آخرین تحولات سوریه؛ پاسخ ستمگران !!!

جمعه ۲۲ دی ۹۶ - ۲۰:۲۷
https://iswnews.com/?p=8180

ادلب: با آغاز حملات کوبنده ارتش سوریه و نیروهای حامی آن در حومه جنوبی ادلب، عدم حمایت سایر گروههای مخالف دولت سوریه از “هیئت تحریر الشام” در رویارویی با ارتش به چالشی جدی در بین گروههای مسلح تبدیل شده است. این چالش به صورت انتقاد رسانه های حامی هیئت تحریر الشام از رهبران سایر گروههای […]

ادلب:
با آغاز حملات کوبنده ارتش سوریه و نیروهای حامی آن در حومه جنوبی ادلب، عدم حمایت سایر گروههای مخالف دولت سوریه از “هیئت تحریر الشام” در رویارویی با ارتش به چالشی جدی در بین گروههای مسلح تبدیل شده است.
این چالش به صورت انتقاد رسانه های حامی هیئت تحریر الشام از رهبران سایر گروههای معارض و بالاخص انتقاد از “عبدالله المحسینی” مفتی سعودی آغاز شد، با انفجار مهیب یک خودروی بمب گذاری شده در مقر “سربازان قفقاز” در شهر ادلب به تاریخ ۸ ژانویه و انفجار دیگری در تاریخ ۱۰ ژانویه در شهر ادلب، ادامه پیدا کرد و با رسیدن نیروهای ارتش به دروازه های فرودگاه ابوظهور، با اطلاق صفت “الفارّین” به گروههای معارضی که از تحریرالشام در مقابل عملیات ارتش سوریه حمایت نکرده بودند، اوج گرفت.

“الفارّین” یا “فراریها” یک اصطلاحی ست که به کسانی اطلاق می شود که علی رغم داشتن شرایط، از شرکت در “جهاد” سر باز می زنند. حکم فراریان از جهاد ” مرگ” است و احتمالا انفجارهای اخیر شهر ادلب در راستای اجرای این حکم بوده است.

 

در ۱۱ ژانویه سرانجام گروههایی از ارتش آزاد شامل “جیش النصر” ،”بازهای شام” ، “جیش ادلب حر” ، “جیش النخبه” ، “الجیش الثانی” با تشکیل اتاق عملیات “رد الطغیان” [پاسخ ستمگران] در کنار نیروهای “حزب اسلامی ترکستان برای یاری اهالی شام” که پیشتر و در تاریخ ۹ ژانویه واحدهایی از آن به یاری هیئت تحریر الشام شتافته بودند، عملیاتی را در حومه جنوبی ادلب با هدف قطع خطوط لجستیکی نیروهای عمل کننده در جبهه ابوظهور، کلید زدند.

مقایسه ترکیب اتاق عملیات “رد طغیان” با اتاق عملیات “فتح حلب” در سال ۲۰۱۵ و اتاق عملیات “ملحمه الحلب الکبری” در سال۲۰۱۶، خبر از روزهای بد مسلحین در ادلب می دهد. چرا که چنین ترکیبی صرف نظر از شکست احتمالی این اتاق عملیات در عملیات اخیر، لیست بلند بالایی از گروههای مخالف دولت با صفت “الفارّین” برای هیئت تحریرالشام تعریف می کند و احتمالا در آینده هدف “مشروع” این تشکل “جهادی” خواهند بود.

 

استان حلب:
در حومه شمالی حلب و در روستای “حیان”، یک سرباز ترکیه ای امروز ۱۲ ژانویه در اثر آتش خمپاره کشته شد. مشخص نیست این خمپاره از جانب گروههای کرد مستقر در کانتون “عفرین” شلیک شده یا توسط نیروهای حامی دولت. اردوغان هم در ماه دسامبر سال گذشته میلادی و هم در تاریخ ۹ ژانویه از گسترش عملیات سپر فرات به منبج و عفرین خبر داده بود.

 

استان دیرالزور:

امروز ۱۲ ژانویه داعش با انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در روستای غرانیج در حومه استان دیرالزور، ۲۰ عضو نیروهای کرد SDF را کشت.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام