رهبر حزب اسلام جمهوری آذربایجان: راه دین و سیاست ادامه دارد

شنبه 1 بهمن 1401 - 15:07
https://iswnews.com/?p=86890

به گزارش پايگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” محسن صمداُف معروف به حاجی محسن، روحانی شیعه و رهبر حزب اسلام آذربایجان(AİP) که به تازگی از زندان باکو آزاد شده است در اولین مصاحبه خود از ادامه راه آزادی و پایبندی به اصول اسلامی سخن گفت.

وی در خیابان شهیدلر باکو در نخستین مصاحبه پس از آزادی با تلویزیون اینترنتی “اوپراتور تی وی” درباره تجربیات سالهای در بند اسارت گفته است: “من سال‌ها در زندان بوده‌ام که یک امتحان الهی بوده است. هر قدر مدت آن بیشتر باشد این امتحانات هم افزوده می‌شود. من در سالهای زندان انسان‌های بزرگی را دیده‌ام.”

ادامه فعاليت سیاسی
رئیس سابق حزب اسلام آذربایجان درباره ادامه فعاليت سیاسی و اوضاع کنونی کشورش اظهار کرده است: “من را حدود ساعت شش و هفت صبح (به وقت باکو) آزاد کردند و به‌خاطر طرح مسائل مرتبط با دین و سیاست دستگیر شدم. عضو حزب سیاسی اسلام آذربایجان و مسئول آن بودم. سیاست مفهومی است که اگر درب خانه او را نزنید درب خانه شما را می‌زند و اینکه ما از سیاست دور باشیم درست نیست. فعاليت من به عنوان رهبری حزب اسلام بنابر تشخیص دوستان ما است. اگر خدا بخواهد هر قدر که بتوانم تلاش می‌کنم تا وضعیت سیاسی و اجتماعی آذربایجان را بهتر کنیم و پیش ببریم.”

بحران قره باغ حل نشده است
حاجی محسن در ادامه با بیان ادامه بحران قره باغ برای جامعه آذربایجان تصریح کرده است: “یکی از مسائل اساسی مردم آذربایجان مشکل قره باغ است و با تلاش و فداکاری آنها این مسئله تا حدودی حل شده اما مشکل قره باغ کوهستانی به طور کامل برطرف نشده است‌. خواهان آن بودیم با پایان جنگ قره باغ، موضوع قره باغ کوهستانی هم به صورت ریشه ای حل شود تا نیروهای روسیه به عنوان صلحبان یا دیگر نیروهای پاسدار صلح (در خاک آذربایجان) نباشند و دشواری حضور صلحبانان روسیه را تحمل نمی‌کردیم.”

همه به دین نیازمندیم
این روحانی شیعه با اشاره بر باورهای دینی و مذهبی در جامعه آذربایجان تاکید کرده است: “اگر در جمعیت ما علاقه‌مندی معنوی به دین و اسلام بیشتر باشد، روحیه مردم بالا می‌رود که همه ما از جمله سیاستمداران و دیگر اقشار به آن نیازمندیم. امیدوارم که مردم کشور ما اهداف معنوی را زنده کنند که به اهداف دیگر نیز می‌رسند.”

شایان ذکر است، محسن صمداُف سومین رئیس حزب اسلام به شمار می‌ رود و از منتقدین سیاست‌ها و فساد دولت علی اف، مدافع حجاب زنان و پایه گذار جنبش لغو “قانون ممنوعیت حجاب” است. در سال 2011، تلاش‌های وی در برگزاری تجمعات اعتراضی برای لغو قانون ممنوعیت حجاب، در نهایت به لغو این قانون منجر شد اما دولت باکو پس از لغو این قانون، رویه پرونده سازی و بازداشت گسترده سازمان دهندگان تجمعات را صادر کرد و بسیاری از فعالان سیاسی اجتماعی اسلامگرا به ویژه اعضای حزب اسلام از جمله محسن صمداُف را با اتهامات دروغین از جمله حمل مواد مخدر، نگهداری سلاح، اقدام علیه امنیت ملی، جاسوسی برای ایران، سرپیچی از دستور پلیس، نقض قوانین جاری کشور، توهین به مقامات دولتی و … بازداشت و راهی زندان کردند. محسن صمداُف صبح روز پنجشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) پس از تحمل ۱۲ سال حبس از زندان شماره هفت رایون خطایی شهر باکو آزاد شد.

بیشتر بخوانید: محسن صمداُف، رهبر حزب اسلام از زندان دیکتاتور باکو آزاد شد!

اولین مصاحبه محسن صمداف پس از آزادی از زندان های دولت باکو
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی جلالی فر گفت:

    آزادی برادرحاج محسن روحانی شیعه را اول به خانواده وی وبعد به عموم شیعیان آذربایجان تبریک می‌گویم وامیدوارم ملت آن کشور با آگاهی سیاسی واجتماعی واز اینکه رژیم موقت اس آسرایل که به کشور اسلامی به شدت نفود کرده مبارزه مسلحانه برعلیه صهیونیست‌ها شروع شود خداوند با حزب الله است پیروز خواهید شد انشاالله

تبلیغات در تحولات جهان اسلام