تحولات سوریه، ۱۷ دی ۱۴۰۱

شنبه 17 دی 1401 - 15:25
https://iswnews.com/?p=85699

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه حمله عناصر مسلح ناشناس به نیروهای ارتش سوریه در حومه‌ی فرودگاه الطبقه، یکی از نظامیان سوری به شهادت رسید.

۱- حلب:
– در ۱۳ دی ماه، مواضع شبه نظامیان کُرد در حومه شهر تل رفعت، هدف حمله توپخانه‌ای مسلحین تحت حمایت ترکیه قرار گرفت.
– در ۱۰ دی ماه، افراد مسلح ناشناس، یکی از فرماندهان میدانی مسلحین فرقه الحمزه به نام “حمود عبدالله المعراوی” که در حال بازگشت از محور الدغلباش بود را در شهر الباب ترور کردند.

بیشتر بخوانید: ترور دو فرمانده میدانی مسلحین در حلب و رقه

– در ۱۰ دی ماه، مواضع مسلحین در روستای کفرنوران واقع در غرب حلب هدف حملات توپخانه‌ای ارتش سوریه قرار گرفت.
– در ۱۵ دی ماه، مسلحین تحت حمایت ترکیه، دو غیرنظامی به نام‌های “ماهر محمد شيخ سيدی” و “عدنان محمد رشيد” از ساکنان روستای شيخوتكا در منطقه معبطلی در شمال غرب شهر عفرین واقع در استان حلب را به دلایل نامعلومی بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید: با هدف باج‌گیری؛ بازداشت غیرنظامیان توسط مسلحین در حلب افزایش یافته است!

۲- ادلب:
– در ۱۳ دی ماه، مواضع مسلحین در حومه “الباره”، “الرویحه” و “کنصفره” واقع در جنوب ادلب دهدف حملات توپخانه‌ای ارتش سوریه قرار گرفت.
– پس از اعلام حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در خصوص آغاز احتمالی گشت مشترک ترکیه و روسیه در بزرگراه M4 در ادلب، یک نشست محرمانه میان نیروهای سازمان اطلاعات ترکیه و فرماندهان هیئت تحریر الشام در گذرگاه باب الهوی برگزار شد.

بیشتر بخوانید: ملاقات عوامل اطلاعاتی ترکیه با هیئت تحریر الشام

۳- درعا:
عناصر مسلح ناشناس، ایست بازرسی ارتش سوریه در شهرک سملین را مورد هدف قرار دادند که در پی آن، یک معلم به نام “محمد الرفاعی” شهید و چهار تن از نظامیان سوری مجروح شدند. مجروحین این حادثه به بیمارستان شهر صنمین منتقل شدند.

بیشتر بخوانید: شهادت یک غیرنظامی و مجروح شدن چهار نظامی در درعا

– مردم شهر داعل با راه اندازی پویشی به نام “فزعه اهل داعل” موفق به جمع آوری کمک نقدی بیش از یک میلیارد لیره سوریه از افراد داخل و خارج از سوریه شدند.

بیشتر بخوانید: پویش مردم شهر داعل برای بهبود خدمات شهری

۴- دیرالزور:
– ائتلاف آمریکایی و نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) با انجام عملیات هلی برن در شهرک الشحیل، یک نفر را بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید: عملیات هلی برن ائتلاف آمریکایی در حومه میدان نفتی العمر

– در ۱۰ دی ماه، پس از حمله راکتی به میدان نفتی العمر، ائتلاف آمریکایی و نیروهای دموکراتیک سوریه یک عملیات امنیتی در روستای ابو النیتل آغاز کردند.

بیشتر بخوانید: عملیات مشترک ائتلاف آمریکایی و نیروهای SDF در حومه دیرالزور

– اخبار منتشر شده در خصوص حمله هواگردهای ائتلاف آمریکایی به مواضع گروه‌های مقاومت در شهر الميادين توسط منبع میدانی تحولات جهان اسلام تکذیب گردید.

بیشتر بخوانید:‌ تکذیب حمله هوایی به مواضع محور مقاومت در دیرالزور

– در ۱۳ دی ماه، مواضع ائتلاف آمریکایی مستقر در میدان نفتی العمر هدف حمله‌ راکتی قرار گرفت. پس از این حمله، جنگنده‌ها و پهپادهای آمریکایی در منطقه پرواز شناسایی انجام دادند.

بیشتر بخوانید: حمله راکتی به مواضع ائتلاف آمریکایی در دیرالزور

– در ۱۴ دی ماه، مواضع ائتلاف آمریکایی در تاسیسات گازی کونکو ساعاتی قبل هدف بیش از ۱۰ فروند راکت قرار گرفت. منبع میدانی تحولات جهان اسلام از ورود چند دستگاه آمبولانس به این پایگاه پس از حمله راکتی خبر داد.

