به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نیروهای تحت حمایت عربستان سعودی با اخراج مسلحین شورای انتقالی جنوب و تخلیه مزدوران سودانی از پایگاه العند در استان لحج، کنترل این پایگاه استراتژیک را بدست گرفتند.

در پی صدور دستور اتاق فرماندهی ائتلاف سعودی برای خروج نیروهای شورای انتقالی جنوب و مزدوران سودانی از پایگاه العند در استان لحج و استقرار نیروهای الدرع الوطن (سپر وطن) در این پایگاه مهم، تنش بین جنوبی‌ها و عربستان افزایش یافت.
این تنش با جلوگیری نیروهای الدرع الوطن از ورود تیپ یکم مسلحین شورای انتقالی جنوب به پایگاه العند افزایش یافت و مسلحین دو طرف در این منطقه موضع جنگی گرفتند.

علیرغم افزایش تنش‌ها، نیروهای سودانی امروز ۴ دی ماه، مواضع خود در پایگاه العند را تخلیه کرده و تحویل نیروهای الدرع الوطن داده‌اند. با این وضعیت، احتمال عقب نشینی جنوبی‌ها از مناطق حومه‌ی پایگاه العند نیز افزایش می‌یابد.

نیروهای الدرع الوطن (سپر وطن) شبه نظامیانی هستند که در اواخر آبان ماه سال جاری با حمایت عربستان سعودی و نقش آفرینی صغیر بن عزیز و طارق صالح از مسلحین قبایل طرفدار عربستان در استان حضرموت، نیروهای الیمن السعید (تابع صغیر بن عزیز) و بخشی از نیروهای طرفدار طارق صالح در غرب استان لحج تشکیل شدند.

بی شک این تحولات، با بازداشت خانگی عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوب در عربستان بی ارتباط نیست و نشانگر اجرای طرح عربستان برای محدود کردن قدرت جنوبی‌ها در نقاط استراتژیک جنوب غرب یمن است.

بیشتر بخوانید:
سرلشکر ثابت جواس کشته شد
حمله موشکی انصارالله به مواضع ائتلاف سعودی در پایگاه العند
سرلشکر ناصر بارویس، از فرماندهان ارتش منصور هادی کشته شد؛ حمله پهپاد قاصف K2 به پایگاه العند همچنان قربانی میگیرد!

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.