افزایش عملیات‌های داعش طی روزهای اخیر در عراق

جمعه 2 دی 1401 - 12:25
https://iswnews.com/?p=84648

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه اقدامات تروریستی عناصر گروه داعش طی روزهای اخیر در استان‌های دیالی، کرکوک و نینوا، تعدادی از نظامیان عراقی شهید و زخمی شدند.

در روزهای گذشته، تعداد عملیات‌های داعش در قالب انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای علیه نظامیان عراقی در استان‌های دیالی، کرکوک و نینوا افزایش داشته است. به نظر می‌رسد انفجار بمب در مسیر عبور نظامیان عراقی، تاکتیک جدید داعش برای هدف قراردادن نیروهای امنیتی عراق بدون درگیری مستقیم با آنها به دلیل جلوگیری از تلفات احتمالی می‌باشد.

در ۲۷ آذر ماه، یک بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی پلیس عراق در ناحیه الریاض واقع در غرب استان کرکوک منفجر شد که در نتیجه آن ۱۰ تن از نظامیان عراقی شهید و دو نفر دیگر مجروح شدند.

در ۳۰ آذر ماه نیز پس از انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر کاروان ارتش عراق در نزدیکی ناحیه الزاب در جنوب غرب کرکوک، عناصر داعش با نظامیان عراقی درگیر شدند که طی این تبادل آتش، یکی از نظامیان عراقی شهید و دو تن دیگر زخمی شدند.

ساعاتی پس از این حادثه، یک بمب کنار جاده‌ای دیگر نیز در مسیر خودروی نیروهای ارتش عراق در منطقه مخمور در استان نینوا منفجر شد که در نتیجه آن دو سرباز ارتش شهید و سه سرباز دیگر زخمی شدند.

علاوه بر حملات عناصر داعش علیه نظامیان عراقی در استان کرکوک، کارکنان مدرسه روناکی در روستای سنور از توابع منطقه طالبانی در استان کرکوک حین ورود به این مرکز آموزشی، متوجه وجود بمب در ورودی مدرسه شدند و به سرعت دستگاه‌های امنیتی را در جریان قرار دادند. نیروهای امنیتی پس از حضور در محل، بمب را خنثی کردند.

حوادث اخیر و افزایش حملات داعش باعث شد تا محمد شیاع السودانی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور یک نشست امنیتی با حضور رئیس ستاد ارتش، جانشین فرماندهی عملیات مشترک و تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی و امنیتی برگزار کند. در این جلسه، السودانی توضیحات مفصلی در خصوص دو حادثه تروریستی و نیز برنامه‌های نظامی تدوین شده برای جلوگیری از تکرار این حوادث دریافت کرد. وی بر لزوم افزایش هماهنگی میان دستگاه‌های اطلاعاتی، آمادگی بالا و انجام عملیات پیشگیرانه علیه دشمن تاکید کرد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.