به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نشست امنیتی مونیخ روز شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه ۲۰۲۳) در آلمان برگزار شد. دولت باکو نیز از جمله دعوت شدگان به این نشست سالانه بود و الهام علیف رئیس جمهور، مهربان علی اوا همسر و معاون اول رئیس جمهور و جیحون بایرام اُف در این نشست مشارکت کردند.

مهاجران جمهوری آذربایجان که مخالف سیاست های دولت هستند و الهام علیف را دیکتاتور می دانند با حضور در مقابل هتل محل اقامت وی نسبت به ستمگری و غارت ثروت مردم معترض شدند و از وی خواستند تا زندانیان سیاسی را آزاد کند. همین اعتراضات سبب شد تا هیئت سیاسی آذربایجان در گام نخست به چالش کشیده شود.

چالش دوم در نشست امنیتی مونیخ زمانی شکل گرفت که پنل گفتگوی قفقاز با حضور رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر دو کشور ارمنستان و گرجستان برگزار شد.

موضوع مقابله با روسیه در نشست مونیخ یکی از محورهای اصلی بود. الهام علیف در پاسخ به مجری درباره موضع‌گیری کشورش نسبت به جنگ اوکراین و اعلام مواضع در برابر روسیه سکوت کرد و به این پرسش پاسخی نداد. اما نیکول پاشنیان و ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیران ارمنستان و گرجستان مواضع کشورشان را به روشنی در این مورد بیان کردند.

بیشتر بخوانید: چرا سفیر دوستی جمهوری آذربایجان در یونسکو استعفا کرد؟

دومین تنش زمانی شکل گرفت که مجری پرسشی را درباره دیدگاه مقام های ارشد آذربایجان و ارمنستان برای پروسه صلح قفقاز مطرح کرد. الهام علیف با اشاره به نقش آذربایجان در تامین امنیت انرژی اروپا این موضوع را یکی از مولفه های قدرت کشورش برشمرد که موقعیت ویژه ای در قفقاز ایجاد کرده است.

وی با بیان پیروزی در جنگ دوم قره باغ تاکید کرد این کشور در نبرد نظامی پیروز شده و نتایج پس از نبرد واقعیت جدیدی را در منطقه حاکم کرده و ارمنستان پس از پایان جنگ کشوری بحران زده است. علیف گفت که موضع گیری وی حق طلبانه است و از ارمنستان خواسته تا مرزهای میان دو کشور را براساس نقشه های تاریخی مورد ادعای آذربایجان بپذیرد. همچنین ارمنستان هرگونه ادعای ارضی درباره آذربایجان مطرح نکند و از حمایت ارامنه قره باغ کوهستانی دست بردارد چرا که این یک موضوع داخلی است. هر آنچه که در جاده لاچن به خانکندی (استپاناکرت) روی می دهد انسداد مسیر نیست و طلب حقوق آذربایجانی ها است. موضوع انسداد جاده کاملا نادرست است و تاکنون حدود دو هزار ۵۰۰ خودرو کمک رسان روسیه و صلیب سرخ به قره باغ کوهستانی رفته اند.

الهام علیف همچنین با بیان لزوم ایجاد محور ارتباطی میان آذربایجان و نخجوان گفته است که این موضوع به سود دو طرف و حمل و نقل بین المللی است و ارمنستان باید با ایجاد کریدور زنگه زور موافقت کند.

گفته های الهام علیف نیز واکنش نیکول پاشینیان را در پی داشته و نخست وزیر ارمنستان در جواب رئیس جمهور آذربایجان گفته است: “ارمنستان از پنج سال گذشته انتخابات آزاد برگزار می کند و دومین انتخابات آزاد نیز در این کشور برگزار شده است. این درحالی است که آذربایجان هنوز هم انتخابات آزاد ندارد و قدرت به زور توسط خانواده علیف و بدون یک انتخابات آزاد به دست آمده است. امروز منتقدان و مخالفان دولت ارمنستان می توانند در این کشور تجمع اعتراضی برگزار کنند اما در آذربایجان چنین نیست. دولت ارمنستان برای مردم است و آزادی بیان در آن وجود دارد. ارمنستان برخلاف گذشته رشوه و فساد اقتصادی ندارد در حالی که رشوه و فساد اقتصادی در آذربایجان به حد اعلای خود رسیده و خود الهام علیف یک رشوه بگیر و مفسد اقتصادی است.”

پاشینیان ضمن اشاره به توافقنامه آتش بس ۲۰۲۰ مسکو درباره قره باغ گفته است: “جاده لیساگور به قره باغ کوهستانی (کریدور لاچین) توسط آذربایجان مسدود شده و مردم ارمنی قره باغ در شرایط بدی زندگی می کنند و تحت فشار دولت باکو هستند. حقوق مردم ارمنی ناگورنو کاراباخ (قره باغ کوهستانی) توسط دولت آذربایجان باید مراعات شود.”

شایان ذکر است شبکه تلویزیونی آذ.تی.وی آذربایجان هنگام پخش زنده نشست، صدای سخنرانی پاشینیان را قطع کرد!

بیشتر بخوانید: لجن‌زار فساد مالی خانوادگی رئیس جمهور آذربایجان

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. علی اس اس سه شنبه, ۲ اسفند, ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱

    از پاشینیان خوشم نمیاد ولی هر چی در مورد علیف گفت حق بود هیچ گونه انتقادی به حرفش وارد نیست و رسانه پانترک ها هم حرف حق نمی تونه تحمل کنه

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی