چرا سفیر دوستی جمهوری آذربایجان در یونسکو استعفا کرد؟

سه‌شنبه 1 آذر 1401 - 17:49
https://iswnews.com/?p=82791

مهربان علی اوا (پاشایوا) همسر و معاون اول الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و سفیر صلح و دوستی این کشور در یونسکو (سازمان فرهنگی، آموزشی و علمی ملل متحد) هفته پیش به صورت ناگهانی استعفا کرد. وی در استعفانامه خود اعلام کرده است که به عنوان معاون اول رئیس جمهور وقتی برای صرف به امور مربوط به یونسکو ندارد و کارهای مهم تری در پیش دارد.

«روشن ممد اف» مجری برنامه تحلیلی «هفته» شبکه تلویزیونی آذ تی وی در روز یکشنبه این استعفا را یک پیام به یونسکو خوانده و عنوان کرد که مهربان علی اوا بخاطر نفوذ لابی ارامنه، بی تفاوتی یونسکو در مقابل تخریب مساجد آذربایجان در قره باغ و تبدیل مسجد گوهر آغا به محل پرورش خوک و تخریب نمادهای فرهنگی آذری در این جنگ از عضویت در شورای فرهنگی یونسکو کنار کشیده و با این کار به آنها معترض شده است. وی از چهارم سپتامبر 2019 با امضای الهام علی اف مجری این برنامه شده است.

یونسکو مهربان علی اوا را اخراج کرده است

تورال صادقلی تحلیل گر منتقد دولت این کشور در انگلیس زندگی می کند و پناهندگی سیاسی دریافت کرده است. وی استعفای همسر رئیس جمهور آذربایجان را یک پروژه نمایشی و پیش دستانه پیش از اخراج وی بیان کرده و در این باره اظهار می کند: “مهربان علی اوا از عنوان سفیر دوستی آذربایجان محروم شده در حالی که پیش از این می گفتند که وی در جهان فردی معروف و پذیرفته شده ای است.”

تورال صادقلی تحلیل گر منتقد دولت آذربایجان

پولشویی عامل اخراج سفیر صلح و دوستی آذربایجان

منتقد سیاست های دولت باکو درباره دلایل این تصمیم مهربان علی اوا تصریح می‌کند: “طی چند ماه گذشته یک هیئت بررسی ویژه ایجاد شده بود و اقدامات مجرمانه مهربان علی اوا و خانواده رئیس جمهور آذربایجان را برای پولشویی در بانک های اروپایی و جرایم مالی بررسی می‌ کرد. این هیئت قصد داشت در نشست هفته گذشته نتیجه بررسی و رای گیری برای اخراج وی را اعلام کند. اما مهربان علی اوا از طریق افراد فعال در یونسکو مطلع می شود و به وسیله مدیر ارشد یونسکو نامه ای می نویسد که در آذربایجان کارهای مهمتری دارد و وقتی برای یونسکو ندارد. یونسکو در حال اخراج مفتضحانه مهربان علی اوا بود که وی استعفای پیش دستانه نوشته است.”

تورال صادقلی با انتقاد از رسانه های همسو با دولت می گوید: “رسانه های چاپلوس اخباری منتشر می کنند که گویا مهربان علی اوا از یونسکو استعفا کرده است اما من شخصا با چند تن از اعضای هیئت بررسی دیدار کردم و اطلاعاتی را به آنها داده ام.”

پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام پیش از این اخباری درباره پولشویی و ثروت خانواده رئیس جمهور آذربایجان منتشر کرده بود.

بیشتر بخوانید: لجن‌زار فساد مالی خانوادگی رئیس جمهور آذربایجان

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام