آخرین اخبار از محاصره ۳۷ روزه قره باغ کوهستانی

چهارشنبه 28 دی 1401 - 11:16
https://iswnews.com/?p=86674

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کریدور لاچین (لاچن) همچنان برای تردد عموم بسته است و این موضوع شرایط سختی را برای مردم ارمنی بومی منطقه قره باغ کوهستانی ایجاد کرده است. تجمع فعالان محیط زیستی علیف از ۲۱ آذر آغاز شده و چهارشنبه 28 دی ۳۷ روزه می‌شود.

بنابر اطلاعیه دولت (دفاکتو) ارمنی ناگورنو قره باغ ذخیره داروی منطقه تمام شده و تنها راه انتقال، خودروهای صلیب سرخ هستند که نیازمند هماهنگی با طرف آذربایجانی است. امدادرسانان کمیته بین المللی صلیب سرخ با چهار دستگاه خودرو در مسیر شهر خانکندی (استپاناکرت) در قره باغ کوهستانی تردد می کنند و تاکنون ۳۰ بیمار بدحال را خارج کرده اند و یک نفر نیز جان باخته است.

بازارها و مغازه های منطقه قره باغ کوهستانی به خاطر نبود کالاها بسته شده اند و قیمت مواد خوراکی و بهداشتی نیز افزایش یافته است. آرائیک هاروتونیان رئیس جمهور و روبن واردانیان وزیر کشور فوق العاده منطقه، طبق برنامه ای کالاهای اساسی خوراکی را از جمعه 30 دی جیره بندی می کنند. شهروندان برای خرید برنج، ماکارونی، گندم سبوس دار، شکر و لبنیات باید کوپن دریافت کنند که توزیع کوپن از سه شنبه 27 دی در مراکز دولتی انجام می شود.

گاز قره باغ همچنان قطع است. ساکنان با استفاده از بخاری برقی و سیلندرهای کوچک، هیزم و زغال چوب خانه ها را گرم می کنند. پس از بارش برف سنگین دمای هوا این منطقه تا منفی 10 درجه نیز رسیده بود و اکنون میان منفی هفت تا مثبت 3 درجه متغییر است.

خاموشی برق منطقه قره باغ کوهستانی نیز از دو ساعت به چهار ساعت در ساعتهای روز افزایش پیدا کرده است. دولت این منطقه در حال اجرای نصب برق خورشیدی بود که این طرح به دلیل شرایط محاصره معلق مانده است. مراکز عمومی و خانه های مجهز به برق خورشیدی نیازمندی کمتری به جریان برق شبکه سراسری دارند.

نیروهای صلحبان فدراسیون روسیه همچنان به انتقال کمک های بشردوستانه ادامه می دهند و یک کاروان شامل 20 کامیون حامل سوخت را به قره باغ وارد کرده اند. روزانه شش کامیون مواد خوراکی به مسوولان ارمنی تحویل داده می شود.

کابل اینترنت ارمنستان به قره باغ در اراضی تحت حاکمیت آذربایجان از روز 24 دی قطع شده بود که با رایزنی نیروهای صلحبان متصل شده است.

مراکز آموزشی قره باغ تا پیش از بحران به نونهالان و دانش آموزان غذای رایگان می دادند. کمبود مواد غذایی موجب تعطیلی 41 مهد کودک، 56 گروه پیش دبستانی و 20 مدرسه متوسطه شده است.

وزارت آموزش این منطقه برنامه فوق العاده تحصیلی را ارائه کرده است. فعالیت مهدکودک و مراکز پیش دبستانی تا اطلاع بعدی تعلیق می شود. دانش آموزان کلاسهای یک و دوم با حذف غذای رایگان از ساعت 9 تا 13 به مدرسه می روند. دانش آموزان کلاسهای سوم تا دوازدهم نیز یک هفته زودتر به مدرسه می روند و زمانهای تعطیل شده، در بهار و تابستان به مدت تحصیل آنها افزوده می‌شود.

اخیرا رسانه های آذربایجان از اختلاف سیاسی در میان احزاب پارلمان دولت جدایی طلبان قره باغ کوهستانی و استعفای آرائیک هاروتونیان رئیس جمهور و روبن واردانیان خبر می دادند. اما طی نشست های متعدد هفته جاری سیاسیون این منطقه و حضور هاروتونیان در مجلس اعلام شد که دولت کنونی به کار خود ادامه خواهد داد.

به نظر می رسد حضور یک شهروند ارمنی در پست شوشا و محل تجمع فعالان محیط زیستی و دریافت کمکهای غذایی از آذربایجان در این مورد موثر بوده است. این شهروند ارمنی به محل تجمع رفته و به‌خاطر گرسنگی خانواده اش درخواست کمک کرده بود. فعالان محیط زیستی مسدود کننده جاده نیز با تصویربرداری از این رویداد کمکهای خود را نشانه شکست دولت جدایی طلبان و نوع‌دوستی خود بیان کرده‌اند. همین رویداد، اعتراضاتی را در میان ارامنه قره باغ برانگیخته است و آنها به‌خاطر کمبود مواد خوراکی و تنگدستی مردم معترض شدند.

آرائیک هاروتونیان طی احکامی سرلشکر آشوت هاکوبجانیان رئیس سرویس امنیت ملی آرتساخ را بازنشست و سرلشکر آرارات ملکمیان دبیر شورای امنیت را به‌جای او منصوب کرد. ساموئل شهرامانیان معاونت دبیر شورای امنیت نیز به سمت دبیر شورای امنیت منصوب شد.

روبن واردانیان وزیر کشور موسوم به آرتساخ گفته است: “دولت ارامنه قره باغ حاضر است با آذربایجان گفتگو کند.” وی در صفحه توییتر خود نوشته است: “هر چقدر هم که شرایط سخت باشد، ما سرزمین مادری را ترک نخواهیم کرد. هر روز یک انتخاب سخت اما ضروری برای ماندن و حفاظت از سرزمین خود می کنیم. این تنها راه جلوگیری از دست دادن آرتساخ و تضمین حفظ جان ارمنی ها است.”

ماریا زاخاروا سخنگوی وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته است: “مسکو به کار برای رفع انسداد کریدور لاچین ادامه می دهد. ما باید راه حلی پیدا کنیم که مورد قبول همه طرف ها باشد. حملات علنی به نیروهای حافظ صلح روسیه غیرقابل قبول است.” اشاره سخنگوی وزارت خارجه روسیه به اقدام فعالان محیط زیستی علی اف است که مانع عبور چند کامیون همراه صلحبانان شده بودند.

شکایت ارمنستان از آذربایجان به خاطر انسداد کریدور لاچن 10 و یا 11 بهمن در دیوان کیفری بین المللی لاهه رسیدگی می شود.

آرارات میرزویان در گفتگو با آنتونیو گوترش خواستار کمک هیئت سازمان ملل برای کمک رسانی و رفع انسداد مسیر لاچن شد. میروزیان همچنین از گروه 20 خواسته تا آذربایجان را برای رفع انسداد کریدور لاچن زیر فشار بگذارند.

دادگاه حقوق بشر اروپا یک اخطار فوری به کمیته وزیران شورای اروپا ارسال کرد تا بر اجرای تصمیم 21 دسامبر 2022 آذربایجان برای رفع انسداد کریدور لاچین نظارت کند. آذربایجان و ارمنستان شکایتی به این دادگاه ارائه کرده بودند که درخواست آذربایجان پذیرفته نشد.

ژلیانا زوکو، گزارشگر دائمی آذربایجان در پارلمان اروپا، با صدور بیانیه ای از دولت آذربایجان خواست تا تمام اقدامات لازم را برای پایان دادن فوری به محاصره کریدور لاچین اتخاذ کند.

آذربایجان پس از تحرکات دیپلماتیک ارمنستان و ارامنه قره باغ به گروهی از خبرنگاران کشورهای اروپایی اجازه داده تا از محل تجمع در پست بازرسی صلحبانان گزارش تهیه کنند.

خبرنگاران کشورهای اروپایی در حال تهیه گزارش از محل تجمع در پست بازرسی صلحبانان روسیه

الهام علیف رئیس دولت باکو هم در خصوص نمایش تبلیغاتی اش به خبرنگاران گفته است: “جوانان (معترض) باعث افتخار ما هستند که شبانه روز و در یخبندان در آنجا هستند و حقوق خود را مطالبه می کنند. در یک قدمی آنها جدایی طلبان مشغول اطلاع رسانی غلط به جهان هستند و همه دیدند که نمی توان از انسداد جاده سخن گفت. حدود 400 کامیون باری از آنجا عبور کرده اند و این ماشین ها زیر نظر هستند. همانطور که ما می دانستیم ماشین های ایرانی به قره باغ سوخت می بردند. طرف ایرانی ابتدا تلاش کرد منکر این موضوع شود. حتی روی ماشین ها پلاک های تقلبی ارمنی نصب کرده بودند و می خواستند ما را فریب دهند. ما فهمیدیم که حدود 20 شهروند ایرانی به صورت غیرقانونی وارد قره باغ شده اند و تمام پاسبورت های آنها نزد ما موجود است و در این مورد به ما توضیح داده نشد.
روسها برای مردم ارمنی که آنجا زندگی می کنند غذا و سایر چیزها را منتقل می کنند و ما به این اعتراض نمی کنیم. کمیته صلیب سرخ نیز چندین بار مراجعه کرده و مانع نشده ایم. این موضوع یک شوی ضد آذربایجانی است و نمی توانم نام دیگری بر آن بگذارم. ارامنه حساب می کنند که چیزی به دست می آورند. ما خواسته های به حقی داریم و واقعیت این است که به ما اجازه نمی دهند به معادن در حال استخراج غیرقانونی برویم. ما تا زمانی که به این معادن دسترسی پیدا نکنیم این تجمع ادامه پیدا می کند. ثبت، بازرسی و پایان بهره برداری معادن را خوستاریم و ما به این خواسته دست پیدا می کنیم. به‌خاطر همین، لفظ انسداد در مورد تجمع جاده لاچین بی انصافی است.”

بیشتر بخوانید:
اخبار هشتمین روز تجمع شوشا
تغییر لحن فعالان محیط زیست علی اف زیر سایه تهدید!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی اس اس گفت:

  عجب الان علیف دار و دسته اش شد مظلوم عجب به روباه میگن شاهدت کی بود میگه دمم

 2. علی جلالی فر گفت:

  علی اف باعث ازبین بردن آبرویی شیعه شده کجا ی اسلام اجازه داد به ارامنه اینگونه ظلم شود وطن مادری اورا بخواهد تصرف کند اگر ثروتی درآن منطقه است مال ساکنین آنجاست چون ارمنی است با تبلیغات مذهبی مردم مسلمان را تحریک کنی بعد آن ثروت را به خود وخانواده خود واطرافیان بچاپ بچاپ کنی اگر کسی معترض شد وصله ضد مملکت ویا الحسینی است به زندانهای طولانی مدت محکوم کنی من نمی دانم ملت آذربایجان این حکومت استبدادی را می شناسند تا همگی قیام نکنید یک به یک زندانی می‌کند بعد فرد راجاسوس ایران می‌نامد مخصوصا به شیعیان می گویم مکتب ما حسینی است باید حسین گونه زندگی کنیم والله پیروزی ازآن شماست انشاالله

 3. گارگا گفت:

  این فعالان محیط زیستی باکو هم موجودات عجیبی هستن. پالتو پوست و خز میپوشن، با ماشینهای شخصی یک نفره و دونفره به محل تجمع میرن، کبوتر سفید بیچاره رو (که قرار بود مثلا به نشانه صلح طلبی آزاد کنن) تو دستشون موقع فریاد زدن اینقدر تکون تکون دادن که کفتر بیچاره مرد (شاید گردنش شکست) و تا خانمه ولش کرد مثل سنگ افتاد زمین (لاشه کبوتر رو دوباره پرت کرد هوا شاید به امید این که زنده بشه، چه میدونم؟) و در محل تجمعشون اینقدر آشغال و پلاستیک روی زمین ریختن که زمین دیده نمیشه.
  فعال زیست محیطی این مدلی ندیده بودیم که به لطف علیف دیدیم!

 4. کوروش گفت:

  چه رویی دارند ارمنیها سنگ پای قزوین کم میاره.
  سی هزار نفر را کشتن یک میلیون نفر را ۲۷ سال اواره کردن و زندگیشان را ویران کردند. حالا بخاطر یک انسداد نصف و نیمه زمین و زمان را بهم دوختند. انگار طرف پیروز جنگن مگه بی صاحابه که هر کی گوشه ای را کشور اعلام کنه و مملکت را غارت کنه کجای دنیا چنین اجازه ای میدن.
  منم به علیف انتقاد دارم اما آیا در سی سال پارلمان اروپا کاری کرد؟! همین پارلمان اروپا مصوبه در مورد سپاه داشته. کاش کشورهای مسلمان هوای همدیگر را داشتند و این صلیبیها سواستفاده نمیکردند.

  1. amir گفت:

   جمع کن بابا…معلومه تازه از خواب بیدار شدی…حالت زیاد خوب نیست

تبلیغات در تحولات جهان اسلام