تحلیل چرایی شکل گیری تجمع شوشا نیازمند بررسی سناریوهایی در این مورد است. تضاد منافع غرب و روسیه در منطقه قفقاز یکی از چالش های ۳۰ سال گذشته بوده است. اورخان محمد اف کارشناس اهل جمهوری آذربایجان به دلایل احتمالی این رویداد ظاهرا محیط زیستی پرداخته است.

اورخان محمد اف، تحلیلگر و کارشناس مسائل آذربایجان با تبیین بهانه های دولت این کشور برای انسداد گذرگاه ارمنستان به قره باغ در شوشا می‌گوید: “بهانه تجمع کنندگان این است که نیروهای پاسدار صلح روسیه اجازه حضور خبرنگاران، روزنامه نگاران و کارشناسان در معادن سنگ را نمی دهند. اوضاع منطقه به گونه ای است که نیازمندی های این منطقه به آنها نمی رسد و ممکن است خط انتقال برق از ارمنستان نیز توسط آذربایجان قطع شود.”

اورخان محمد اف با اشاره به دیدگاه های مختلف از چند سناریو در این باره سخن می گوید و تصریح می کند: “نخستین سناریو هماهنگی پنهان تجمع شوشا است. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در یک بازی هماهنگ مشارکت کرده اند. پاشینیان در ظاهر واکنش نشان می دهد که معترضان آذربایجانی راه ارامنه قره باغ را بسته اند و آنها در محاصره قرار دارند و ارمنستان راهی به جز واگذاری کریدور زنگه زور در مقابل بازگشایی کریدور لاچن ندارد.

دومین سناریو هم بی اعتبارسازی نیروهای پاسدار صلح روسیه و جایگزینی آنها با نیروهای خارجی در قره باغ است. ارمنستان از فرانسه درخواست کرده است تا به عنوان صلحبان به منطقه نیرو اعزام کند. همچنین آذربایجان هم می خواهد روسها خارج شوند و از حضور ترکیه و کشورهای ناتو استقبال می کند. هر دو حالت ممکن منافع غرب را تامین می کند و به زیان روسیه است.”

وی با بیان تقسیم ساختار قدرت در ارمنستان و راههای اجرای چنین طرحی می افزاید: “ارمنستان حاکمیت مطلق دولت ندارد و قدرت میان دولت و مجلس برخواسته از احزاب سیاسی غرب گرا و روس گرا و نظامیان تقسیم شده است. نظامیان و روس گرایان مخالف واگذاری کریدور به آذربایجان هستند و در مقابل چنین موضوعی ساکت نمی مانند.

اکنون در ارمنستان دو دسته راهپیمایی برای مقابله با تجمع شوشا برگزار شده است. نخست آنکه طرفداران روس گرا معترض شده اند و از فدراسیون روسیه و دولت ارمنستان خواسته اند در این مورد قدم بردارد. همچنین غرب گرایان نیز در تجمعی علیه روسها راهپیمایی کرده و خواستار پایان ماموریت آنها شده اند.”

اورخان محمد اف درباره بازی گردانان پشت پرده می گوید: “دولت های ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فلسطین اشغالی (اسرائیل) و آذربایجان چه با جنگ و چه با توافق می خواهند این کریدور را بسازند و از آن بهره برداری کنند. آنها در این مرحله تجمع فعالان محیط زیستی شوشا را تدارک دیده اند.”

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. یوسف اکبری از همدان پنجشنبه, ۸ دی, ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸

  چه شما دوست داشته باشید چه نداشته باشید به امید خدا کریدور زنگه زور باز خواهد شد

  پاسخ
 2. آرین کریمی شنبه, ۱۰ دی, ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶

  ایجاد کریدور زنگه زور و لاچین عملا تصرف منطقه ی زنگه زور را به همراه دارد. نکته مهم گرفتن منطقه زنگه زور برای ترکیه و آذربایجان ایجاد توران بزرگ
  و ازآن مهمتر حیاط خلوت اسراییل محیا میشود منطقه ای کوهستانی و دارای دژ مستحکمی برای اسراییل خواهد بود.ایجاد پایگاهای زمینی و هوایی برای نیروهای اسراییلی.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.