تحولات افغانستان ۷ بهمن ۹۶

شنبه ۷ بهمن ۹۶ - ۱۶:۰۸
https://iswnews.com/?p=8444

۱- بیش از ۴ شهید و ۱٠ نفر زخمی در نتیجه حمله انتحاری به نیروهای امنیتی در قندهار ۲- در پی اظهارات تند «زلمی خلیل زاد» سفیر پیشین آمریکا در افغانستان درباره اختلافات عطا محمد نور و دولت، ‌«نور الرحمن اخلاقی» عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی در پاسخ به وی گفت: «آقای زلمی خلیل‌زاد به […]

۱- بیش از ۴ شهید و ۱٠ نفر زخمی در نتیجه حمله انتحاری به نیروهای امنیتی در قندهار

۲- در پی اظهارات تند «زلمی خلیل زاد» سفیر پیشین آمریکا در افغانستان درباره اختلافات عطا محمد نور و دولت، ‌«نور الرحمن اخلاقی» عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی در پاسخ به وی گفت:
«آقای زلمی خلیل‌زاد به دلیل سوء استفاده از موقعیت طی سالهای منصب سفارت آمریکا در کابل، عامل دخالت‌ های اشتباه دولت بوش در نحوه شکل‌گیری و ساختار نظام افغانستان شد و به همین دلیل تروریسم دوباره در افغانستان زنده شد و بدبختی‌ های کلانی در این کشور رقم خورد که بدون شک گناه بخش بزرگی از این بدختی‌ها به گردن اوست.
همه میدانند و باید خود آقای خلیل‌ زاد نیز بداند که او حالا سفیر آمریکا نیست و تاثیر حرف او در سیاست افغانستان، در حد یک شهروند عادی ‌است.
خلیل‌زاد نباید اشتباه حساب کند و باید متوجه باشد که ۲۰۰۱+۱۷ مساوی است با ۲۰۱۸ است نه ۲۰۰۱»
‌زلمی خلیل زاد از جمله شخصیت های تاثیرگذار در حمله آمریکا به افغانستان و روند تحولات سیاسی این کشور در سالهای پسا طالبان است.

۳- «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان با ژنرال دوستم در ترکیه دیدار کرد.
براساس اظهارات دفتر ژنرال دوستم، وی خواهان بازگشت به کشور است اما افرادی در ارگ ریاست جمهوری مانع بازگشت وی به افغانستان هستند.

۴- محمدعارف نوری سخنگوی استانداری غزنی: در نتیجه عملیات «ضرب آهنین»، که جمعه گذشته به منظور پاکسازی روستاهای منگور، قره باغی، شهباز و سپندی از وجود طالبان در شهر غزنی آغاز شده است، ده نفر در جریان درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اند.
همچنین در نتیجه اصابت خمپاره به منزل مسکونی در روستای قره باغی، ۷ نفر شهید (یک زن و ۶ کودک) و ۳ نفر زخمى شده اند.

۵- عطاالله خوگیانی سخنگوی استانداری ننگرهار: «نیروهای امنیتی روز گذشته عملیاتی را به هدف سرکوب تروریستهای داعش در مناطق مریز کندو، چاروازی، رود خانه، میاجی بابا و کجینه شهرستان هسکه مینه آغاز کردند.
در نتیجه این عملیات ۳٠ نفر از دواعش کشته شده و تجهیزات و تسلیحات آنها منهدم شد.»
وی همچنین از دستگیری یکی از اعضای داعش به نام عبدالله کشمیری اطلاع داد.

۶- طبق آخرین آمار، انفجار آمبولانس انتحاری در نزدیکی ساختمان قدیم وزارت کشور افغانستان و بیمارستان جمهوریت در شهر کابل بیش از ۶٠ شهید و ۲٠٠ زخمی برجای گذاشته است.
«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان، مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفت.
تصاویر بالا مربوط به این حمله تروریستی است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام