به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” دبیرکل حزب‌الله لبنان روز جمعه طی سخنانی، نزدیکی ایران و عربستان سعودی را خوب توصیف کرده و بیان داشت این توافق به سود منطقه تمام خواهد شد.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در ۱۹ اسفند ماه به مناسبت یادبود فرمانده جهادی “حاج اسد صغیر” سخنرانی کرد. وی در ابتدای این سخنرانی به بیان ویژگی های حاج اسد صغیر پرداخت و گفت که وی هیچ وابستگی مادی به این دنیا نداشته است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در بخشی از سخنرانی گفت که تکفیری‌ها به دنبال نابود کردن حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها بودند. تکفیری‌ها هر جا که مسجدی بود یا مقامی که برای یکی از شخصیت‌های اسلامی بوده را نابود کرده و آن را منفجر کردند. یکی از اهداف وهابی‌ها و تکفیری‌ها تخریب مقام حضرت زینب بودند و یکی از وظایف حاج اسد صغیر، حمایت و حفاظت از حرم حضرت زینب در سوریه بوده است. وی یکی از کسانی بود که در کنار حاج رضوان،‌ حاج ذوالفقار و سردار قاسم سلیمانی بود.

وی گفت که مقاومت عراقی‌ها،‌ مظلوم هستند چون کسی زیاد به دستاورد آنها در اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق و به خصوص در زمان بوش نپرداخته است.

سید حسن به اوضاع در لبنان پرداخت و گفت که متاسفانه برخی تصور می‌کنند که لبنان جزیره‌ای در اقیانوس بوده‌ و هیچ ارتباطی به آن چیزی که در منطقه روی می‌دهد ندارد. صحبت درباره حال و آینده سوریه و فلسطین صحبت کردن درباره حال و آینده لبنان است. سوریه و فلسطین بخشی از منطقه عربی هستند و بر اساس مسئولیت اخلاقی، ملی و دینی، نگران این کشورهای همسایه هستیم. اگر سوریه به دست داعش می‌افتاد الان لبنان چه می‌شد؟

دبیرکل حزب‌الله بیان داشت: هر آن چه که در فلسطین روی می‌دهد بر امنیت و حق حاکمیت حال و آینده لبنان تاثیر می‌گذارد. آیا می‌توانید امروز فلسطین را در کنار لبنان و بدون اسرائیل تصور کنید؟ این یک رویا نیست بلکه به خواست خدا یک واقعیت آینده است. پس از شکست جنگ جهانی علیه سوریه در برابر یک دستاورد بزرگی قرار داریم. سوریه در جنگ با دشمن و در محور مقاومت یک ستون به شمار می‌آمد و با وجود جنگ جهانی همچنان نیز یک ستون است.

سید حسن افزود: تلاش دارند که این موضوع را ترویج کنند که ایران آمده که بر سوریه سیطره یابد اما سوریه و رهبردی آن حق حاکمیت و آزادی کامل داشته و هر تصمیمی که بخواهد را اتخاذ می‌کند. ایران رفتار کشورهای استعمارگر را در سوریه در پیش نگرفته بلکه به دمشق در راستای حفظ کشور و جلوگیری از سقوط کمک می‌کند.

نصرالله به توافق ایران و عربستان سعودی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تحول مربوط به نزدیکی سعودی-ایرانی خوب بوده و به ضرر کشورهای منطقه نخواهد بود بلکه بیشتر به سود آنها تمام می‌شود. اگر نزدیکی ایران و عربستان سعودی در مسیر عادی پیش برود، می‌تواند افق‌هایی را در منطقه و لبنان باز کند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.