اعزام نیروهای الدرع الوطن به حضرموت

یکشنبه 30 بهمن 1401 - 16:30
https://iswnews.com/?p=89204

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” عربستان دستور اخراج جنوبی‌ها از شمال حضرموت و استقرار نیروهای الدرع الوطن در این مناطق را صادر کرد.

فرماندهی نیروهای ائتلاف سعودی در ۳۰ بهمن ماه، دستور استقرار نیروهای الدرع الوطن (سپر وطن) را در صحرا و منطقه وادی حضرموت صادر کرد. مرحله اول اجرای این دستور شامل خروج مسلحین شورای انتقالی جنوب از مناطق شمالی استان حضرموت و تخلیه مواضع نظامی در مناطق بنین، حرو و جثمه واقع در حومه شهر سیئون است و مرحله دوم استقرار نیروهای الدرع الوطن در این مناطق تحت نظارت و فرماندهی مستشاران سعودی می‌باشد.

این نیروها با نقش آفرینی مسلحین قبایل حضرموت و تحت عنوان تیپ پنجم الدرع الوطن تشکیل شده اند و فرماندهی آنها را شخصی به نام عیسی بامؤمن عهده دار شده است.

اهداف عربستان سعودی از این طرح را می‌توان در دو بخش خلاصه کرد: ۱- اخراج مسلحین شورای انتقالی جنوب از استان حضرموت ۲- تسلط بر میادین نفتی حضرموت که همه این موارد کاهش قدرت شورای انتقالی جنوب را به دنبال دارد.
شورای انتقالی جنوب پس از تصرف مواضع حزب اصلاح در استان ابین، با استقرار نیروهای خود در شهر المکلا و تحرکات خودسرانه به سمت شهرها و میادین نفتی در مرکز و شمال استان حضرموت، سعی در تسخیر این استان و پیشبرد طرح تجزیه یمن جنوبی را داشت که با مقاومت حزب اصلاح در سیئون و برخورد عربستان سعودی در جنوب یمن مواجه شد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام