به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در همایش این جنبش که به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت در ضاحیه جنوبی شهر بیروت برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

سیدحسن در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت مسلمانان باید به صورت عملی وحدت و همبستگی داشته باشند و بر نقاط مشترک تأکید کنند، نه اختلافات یا اینکه در مواضع اختلافی، یکدیگر را درک کنند. مردم یمن، با هر چه در اختیار داشتند، عشق خود را به رسول خدا (ص) نشان دادند. موجودیت رژیم صهیونیستی جایی برای شادی برای ما باقی نمی‌گذارد.

نصرالله با بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره) با نام‌گذاری هفته وحدت، اختلاف بر سر ولادت حضرت رسول (ص) را از بین بردند، خاطر نشان کرد: ملت یمن که در محاصره است و با بحرانهای معیشتی، بهداشتی و امنیتی روبروست، به صورت میلیونی میلاد پیامبر را جشن می‌گیرد. باید با کل احترام، از آنان تقدیر کرد.

وی با انتقاد از افزایش میزان تولد کودکان حرامزده در کشورهای غربی و ترویج فرهنگ همجنسگرایی در این کشورها، آن را جاهلیت دانست و گفت: مجازات‌های اسلامی در ظاهر خشن هستند، ولی در باطن رحمت است. وجود، رسالت، اعمال و توصیه‌های پیامبر نیز رحمت بود.

دبیرکل حزب الله در ادامه سخنرانی خود به موضوع مرزبندی دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی پرداخت و بیان داشت ساعت‌های سرنوشت‌سازی پیش روی ماست. ما به عنوان مردم لبنان، منتظر موضع رسمی از سوی رئیس جمهور خود و دشمن صهیونیستی درباره این مذاکرات هستیم. ما منتظر مواضع رسمی هستیم. وقتی هیأت‌ها به رأس الناقوره رفتند و توافق را امضا کردند، می‌توانیم بگوییم که توافق حاصل شده است.

نصرالله با بیان اینکه ما طی هفته‌های گذشته، اظهارات متناقض مسئولان صهیونیستی را دنبال کردیم، اظهار داشت که در کابینه کنونی صهیونیستی نیز اختلافاتی وجود دارد. ما باید احتیاط کنیم. آنچه روزهای گذشته رخ داد، مذاکرات دشواری بود. ما از اول گفتیم که در کنار حکومت لبنان قرار خواهیم داشت. این توافق باید مطالبات دولت لبنان را رفع کند و در این صورت مشکلی با این مسئله نداریم. ما باید هوشیار باشیم.

دبیر کل حزب الله ادامه داد برخی از رسانه‌های اسرائیلی و عربی در حال ترویج این شایعه هستند که حزب الله خواستار بر هم خوردن این توافق است، هر چند که حزب الله از آغاز این پرونده، رفتار مناسبی داشت. آنچه برای ما اهمیت دارد، این است که در مطالبات مردم لبنان، از دولت دفاع کنیم. ما در برابر یک تجریه جدید قرار داریم که در آن مسئولان کشور و رؤسا همکاری کردند و مقاومت نیز از آن حمایت کرد. زمانی که فلسطین آزاد شود، بر سر مرزهای دریایی هیچ اختلافی با آن نخواهیم داشت. دریای ما تا غزه امتداد دارد.

وی با بیان اینکه حزب الله نیازی به برگزاری رزمایش و امثال آن ندارد و فقط قصد داشت دشمن بداند که مقاومت به آنچه گفته است، عمل خواهد کرد، گفت اسرائیل باید بفهمد که ما جدی هستیم. پس از مسئله پهپادها، دیگر نیازی به ارسال آن نبود. مجاهدان مقاومت در ماه‌های گذشته، به اندازه چندین سال تلاش کردند تا آمادگی خود را حفظ کنند.

سیدحسن نفت و گاز را امید مردم لبنان برای برون رفت از بحران اقتصادی این کشور دانست و تصریح کرد دشمن اسرائیلی بیش از لبنانی‌ها، از جنگ می‌ترسد، ولی آنچه برای مقاومت اهمیت دارد، استخراج نفت و گاز از میادین لبنان است.

نصرالله در بخش آخر سخنرانی خود به تحولات فلسطین پرداخت و بیان داشت رخدادهای غزه و کرانه باختری از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای رژیم صهیونیستی و مسئولان آن، شوکه کننده بود. امروز در کرانه باختری شاهد مقاومت و انتفاضه مردمی هستیم؛ زیرا هر روز شاهد یک عملیات هستیم. دشمن اسرائیلی فکر می‌کرد که اقدامات مقاومت را در کرانه باختری متوقف کرده است، ولی امروز شاهد انتفاضه مردم با گلوله و بسته‌های انفجاری در کرانه باختری هستیم. آنچه در کرانه می‌بینیم، شجاعت است. مقاومت در کرانه باختری، نیازمند همبستگی سیاسی، مردمی و رسانه‌ای است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.