تحولات افغانستان و پاکستان؛ ۱۲ بهمن ۹۶

جمعه 13 بهمن 1396 - 00:25
https://iswnews.com/?p=8577

۱- «محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان: دولت ما ۲۷ نفر از اعضای طالبان و شبکه حقانی را در اواخر سال گذشته میلادی، به دولت افغانستان تحویل داده است. مقامات افغانستان این خبر را تکذیب کردند. ۲- گزارش گروه دادخواهی برای حفاظت از غیر نظامیان (CPAG) در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی: «در افغانستان […]

۱- «محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان: دولت ما ۲۷ نفر از اعضای طالبان و شبکه حقانی را در اواخر سال گذشته میلادی، به دولت افغانستان تحویل داده است.
مقامات افغانستان این خبر را تکذیب کردند.

۲- گزارش گروه دادخواهی برای حفاظت از غیر نظامیان (CPAG) در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی: «در افغانستان ۲۲۸ نفر غیر نظامی جان باخته و ۳۶۴ نفر دیگر زخمی شده اند.»

۳- گزارش و آمار بی بی سی از افغانستان: «طالبان در حال حاضر ۷۰ درصد از خاک افغانستان فعالیت دارند.
پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی مناطق بیشتری در معرض تهدید یا در کنترل طالبان قرار گرفته است.
طالبان در حال حاضر ۱۴ شهرستان افغانستان (چهار درصد از خاک این کشور) را در کنترل کامل خود دارند. همچنین در ۲۵۳ شهرستان دیگر (۶۶ درصد از افغانستان) حضور فعال دارند.
در نتیجه این گزارش نشان می‌دهد که حدود ۱۵ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت افغانستان، در مناطقی زندگی می‌کنند که یا در کنترل طالبان قرار دارد و یا در آن مناطق طالبان حضور فعال داشته و مورد حمله آنها قرار گرفته اند.»

 

«ژنرال وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، ضمن مبالغه آمیز و غیر واقعی خواندن گزارش بی بی سی، در این باره گفت:
«مسئله سیطره طالبان بر مناطق و حاکمیت بر پانزده میلیون نفر از مردم افغانستان کاملا مبالغه آمیز است. شهرهای بزرگ مثل کابل، ننگرهار، خوست، هرات، قندهار، بلخ، بامیان، دایکندی، پروان، کاپیسا و اخیراً لشکرگاه از جمله شهرهایی است که بیش از بیست میلیون نفر در آن ساکن اند و حاکمیت مطلق دولت افغانستان در این شهرها وجود دارد. علاوه بر تحت کنترل بودن مراکز همه استانها، کنترل شهرستانها نیز نمایانگر آن است که حاکمیت در کشور گسترده و حکم فرماست.»

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام