آخرین اخبار از درگیری‌های عدن؛ جنوبی‌ها تسلیم عربستان نمی‌شوند!

سه شنبه 25 بهمن 1401 - 15:31
https://iswnews.com/?p=88622

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی مقاومت جنوبی‌ها در برابر نیروهای الدرع الوطن و عدم تخلیه پایگاه‌های نظامی عدن، عربستان دستور اعزام نیروهای بیشتر به این شهر را صادر کرد.

به دنبال ورود سفیر امارات به عدن و میانجی‌گری وی بین نیروهای الدرع الوطن (سپر وطن) و شورای انتقالی جنوب، تنش در این شهر به طور موقتی متوقف شده است. علیرغم توقف این درگیری‌ها، سران شورای انتقالی جنوب در حال تجمیع نیرو و تجهیزات خود در عدن هستند. در این راستا مختار النوبی، از فرماندهان مسلحین جنوبی تهدید کرده است که با هر نیرویی که بخواهد از دروازه شرقی عدن وارد این شهر شود، مقابله خواهد کرد. همچنین مسلحین جنوبی در حال تلاش برای ورود به منطقه کریتر هستند تا بتوانند کاخ المعاشیق (قصر ریاست جمهوری) را محاصره کنند.
در پی این اقدام، رشاد العلیمی، رئیس شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی و ابوزرعه المحرمی، فرمانده نیروهای العمالقه و از اعضای شورای ریاست جمهوری دولت مستعفی برای دور ماندن از تنش‌های عدن روز شنبه ۲۲ بهمن ماه، این شهر را به مقصد ریاض ترک کردند.

در مقابل یکی از فرماندهان حزام الامنی (تابع شورای انتقالی جنوب) به نام اسماعیل الصبیحی به نیروهای الدرع الوطن پیوسته است و موجب تضعیف مواضع جنوبی‌ها در منطقه المنصوره شده است. همچنین چهار نفر از فرماندهان گروهان مسلحین شورای انتقالی جنوب که در العند مستقر بودند، به همراه تعدادی از نیروهای خود از جنوبی‌ها جدا شده و به نیروهای الدرع الوطن پیوسته‌اند. طبق گزارش منابع محلی، علت جدایی این نیروها از شورای انتقالی جنوب این است که حقوق آنها توسط عربستان قطع شده و در مقابل برای فعالیت در مجموعه‌ی الدرع الوطن حقوق آنها به میزان دو برابر پرداخت می‌شود.

نیروهای الدرع الوطن در ۲۳ بهمن ماه، به سمت پایگاه بدر در مدیریت خور مکسر حرکت کرده و از سرهنگ عبدالرحمن عسکر، فرمانده مسلحین جنوبی خواستند تا این پایگاه را تخلیه و به نیروهای الدرع الوطن تحویل دهد اما وی از این درخواست خودداری کرده است. پایگاه بدر یکی دیگر از پایگاه‌های مسلحین جنوبی در مدیریت خور مسکر است که وظیفه تامین امنیت فرودگاه بین المللی عدن را بر عهده دارد.

مقاومت جنوبی‌ها در برابر عدم تسلیم پایگاه‌های نظامی عدن منجر شده تا عربستان سعودی نیروهای بیشتری را از گذرگاه الودیعه در استان حضرموت به عدن اعزام کند. همچنین فرماندهی ائتلاف سعودی به قبایل تابع خود استان ابین دستور داده است تا فرآیند تشکیل نیروهای الدرع الوطن در این استان را تسریع دهند.

با توجه به روند افزایشی تنش‌ها در عدن، احتمال وقوع درگیری بین نیروهای الدرع الوطن و جنوبی‌ها بسیار بالاست. عربستان قصد دارد کنترل کامل عدن از جنوبی‌ها پس بگیرد و سران جنوبی نیز با کمک خواهی از امارات و تهدیدات پوچ از جمله واگذاری عدن به انصارالله و تسلیم کردن جبهات دیگر به آنها و اظهاراتی از این دست، قصد دارند عربستان را از این تصمیم منصرف کنند.

بیشتر بخوانید:
آغاز درگیری نیروهای الدرع الوطن و شورای انتقالی جنوب در عدن
آخرین اخبار از درگیری‌های عدن، سفیر امارات به کمک جنوبی‌ها شتافت!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام