بزرگترین اشتباه پاکستان بود، زیرا شرکت در این جنگ باعث پیدایش تروریسم در پاکستان شد و اکنون آمریکا قدردان قربانیانی که ما در راه مبارزه با تروریسم داده ایم نیست.
فعالیت شبکه حقانی در خاک پاکستان به معنی همسویی اسلام آباد با این گروه نیست. شبکه حقانی در مناطق قبایل نشین پاکستان فعالیت می‌کند و در بعضی مناطق دیگر نیز فعالیت‌های خود را به نام های مختلف انجام می دهند اما حکومت پاکستان به آنها کمکی نکرده است بلکه بر ضد آنها نیز اقدام کرده است.»

اخیرا مقامات آمریکا مدعی شدند، تا زمانی که حکومت پاکستان با طالبان و شبکه حقانی و سایر گروهها مقابله جدی نکند، پرداخت کمک های مالی را تعلیق خواهند کرد. دولت آمریکا پس از تهدیدات ترامپ، در روزهای گذشته ۲۲۵ میلیون دلار از کمک های مالی به پاکستان را تعلیق کردند.

در همین راستا، «احسن اقبال» وزیر کشور پاکستان از طرح فوری ممنوعیت فعالیت گروه های غیرقانونی در پاکستان به ویژه شناسایی آن دسته از گروه هایی که اقدام به جمع آوری کمک های خیریه می کنند، اطلاع داد. وی با تاکید بر استقلال حکومت پاکستان گفت؛ این طرح هرگز تحت فشار آمریکا صورت نگرفته است.

براین اساس گروه جماعت الدعوه به رهبری «حافظ محمد سعید» دوباره در لیست گروههای غیر قانونی حکومت پاکستان قرار می گیرند.
مطلب شناخت حافظ محمد سعید و جریان وی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام