سفارت اسرائیل در ۳۰ کیلومتری ایران افتتاح می‌شود!

شنبه 13 اسفند 1401 - 17:56
https://iswnews.com/?p=89899

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل به زودی سفارت رژیم صهیونیستی را در شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان واقع در ۳۰ کیلومتری مرزهای شمال شرقی ایران افتتاح خواهد کرد.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل طی بیانیه‌ای خبری در ۱۲ اسفند ماه، اعلام کرد که به منظور افتتاح سفارت دائمی این رژیم در شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان، به زودی به این کشور سفر خواهد کرد. وی در این باره گفت: «روابط اسرائیل و ترکمنستان مهم و استراتژیک بوده و بخشی از فعالیتی است که هدف آن تقویت روابط اسرائیل با کل منطقه است. ما به تقویت همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف، از جمله در زمینه‌های بهداشت و دفاع سایبری ادامه خواهیم داد.»
وی در ادامه اظهاراتش افتتاح سفارتخانه دائمی در ترکمنستان را نشانه‌ای دیگری از تحکیم روابط استراتژیک سی ساله اسرائیل و ترکمنستان دانست.

رژیم صهیونیستی برای این کار، شمی تزور، از پرکارترین دیپلمات‌های خود را برگزیده است. تزور، متولد سال ۱۹۴۶ میلادی در فلسطین اشغالی و خانواده‌ی او از یهودیان ساکن تبریز در شمال غرب ایران بوده‌اند. او در سال‌های گذشته به عنوان سفیر اسرائیل در کشورهای ترکیه و فرانسه انجام وظیفه کرده است.
لازم به ذکر است که شمی تزور، پیش از این، ریاست بخش اورآسیا در وزارت خارجه اسرائیل را نیز به عهده داشته است و در طول دو سال اخیر، بیش از ۱۵ بار به کشور ترکمنستان سفر کرده و عملا به عنوان فرستاده منصوب رژیم صهیونیستی در ترکمنستان مشغول به کار بوده است.

شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان در ۳۰ کیلومتری مرز ایران واقع شده است. این کشور به دلیل همجواری با ایران و داشتن حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک، اخیرا مورد توجه سیاست خارجی اسرائیل قرار گرفته است. افتتاح سفارتخانه دائمی اسرائیل در ترکمنستان، علاوه بر افزایش عمق نفوذ رژیم صهیونیستی در حاشیه‌ی امنیت ایران، به منزله‌ی ایجاد پایگاهی است که در آینده مشکلات امنیتی و اقتصادی مختلفی را برای مرزهای شمال شرقی ایران و روابط این کشور با کشورهای آسیای میانه ایجاد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: جولان اسرائیل در مرزهای شمال شرقی ایران

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.