بیشتر بخوانید: حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکایی در سوریه برای دومین روز متوالی!

۵- رقه:
– در ۱۷ دی ماه، بر اثر حمله عناصر مسلح ناشناس به نیروهای ارتش سوریه در حومه‌ی فرودگاه الطبقه، یکی از نظامیان سوری به شهادت رسید.
– در ۱۷ دی ماه، پهپادهای ارتش ترکیه، یک مقر متعلق به نیروهای دموکراتیک سوریه در روستای الخالدیه در غرب عین عیسی را مورد هدف قرار دادند.
– در ۱۰ دی ماه، مسلحین ناشناس به خودروی یکی از فرماندهان میدانی مسلحین “حركه التحرير والبناء” به نام “خضر الجمو” در روستای سلوک تیراندازی کردند که طی این حادثه، وی به شدت مجروح شد.

بیشتر بخوانید: ترور دو فرمانده میدانی مسلحین در حلب و رقه

۶- حسکه:
– نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) و ائتلاف آمریکایی در ادامه عملیات “صاعقه الجزیره” که از ۸ دی ماه آغاز شد، بیش از ۱۵۰ تن از غیرنظامیان را به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش در روستاها و مناطق مختلف استان حسکه بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید: ‌ادامه بازداشت غیرنظامیان توسط شبه نظامیان کُرد به بهانه مبارزه با داعش!

– در ۱۵ دی ماه، افراد مسلح ناشناس، “ابو مسلم العراقی، مسئول آوارگان عراقی را مقابلش منزلش در روستای “عين الحصان” در حومه‌ی شهر راس العین ترور کردند.

بیشتر بخوانید: ترور مسئول آوارگان عراقی در استان حسکه

۷- دمشق:
– در ۱۲ دی ماه، در پی حمله جنگنده‌های ارتش رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی دمشق، دو نظامی سوری شهید و دو تن دیگر مجروح شدند.

بیشتر بخوانید:‌ شهادت دو نظامی سوریه در حمله هوایی رژیم اسرائیل به دمشق

– در ۱۴ دی ماه، عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دمشق دیدار کرد. بشار اسد و عبد الله بن زاید همکاری موجود میان دو کشور در زمینه‌های مختلف و توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان ابوظبی و دمشق را مورد بررسی قرار دادند.

بیشتر بخوانید:‌ وزیر خارجه امارات برای دومین بار در یک دهه اخیر به سوریه سفر کرد!

۸- قنیطره:
در ۱۲ دی ماه، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر خودروی ارتش سوریه در جاده صيدا – الجولان واقع در استان قنیطره، تعدادی نیروهای ارتش سوریه شهید و مجروح شدند.

۹- رسانه‌های ترکیه از احتمال برگزاری نشست سه جانبه سوریه، ترکیه و روسیه در نیمه دوم ماه جاری میلادی در امارات خبر دادند. این رسانه‌ها با اشاره به سخنان چند روز قبل مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه مبنی بر اینکه محل برگزاری نشست سه جانبه همچنان مشخص نشده است، افزودند که چندین کشور به عنوان گزینه‌های برگزاری این نشست در حال بررسی می‌باشند.

بیشتر بخوانید:‌ احتمال برگزاری دور دوم نشست وزرای خارجه سوریه، روسیه و ترکیه

۱۰- وزارت حمل و نقل سوریه به اتحادیه و انجمن ملی کشتیرانی سوریه دستور داد تا روند اعطای روادید ورود به خاک عراق را برای سفر شرکت‌های حمل و نقل فعال در زمینه‌های اقتصادی با هدف انجام مبادلات تجاری بین دو کشور را سازماندهی کنند.

بیشتر بخوانید: بازگشایی مسیر ترانزیت زمینی سوریه و عراق

۱۱- لانا زکی نسیبه، نماینده امارات در سازمان ملل متحد از ادامه سیاسی کاری در پرونده شیمیایی سوریه در شورای امنیت انتقاد کرد و گفت که این پرونده از سیاسی‌ترین پرونده‌ها می‌باشد. وی اظهار داشت: “ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم بر اساس اصول سازمان منع تسلیحات شیمیایی که از جمله آن توافق و عدم سیاسی کردن است، عمل کنند. موضع ما درباره مخالفت با استفاده از سلاح شیمیایی تحت هر شرایطی و در هر مکانی ثابت است.”

بیشتر بخوانید:‌ انتقاد نماینده امارات در سازمان ملل از نحوه رسیدگی شورای امنیت به پرونده شیمیایی سوریه!

۱۲- در ۱۷ دی ماه، مرکز مصالحه روسی در سوریه اعلام کرد: مسلحین ۵ بار آتش بس در منطقه ادلب را نقض کردند که از این تعداد ۳ مورد مربوط به استان ادلب و ۲ مورد مربوط به استان لاذقیه می‌باشد.

برای مشاهده در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام