به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نشست مشورتی “فرمت مسکو” درباره افغانستان با حضور نمایندگان ویژه ۱۴ کشور آسیایی و بدون حضور طالبان، در پایتخت روسیه برگزار شد.

نشست مشورتی “فرمت مسکو” درباره افغانستان با حضور نمایندگان ویژه ۱۰ کشور آسیایی از جمله روسیه، چین، ایران، هند، پاکستان، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان در ۲۵ آبان ماه سال جاری برگزار شد. در این نشست همچنین نمایندگان کشورهای قطر، عربستان سعودی، امارات و ترکیه نیز به عنوان مهمان حضور داشتند و برخلاف نشست قبلی، از نمایندگان طالبان دعوتی به عمل نیامده است.

“حسن کاظمی قمی” نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در جریان سخنرانی خود در این نشست با اشاره به تلاش ویژه ایران برای صادرات و کمک به بهبود مسائل معیشتی مردم افغانستان گفت: «حکومت فراگیر موقعیت سیاسی افغانستان در جامعه جهانی را فراهم می‌کند. گذر سریع زمان و عدم مدیریت صحیح وضعیت در افغانستان، اوضاع را در این کشور بدتر خواهد کرد و ما نسبت به این موضوع هشدار می‌دهیم. سیاست خصمانه آمریکا در افغانستان “ترور و تروریزم” است. ایران برای بررسی و بهبود این وضعیت، نشست بزرگی را در آینده نزدیک و در سطح وزرای خارجه برگزار خواهد کرد.»

از سوی دیگر ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در این نشست از تداوم نفوذ داعش در مناطق شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادسازی دارایی افغانستان توسط آمریکا و دیگر کشورهای غربی شد. چراکه این موضوع منجر به کمبود مواد غذایی و کالاهای ضروری در افغانستان شده است.

نشست مشورتی “فرمت مسکو” چهارمین جلسه در قالب سری نشست‌های مسکو درباره افغانستان است و اولین نشستی است که نمایندگان طالبان به آن دعوت نشده‌اند. این موضوع موجب اعتراض وزارت خارجه طالبان شده و آن را ناقص عنوان کرده‌اند. تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان مهم ترین موضوع در نشست قبلی مسکو در سال ۲۰۲۱ میلادی بود و سماجت طالبان در عدم تحقق آن، اصلی ترین عامل عدم دعوت آنها به چهارمین نشست است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. محمدرضا جمعه, ۲۷ آبان, ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳

    از بچه های تحولات جهان اسلام درخواست دارم د بخش آسیای میانه اخبار چین و آسیای خاوری رو هم قرار بدهند.جایش به شدت خالی است.و هم چنین بخش آمریکای لاتین و سرخپوستان رو هم بگذارید.

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.