تحولات اوکراین، ۲۳ آبان ۱۴۰۱

دوشنبه 23 آبان 1 - 19:45
https://iswnews.com/?p=82137

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در ادامه‌ی درگیری‌های ارتش روسیه و ارتش اوکراین در جبهه دونباس، شهرک پاولیوکا واقع در جنوب غربی شهر دونتسک و منطقه اوپیتنه واقع در شمال فرودگاه دونتسک به تصرف نیروهای ارتش روسیه درآمد.

۱- ویدیویی از انهدام یک فروند هویتزر M777 ارتش اوکراین (ساخت انگلیس و اهدایی آمریکا) توسط پهپاد انتحاری لانست ارتش روسیه.

جزئیات بیشتر: دانش نظامی: پهپاد انتحاری لانست-۳

۲- دونتسک:
– در ۲۰ آبان ماه، منابع روسی مدعی سیطره ارتش روسیه بر منطقه مایورسک در حومه‌ی شمالی شهر گورلیوکا واقع در استان دونتسک شدند. نیروهای اوکراینی در حال بمباران توپخانه‌ای این منطقه هستند و احتمال عدم تثبیت این پیشروی و تخلیه مایورسک توسط روس‌ها وجود دارد. مشاهده در نقشه آنلاین

– در ۲۱ آبان ماه، درگیری ارتش روسیه و ارتش اوکراین در محور شرقی و جنوبی شهرک باخموت واقع در استان دونتسک ادامه دارد. بر اساس آخرین اخبار از این جبهه، نیروهای اوکراینی با پشتیبانی توپخانه، موفق به دفع حمله نیروهای روسی برای تصرف کارخانه سیمان شدند. همچنین ادعای پیشروی روس‌ها در جنوب باخموت تا این لحظه صحیح نیست و درگیری در حومه‌ی منطقه ایوانگراد جریان دارد.

– در ۲۱ آبان ماه، در پی تداوم حملات ارتش روسیه در محور شمال فرودگاه دونتسک، منطقه اوپتینه به تصرف نیروهای روسی درآمد. درگیری در منطقه ودیانه نیز همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود در روزهای آتی نیز این منطقه به تصرف ارتش روسیه درآید. با تصرف اوپیتنه توسط روس‌ها، نیروهای اوکراینی در آودیوکا تحت فشار و حملات بیشتری قرار می‌گیرند و حملات اوکراینی‌ها به دونتسک از محور شمالی محدودتر خواهد شد.


– در ۲۳ آبان ماه، علیرغم گزارش‌های متعدد رسانه‌های اوکراینی از پیشروی نیروهای ارتش این کشور در محور اسواتوه، تغییری در خطوط این محور انجام نگرفته و ارتش روسیه موفق به دفع حمله زمینی نیروهای اوکراینی در منطقه کوزمیوکا شده است.
تبادل آتش توپخانه و حملات هوایی جنگنده‌های دو طرف در مناطق کوزمیوکا، نواسلیوسکه، ریگورودکا، سرگیوکا، کارمازینیوکا و ماکیوکا معطوف شده است. همچنین ارتش اوکراین با راکت انداز چندگانه هیمارس (HIMARS) کارخانه‌های صنعتی شهر اسواتوه را نیز مورد حمله قرار داده است که منجر به خسارات و تلفات نامشخصی برای ارتش روسیه شده است.
طبق اظهارات منابع محلی، نیروهای مسلح اوکراین در حال آماده سازی و تجمیع نیرو در شهر کوپیانسک هستند. همچنین خودروهای نظامی، زرهی و تجهیزات توپخانه‌ای کمکی از شهر خارکیف به این محور ارسال شده است. در صورت صحت این اخبار، حملات ارتش اوکراین به محور اسواتوه-کرمینا در روزهای آتی شدت خواهد گرفت. در صورت عقب نشینی نیروهای روسی از این محور، شهرهای سورودونتسک و لیسیچانسک در معرض خطر جدی قرار خواهند گرفت.

– در ۲۳ آبان ماه، وزارت دفاع روسیه از سیطره بر شهرک پاولیوکا در استان دونتسک خبر داد. لازم به ذکر است که درگیری‌های پاولیوکا از دو هفته پیش آغاز شده بود و در دور اول درگیری‌ها، ارتش اوکراین موفق به دفع حمله روسها شده بود اما حملات بعدی ارتش روسیه به طور سنگین تر انجام گرفت و اوکراینی‌ها به ناچار از این شهرک عقب نشینی کردند. مشاهده موقعیت پاولیوکا در نقشه آنلاین

۳- خرسون:
– در ۲۰ آبان ماه، ارتش روسیه در ادامه‌ی عقب نشینی خود از نیمه غربی استان خرسون، پل آنتونیفسکی واقع در شمال شرق شهر خرسون را منفجر کرد. این پل نزدیکترین و اصلی ترین گذرگاه بر روی رود دنیپرو در حومه‌ی شهر خرسون بود و صبح امروز پیش از طلوع توسط نیروهای روسی منفجر شده است.
علیرغم این اتفاق، نیروهای روسی هنوز در شهر خرسون مستقر هستند و کشتی ها و پل های پانتون متعددی برای خروج آنها از خرسون وجود دارد. با این حساب، در حال حاضر اصلی ترین گذرگاه بر روی رود دنیپرو سد کاخوفکا است.

– در ۲۱ آبان ماه، پس از اعلام تصمیم عقب نشینی ارتش روسیه از غرب رود دنیپر توسط سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، نیروهای ارتش این کشور از مناطق غربی رود دنیپرو به مساحت ۴۷۹۰ کیلومتر مربع عقب نشینی کردند.

جزئیات بیشتر: روسیه به‌طور کامل از غرب رود دنیپر عقب‌نشینی کرد

– ویدیویی از انهدام خودروهای زرهی ارتش اوکراین توسط پهپاد انتحاری لانست ارتش روسیه در جبهه خرسون.
با توجه به افزایش حملات پهپادهای پرسه زن روسیه و میزان بالای موفقیت آنها و همچنین طول بیشتر بال‌های پهپادی جدید نسبت به قبل، این احتمال مطرح می‌شود که این پهپادها نیز ساخت ایران است. علیرغم این موارد، تاکنون پهپادی با این مشخصات در تسلیحات ساخت ایران مشاهده نشده است.

4- اودسا:
در ۲۲ آبان ماه، ارتش روسیه با یک یا چند فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ یک ساختمان نامعلوم در شهر چرنومورسک واقع در جنوب شهر اودسا را مورد حمله قرار داد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام