تحولات آسیای میانه، ۳۰ آبان ۱۴۰۱

دوشنبه 30 آبان 1401 - 13:16
https://iswnews.com/?p=82634

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه درگیری سنگین مرزی طالبان و ارتش پاکستان در گذرگاه مرزی دندپتان واقع در شرق افغانستان، دستکم ۱۶ نفر نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

افغانستان:
۱- پنجشیر:
– در ۲۷ آبان ماه، مسلحین طالبان به دستور “مولوی مسافر” فرمانده طالبان در پنجشیر، قاری عبدالمقیم، برادر عبدالحمید خراسانی فرمانده نیروهای امنیتی پیشین طالبان در پنجشیر را بازداشت کردند.
– در ۲۶ آبان ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود به قرارگاه مسلحین طالبان در روستای عمرض واقع در شهرستان خنج، سه نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.

۲- تخار:
– در ۲۵ آبان ماه، بر اثر انفجار بمب در مقابل ورودی دادگاه شهری طالبان در منطقه اول شهر تالقان، دو نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.
– در ۲۷ آبان ماه، نیروهای احمد مسعود “قاری سراج الدین ساحل” فرمانده نیروهای امنیتی طالبان در شهرستان خواجه بهاءالدین را در روستای قول آباد واقع در شهرستان درقد ترور کردند.
– در ۲۷ آبان ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود به پاسگاه مسلحین طالبان در روستای کته امبه در شهرستان ورسج، پنج نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.

۳- کابل:
در ۲۶ آبان ماه، عوامل گروه تروریستی داعش قاری نجیب‌الله عزیزی، عالم دینی سلفی و امام جماعت مسجد ابوبکر صدیق را به همراه دو نفر غیرنظامی دیگر در محله مارکت کارته نو واقع در منطقه هشتم شهر کابل تیرباران کردند.

۴- هرات:
در ۲۵ آبان ماه، در نتیجه عملیات مسلحین طالبان علیه مخفیگاه داعش در محله حاجی عباس واقع در منطقه ۱۲ شهر هرات، شش نفر از جمله دو تبعه تاجیکستانی کشته و چهار نفر دیگر بازداشت شدند.

۵- ننگرهار:
– در ۲۷ آبان ماه، افراد مسلح ناشناس (احتمالا شبکه حقانی) “عادل علی سیف‌الله” با اسم مستعار بابوجی، یکی از فرماندهان میدانی تحریک طالبان پاکستان و از نزدیکان مفتی مظلوم، از رهبران این گروه را در شهرستان بتی کوت ترور کردند.

– در ۲۷ آبان ماه، بر اثر عملیات اطلاعاتی مسلحین طالبان علیه مخفیگاه داعش در شهرستان چپرهار، چهار عضو این گروه بازداشت شدند.

۶- فاریاب:
در ۲۸ آبان ماه، افراد مسلح ناشناس (احتمالا گروه ببرهای آزادی ترکستان) دو نفر از مسلحین طالبان را در برابر دادگاه شهری طالبان در شهر میمنه تیرباران کردند.

۷- پکتیا:
– در ۲۴ آبان ماه، مسلحین طالبان و نظامیان پاکستانی در روستای مرزی خرلاسی (خرلاچی) واقع در مرز شهرستان دندپتان با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری تلفاتی در پی نداشته است.
– در ۲۴ آبان ماه، بر اثر تیراندازی نظامیان پاکستانی در روستای مرزی مرغه واقع در شهرستان برمل، یک غیرنظامی افغانستانی کشته شد.
– در ۲۶ آبان ماه، افراد مسلح ناشناس (احتمالا شبکه حقانی) “قاری ذاکرین” فرمانده مرزی تحریک طالبان پاکستانی را در شهرستان زُرمت ترور کردند.


– در ۲۸ آبان ماه، مسلحین طالبان و نیروهای مرزبانی پاکستان برای سومین بار در چند روز گذشته، در روستای خرلاسی (خرلاچی) واقع در مرز شهرستان دندپتان، با یکدیگر درگیر شدند.
– در ۳۰ آبان ماه، بر اثر چهارمین درگیری سنگین مسلحین طالبان و نیروهای مرزبانی ارتش پاکستان در روستای خرلاسی (خرلاچی) واقع در مرز شهرستان دندپتان، دستکم ۱۶ نفر نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند. طبق آخرین آمار، یک نظامی ارتش پاکستان کشته و ده نفر از جمله دو غیرنظامی پاکستانی زخمی شده‌اند. تلفات طالبان نیز پنج نفر کشته و چند نفر زخمی عنوان شده است. مردم شهر گردیز برای اهدای خون به زخمی‌های طالبان در مقابل بیمارستان این شهر تجمع کرده‌اند. منابع محلی علت درگیری را اختلاف طالبان و پاکستان بر سر مالکیت روستای مرزی خرلاچی عنوان کرده‌اند.

۸- سمنگان:
در ۲۴ آبان ماه، منابع محلی از پرواز یک هواپیمای B-52 و دو فروند پهپاد (احتمالا آمریکایی) در آسمان شهر آیبک و شهرستان حضرت سلطان خبر دادند.

۹- نیمروز:
در ۲۷ آبان ماه، مسلحین تیپ سوم لشکر ۲۱۵ عزم طالبان در شهرستان کنگ، مدعی جلوگیری از قاچاق تجهیزات نظامی از جمله دو اسلحه “M4″، دو عدد دوربین دید در شب، ۲۱ خشاب، سه خمپاره انداز، ۱۱ گلوله “RPG” و هزاران فشنگ جنگی به خاک استان سیستان و بلوچستان در ایران شدند. لازم به ذکر است منابع خبری افغانستان در طول ماه‌های اخیر گزارش‌های زیادی از قاچاق خرد اسلحه و تجهیزات نظامی به ایران منتشر کرده‌اند.

۱۰- قندهار:
در ۲۸ آبان ماه، مسلحین طالبان “قاری بلال” عامل تیراندازی به نیروهای مرزبانی پاکستان در گذرگاه مرزی سپین بولدک-چمن را تسلیم دولت پاکستان کردند. پس از این اقدام طالبان، پاکستان گذرگاه مزری سپین بولدک-چمن را بازگشایی کرد. (جزئیات بیشتر)

۱۱- در ۲۴ آبان ماه، قاری دین محمد حنیف، وزیر اقتصاد طالبان به شهر مشهد سفر و با یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

تاجیکستان:
۱- در ۲۴ آبان ماه، “ولید بن عبدالرحمن الرشیدان” سفیر عربستان سعودی در تاجیکستان با خیرالدین عثمان زاده، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان در مقر این مرکز در شهر دوشنبه دیدار و گفت‌وگو کرد.

پاکستان:
۱- در ۲۴ آبان ماه، دوره نمایشگاه بین المللی تجهیزات نظامی و صنایع دفاعی موسوم به “IDEAS2022” به میزبانی ارتش پاکستان و با حضور نمایندگانی از ۶۴ کشور از جمله ایران در شهر کراچی آغاز شد.
۲- خیبرپختونخوا:
– در ۲۵ آبان ماه، بر اثر درگیری اعضای تحریک طالبان پاکستان (TTP) و نیروهای پلیس پاکستان در روستای لکی مروت در وزیرستان شمالی، شش نفر از نیروهای پلیس پاکستان کشته شدند.
– در ۲۷ آبان ماه، بر اثر حمله عامل انتحاری تحریک طالبان پاکستان (TTP) به مقر کمیته صلح در منطقه چگمالای در وزیرستان جنوبی، سه نفر از مسلحین گروه اکرم محسود از حامیان دولت پاکستان و یک سرباز پاکستانی کشته و یک نفر غیرنظامی زخمی شدند.
لازم به ذکر است که گروه اکرم محسود از گروه‌های مسلح تابع دولت و از شاخه های جدا شده از تحریک طالبان هستند که در جریان مذاکرات بین دولت و تحریک، نقش مهمی را در کمیته صلح بر عهده دارند. همچنین مسلحین جدا شده از گروه‌های تروریستی عموما در این گروه به کار گرفته می‌شوند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.