دانش نظامی: پهپاد عمود پرواز جامپ ۲۰

چهارشنبه 23 آذر 1401 - 17:04
https://iswnews.com/?p=83823

پهپاد JUMP 20 یک پهپاد عمود پرواز بال ثابت (فرود و برخاست عمودی – VTOL) ساخت شرکت آمریکایی AeroVironment است که برای ارائه خدمات پیشرفته اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پهپاد به‌صورت پایه برای استفاده توسط یگان‌های نیروهای دریایی برای ماموریتهای اطلاعاتی، نظارتی، شناسایی و جستجو و نجات در نظر گرفته شده است. پهپاد جامپ ۲۰ برای اولین بار در آوریل ۲۰۱۴ رونمایی شد و در ژانویه ۲۰۱۵ نیز چندین پرواز آزمایشی را پشت سر گذاشت.

ارتش ایالات متحده آمریکا پهپاد جامپ ۲۰ را برای جایگزینی پهپاد سری RQ-7 Shadow انتخاب کرده است و در آینده، جامپ ۲۰ به‌صورت گسترده جایگزین این پهپاد خواهد شد. همچنین نوع سوخت سنگین آن برای برنامه هواپیماهای بدون سرنشین تاکتیکی نیروی دریایی استرالیا پیشنهاد شده است.
نیروی دریایی مکزیک نیز در ماه می ۲۰۱۶، تقریباً دو ماه پس از خریداری پهپاد توسط نیروی دریایی این کشور، JUMP 20 را برای مأموریت های اعلام نشده بر فراز مکزیک مستقر کرد.

پهپاد JUMP 20 دارای ۹ تا ۱۶ ساعت مداومت پروازی و ۱۸۵ کیلومتر برد عملیاتی است و به‌دلیل قابلیت عمود پروازی، نیاز به باند پرواز و یا سیستم پرتاب و بازیابی مانند منجنیق و چتر نجات برای نشست و برخاست ندارد.

پهپاد جامپ ۲۰ دارای یک بدنه مونوکوک است که با استفاده از مواد کامپوزیت ساخته شده است. طراحی بالها در این پهپاد به‌صورت دو بال ثابت با پیکربندی high-wing است و دم عقب پهپاد نیز با پیکربندی T-tail شکل است. در پیکربندی high-wing بال‌ها در بالای بدنه اصلی هواپیما قرار دارند.

نحوه برخاستن جامپ ۲۰ و میزان صدای موتورها

قابلیت برخاستن و فرود عمودی توسط روتورهای عمودی نصب شده در بال‌ها ارائه می‌شود. تطبیق پذیری پهپاد همراه با قابلیت عمود پروازی (VTOL)، هزینه‌های عملیاتی پایین و افزایش بهره وری سوخت را ارائه می‌دهد. پهپاد عمود پرواز JUMP 20 از یک موتور چهار زمانه EFI 190cc بنزینی و چهار موتور الکتریکی که بر روی دو تیرک کوچک در میان بال‌ها نصب شده‌اند استفاده می‌کند. زمان نیاز به تعمیر و اورهال موتور EFI 190cc در حدود ۵۰۰ ساعت عنوان شده است.

طول این پهپاد ۲/۹ متر، طول بال آن ۵/۷ متر و حداکثر وزن برخاست (سوخت و بار) ۹۷/۵ کیلوگرم است. این پهپاد می‌تواند در کمتر از ۶۰ دقیقه راه اندازی و عملیاتی شود و دارای ظرفیت بار قابل استفاده تا ۱۳/۶ کیلوگرم (۳۰ پوند) است.

این پهپاد تاکتیکی می تواند توسط دو خدمه از ایستگاه کنترل زمینی اداره شود. جامپ ۲۰ از سامانه خلبان خودکار و ایستگاه کنترل زمینی مشترک با دیگر پهپادهای شرکت AeroVironment بهره‌مند است و یک پلتفرم بسیار قابل تنظیم و ماژولار را ارائه می‌دهد که می‌تواند به صورت سفارشی پیکربندی شود تا نیازهای عملیاتی یا مشتری را برآورده کند.

توضیحات شرکت سازنده در مورد ویژگی های پهپاد جامپ ۲۰
ویدیویی از برخاستن، هدایت توسط ایستگاه متحرک زمینی و فرود عمودی جامپ ۲۰

به‌دلیل قابلیت حمل محموله تا ۱۳/۶ کیلوگرم، این پهپاد می‌تواند سنسورهای متنوع و پیشرفته‌ای مانند ARCAM 45D، سنسور الکترواپتیکی مرئی و MWIR فروسرخ برد بلند به همراه استابیلایزر، پردازش تصویر و ردیابی داخلی را مورد استفاده قرار دهد.

گزینه‌های قابل حمل استاندارد دیگر این پهپاد شامل سیستم‌های تصویربرداری ژیروسکوپی/مادون قرمز (EO/IR) با تثبیت‌کننده تصویری سری TASE از شرکت فناوری Cloud Cap مانند TASE400، TASE400HD، TASE400DXR و TASE400LRS است. دوربین‌های EO/IR داده‌های تصویری و ویدئویی و ردیابی هدف را به‌صورت زنده (real time) هم در روز و هم در شب ارائه می‌دهند. یک لینک ویدیو و دیتا که در باندهای S، L و یا C کار می‌کند، داده‌های حسگر را به‌صورت زنده به ایستگاه کنترل زمینی منتقل می‌کند.

پهپاد JUMP 20 همچنین تعدادی حسگر دیگر از جمله چراغ های ناوبری استاندارد، LiDAR، رادار دیافراگم مصنوعی (SAR)، رله ارتباطی، سنسورهای نقشه برداری سه بعدی، هوش ارتباطی (COMINT) و شنود الکترونیک (SIGINT) را در بر دارد.

پهپاد تاکتیکی JUMP 20 می تواند با حداکثر سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت پرواز کند و سقف سرویس آن ۴۵۷۲ متر است. این پهپاد می تواند داده‌ها را در محدوده ۱۲۵ کیلومتری انتقال دهد و در بردهای بیشتر نیاز به استفاده از سیستم‌های ماهواره‌ای است.

مشخصات پهپاد جامپ ۲۰:
طول: ۲/۹ متر
طول بال: ۵/۷ متر
بیشترین وزن برخاست: ۹۷/۵ کیلوگرم
بیشترین وزن بار: ۱۳/۶ کیلوگرم
بیشترین سرعت: ۷۲ کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی (محدود شده به برد لینک داده): ۱۸۵ کیلومتر
سقف پروازی: ۴۵۷۲ متر
مداومت پروازی: ۹ تا ۱۶ ساعت
پیشران: MOGAS 190CC EFI
ساخت: آمریکا

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

مجموعه پوسترهای پهپاد جامپ ۲۰ به زبانهای انگلیسی، روسی، عربی، آذری و کردی:

منبع:
JUMP® ۲۰
Defence-blog.com
Naval-technology.com

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.