پیام علی‌اف از شوشا قره باغ به تهران و ایروان چه بود؟

شنبه 21 آبان 1 - 11:49
https://iswnews.com/?p=82038

الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان روز سه شنبه ۱۷ آبان به شهر شوشا رفته و طی سخنانی به مناسبت پیروزی جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قره باغ، همسایگان کشورش را تهدید کرده است!

رئیس‌جمهور آذربایجان در سفر روز سه شنبه همراه با مهربان علی‌ اوا (پاشایوا) معاون اول و همسرش و حیدر تنها پسرش از جاده تازه ساخت پیروزی وارد شوشا شد. همه اعضای خانواده علیف لباس رسمی نظامی ارتش آذربایجان را بر تن داشتند و مورد استقبال فرماندهان نیروهای مسلح و نظامیان ارتش قرار گرفتند. همین نوع از حضور نشانی از تاکید بر حکومت خانوادگی علیف در این کشور است.

الهام علیف در شوشا طی سخنانی رسمی ایروان و تهران را تهدید کرد. وی تلویحا بدون اینکه نامی از جمهوری اسلامی ایران ببرد از برخی حامیان ارمنستان، ریاکاری و بحران داخلی در ایران سخن گفت.

ادعای علی اف درباره حامی خارجی ارمنستان
رئیس جمهور آذربایجان با بیان عامل تعیین کننده پیروزی نظامی در جنگ دوم قره باغ گفت: “ارتش قهرمان و حرفه ای ما (از خود) فداکاری نشان داده است. اگر لازم باشد دوباره نشان می‌ دهیم و به آنچه می‌خواهیم دست می یابیم. همه کسانی که تمرینات نظامی برای حمایت از ارمنستان در مرز ما انجام می‌دهند، باید این را بدانند.”

قدرت اقتصادی عامل قدرت نظامی
وی با اشاره به نقش توسعه اقتصادی در قدرت این کشور مدعی شد: “ما با توان اقتصادی خود (درآمد فروش نفت و گاز خام) ارتش قدرتمندمان را به وجود آورده ایم و نیروهای مسلح را مجهز کردیم. طی دو سال گذشته ما حتی یک منات کمک از هیچ کشور یا سازمانی دریافت نکرده ایم. البته اگر کسی بخواهد کمک کند، مخالفتی نمی کنیم.”

الهام علی اف قدرت دیپلماتیک آذربایجان را به رخ کشید
الهام علی اف با اشاره به تحرکات دیپلماتیک کشورش در سازمانها و مجامع بین المللی اعلام کرد: “سیاستمداران خودفروش، لابی ارمنی و حامیان خارجی چنان وانمود می کردند که ارمنستان تجاوزگر نیست ولی ما در تمام مجامع بین‌المللی از جمله سازمان ملل، شورای امنیت سازمان ملل، شورای اروپا، گروه مینسک، سازمان همکاری‌های اسلامی حق خود را ثابت کرده ایم. امروز 9 کشور اتحادیه اروپا رابطه مستحکم تجاری با ما دارند. ما در طی جنگ ۴۴ روزه رابطه دیپلماتیک با دنیا برقرار کردیم و در این مدت به عنوان قوای برتر نظامی شناخته شده ایم. ما روابط نزدیکی با کشورهای مسلمان برقرار کرده‌ایم و توانستیم آنها را قانع کنیم که ارمنستان نه تنها علیه ما، بلکه علیه کل جهان اسلام نیز سیاست تهاجمی دنبال می‌کند. ویران‌کنندگان مساجد نمی‌توانند با کشورهای مسلمان دوست باشند. رهبران کشورهای مسلمان نباید کسانی که مساجد را تخریب می کنند بپذیرند، یا آنها را در آغوش بگیرند و ببوسند. این ریا و خیانت است و هیچ نام دیگری برای آن وجود ندارد. اما ریاکاری (به آنها) اجازه نمی دهد.”

روند افزایشی بودجه نظامی آذربایجان
وی با بیان روند افزایشی بودجه نظامی کشورش مدعی شد: “بودجه نظامی آذربایجان در طول دو سال گذشته افزایش یافته و در سال آینده باز هم بیشتر می‌شود و زیرساخت های نظامی، سلاح های نظامی و شرایط رفاهی نظامیان را توسعه می دهیم. دلیل آن هم مخالفان نتیجه جنگ دوم قره باغ در ارمنستان هستند که خود را آماده نبرد می کنند. همچنین ارمنستان به مفاد بیانیه دهم نوامبر سال ۲۰۲۰ مسکو عمل نکرده است. کریدور زنگه زور را به ما واگذار نمی‌ کنند و دست به اقدامات تخریبی می زنند. ارتش ما قدرتمندتر از دو سال پیش است و این مسئله را باید ارمنستان و هر دولت دیگری بداند‌‌.”

آذربایجان کشور امن منطقه
علی اف با مقایسه شرایط آذربایجان با کشورهای همسایه مدعی شد: “ما در طول دو سال گذشته با تقویت ساختارهای امنیتی داخلی، کشوری آرام داشته ایم اما برخی دولت ها با بحران و عدم پذیرش حکومت و نا امنی دست و پنجه نرم می کنند.”

