اخبار
گزارش ششمین روز عملیات شاخه زیتون ؛ ۵ بهمن ۹۶ (۲۵ ژانویه)

بار دیگر شایعاتی در خصوص درخواست تشکیلات خودگردان کانتون عفرین از ارتش سوریه برای ورود به عفرین خبر ساز شد..

? با پایان روز ششم این عملیات، یقینا می توان گفت پیش بینی اردوغان در اتمام عملیات ظرف یک هفته، عملی نخواهد شد.

 

? در روزی که دفتر “آنگلا مرکل” صدر اعظم آلمان ممنوعیت فروش تانکهای لئوپارد به ترکیه را اعلام کرد؛ نیروهای YPG طی بیانیه ای خبر از انهدام دو تانک ارتش ترکیه در روستای “کومرشی” در جبهه “راجو” دادند اما مهمتر از این عنوان بیانیه صادر شده است. این برای اولین بار است که نیروهای حمایت کردی کانتون عفرین تحت عنوان “SDF” اقدام به انتشار بیانیه می کنند.

بدین ترتیب صدور این بیانیه می تواند به گونه ای نشانه متمایل شدن کانتون عفرین به آمریکا باشد، با این وجود امروز هم رسانه های نزدیک به دمشق، با انتشار تصاویر یک بیانیه مدعی درخواست تشکیلات خودگردان کانتون عفرین از ارتش سوریه برای ورود به عفرین شده بودند. این در حالیست که دیروز “بهجت عبدو” فرمانده نیروهای کرد کانتون عفرین خبر از شکست این مذاکرات داده بود.

 

? در جبهه زمینی روستای “کورنی” در شمال کانتون عفرین مجددا بین طرفین دست به دست شد و ارتش ترکیه مجددا کنترل آن را به دست گرفت. در جبهه غربی اما ارتش ترکیه به سد مستحکم “راجو” برخورده و مجبور به عقب نشینی از مواضع شب پیش خود شده است.

نیروی هوایی ترکیه برای در هم شکستن مقاومت کردها در جبهه غربی طی دیروز و امروز حملات هوایی متعددی را در “جربیس”، “حمام”، “راجو” ترتیب داده اند، تصاویر این حملات به شکل وسیعی در حال انتشار در رسانه های مخالف عملیات شاخه زیتون است. حملات هوایی به راجو و حمام اخبار روزهای گذشته ترکیه مبنی بر اشغال این دو روستا را تکذیب می کند.

 

? صلیب سرخ جهانی اعلام کرد به علت شدت حملات قادر به امداد رسانی به مناطق درگیری نیست…

 

? در عرصه بین المللی اما تماس تلفنی شب گذشته ترامپ و اردوغان علیرغم انتظارها نه تنها در راستای خاتمه درگیریها راهگشا نبود که امروز مولود چاووش اوغلو از نحوه انتشار محتوای این گفتگوی تلفنی به شدت انتقاد کرد.
کاخ سفید پس از این تماس تلفنی طی بیانیه ای اعلام کرد که ترامپ از اردوغان خواسته عملیات شاخه زیتون را محدود تر کند.

 

? اردوغان امروز در اتاق عملیات شاخه زیتون حاضر شد.

 

? نیروهای کرد مستقر در “منبج” خبر از حملات توپخانه به حومه شمالی این منطقه می دهند.

 

? نیروهای کرد مدعی به اسارت گرفتن ۱۶ نظامی ترکیه هستند با این وجود تا این لحظه تصویری از اسرای احتمالی منتشر نشده است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر در مورد "گزارش ششمین روز عملیات شاخه زیتون ؛ ۵ بهمن ۹۶ (۲۵ ژانویه)"

شایان کریمی :

احتمالا اکثر این نیرو های اسیر شده تروریست های مزدور هستند نه نظامیان ترکیه چون شانزده سرباز ترک اسیر را نمیشود راحت لاپوشانی کرد. باید صبر کنیم تا گرد و خاک بخوابد.

۸
۳
ناشناس :

سلام ارتش سوریه عملیات در ادلب رامتوقف کرد

۲
۴