تغییر شرایط در قفقاز
وی در ادامه با بیان تغییر شرایط منطقه قفقاز گفت: “ارمنستان در جنگ دوم قره باغ شکست خورده و ارتش آن منهدم شده است. یک کشور شکست خورده نمی تواند اینگونه (پیروزمندانه) رفتار کند. جنگ دوم قره باغ درس هایی برای ارمنستان داشته که فراموش شدنی نیست و هر عنصر خارجی که به این کشور فرستاده شود از طرف ما با مشت آهنین روبرو می‌ شود. عملیات های بلندی های فرخ (پاروخ قره باغ کوهستانی)، انتقام و درگیری ۱۳ و ۱۴ ماه سپتامبر گذشته درسهایی برای ارمنستان دارد و آنها باید به امور داخلی خود بپردازند. روس ها (نیروهای صلحبان فدراسیون روسیه) به طور موقت (در قره باغ کوهستانی) مستقر هستند و حضور آنها در آخرین نشست (سوچی) تمدید نشده است. اگر ارمنستان بخواهد به دولت دیگری تکیه کند باز هم با مشت آهنین ما روبرو می‌ شود. ما (دولت آذربایجان) تمامی تعهدات معاهده دهم نوامبر (آتش بس) مسکو را انجام داده ایم و در طول دو سال گذشته هیچ مزاحمتی برای تردد از گذرگاه لاچن (لاچین) برای ارمنستان ایجاد نشده است. ایجاد کریدوز زنگه زور وظیفه ارمنستان است اما آنها در این مدت راه آهن، جاده ماشین رو برای ارتباط زمینی با نخجوان را فراهم نکرده اند. همه اقدامات ما موجه و درست است اما برخی از حامیان خارجی ارمنستان می خواهند ما را متهم کنند. من جواب آنها را داده ام و اگر خواسته دیگری هم دارند به هر شکلی جوابشان را می دهم و هیچ چیز مرا متوقف نمی کند. عاملی که ما را در موضعمان ثابت قدم کرده برخی حامیان ارمنستان هستند. ما در راه (خواسته هایمان) می‌ میریم ولی عقب نشینی نمی‌ کنیم.”

لینک مطلب در تلگرام: https://t.me/iswnews/35173

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی جلالی فر گفت:

  آقای الهام علی اف جالب نو کته ای اضافه کنم درایران اسلامی آزادی کلام ومطالبات است شما خود ازاسلام می حراسی چرا به شیعیان اجازه حمل پرچم عزاداری امام حسین ع را به دستجات نمی دهی مردم شیعه بایک حکومت دیکتاتوری وازاسرائیل غاصب خط میگیردمواجه هستند شما وخانواده ات سارق بیت المال مسلمانها هستید وبعد آدمی که می ترسد هیاهو راه می‌اندازد کسی ترس نداشته باشد خیالی ندارد حیف ملت عزیز آذربایجان شیعه هستند وازآن ایران قدیم است والا یک سیلی برای تو علی اف لازم است چون دشمن مسلمانانرا دریک کشور آنهم تمام شیعه جای دادی وبدان هرکس با آل علی در افتاد ورافتاد شما ارزش‌های ملت مسلمان را از آنها گرفتی ومن بعنوان یک ترک زبان ومسلمان به برادران آذربایجان می‌گویم مبارزه بااین آدم که ماسک اسلامی زده یعنی مبارزه بایزید زمانه است مکتب ما شهادت دارد ولی اسارت ندارد حسین وارزندگی کردن بهتر ازاسارت صهیونیست تبار علی اف که به تمام مقدسات مسلمانها توهین می‌کند زندگی کردن است ملت غیور آذربایجان بهتر حکومتی بپا کنید که اسلامی باشد وآزادی راحت زندگی کردن داشته باشید من اخبار دنیارا چک میکنم الها علی اف وپسران ودختر اش یعنی خانواده پنجمین سرمایه درجهان هستند یعنی دزد این حکومت لایق شما مسلمان شیعه وسنی نیست بیدارشوید تاثیر نشده به تمام شهروندان مظلوم آذربایجان سلام درود می فرستم

 2. محمد گفت:

  خواهشا ارتشو بفرستین لب مرز یه کش و قوس بیاد این مرتیکه *** ادب کنه اعصاب ویز ویز این یکیو نداریم دیگه

 3. mirza گفت:

  این رجزخوانی نتیجه سیاست منفعلانه جمهوری اسلامی است و مشتی آهنین می طلبد. اگر مسئولین نمی توانند خاک مادرمان را پس بگیرند جان ها و جماعت های اسلامی خودجوش این کار را خواهند کرد …

 4. علی گفت:

  الهام جون منتظر باش شب درازه….

 5. علی اس اس گفت:

  الله اکبر اصلا بیاییم بگیم کل حرف های دروغ علیسف راست / باشه که نیست یکی نیست بگه داداش تو خودت مسجد ها رو تخریب میکنی داری اسلام رو نابود میکنی دشمن مسلمون ها هستی کلر هایی که میکنی این ثابت میکنه اینا هم به کنار با دشمون خونی مسلمون ها یعنی صهیونیست ها دست دوستی دادی ادم میمونه حرف علیف باور کنه یا دم خروس رو اخ اخ هی میگم ما هی مانور نظامی برگزار کنیم فایده نداره این جماعت وقیح هستن جماعتی مثل علیف فقط فقط یک جنگ باید بهشون تحمیل کرد تا بفهمن این همه حرف زدن مفت یعنی چی

تبلیغات در تحولات جهان اسلام