سقوط پهپاد ایرانی در استان زابل افغانستان!

جمعه 26 اسفند 1401 - 23:06
https://iswnews.com/?p=90367

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” یک فروند پهپاد ساخت جمهوری اسلامی ایران از نوع “مهاجر ۶” صبح روز گذشته به دلایل نامعلومی در استان زابل افغانستان سقوط کرد.

یک فروند پهپاد “مهاجر ۶” ساخت ایران در ۲۵ اسفند ماه، به دلایل نامعلومی در استان زابل واقع در جنوب افغانستان سقوط کرد. جزئیات بیشتری در این رابطه منتشر نشده و مقامات طالبان نیز تاکنون در این رابطه اظهار نظری نکرده‌اند اما ویدیوی منتشر شده از “مهاجر ۶” نشان می‌دهد که این پهپاد به دلیل از دست دادن سوخت، کنترل و یا نقص فنی سقوط کرده و مورد حمله قرار نگرفته است.

بیشتر بخوانید: دانش نظامی: پهپاد شناسایی رزمی مهاجر ۶

تاکنون مشخص نشده است که این پهپاد تحت کاربری کدام یک از کشورهای منطقه بوده است اما با توجه به منطقه حادثه، احتمال می رود این پهپاد متعلق به ایران و یا پاکستان باشد که در این صورت گمانه زنی درباره فروش پهپادهای ایرانی به ارتش پاکستان افزایش می یابد. نکته‌ی جالب توجه اینکه شماره رجیستر این پهپاد ER-878 می‌باشد که بر روی بدنه آن حک شده است زیرا رجیستر معمول پهپادهای ایرانی با عبارت P071A شروع می‌شود و این موضوع، یادآور پهپاد “مهاجر ۶” تحت کاربری روسیه با رجیستر ER-860 است که مدتی قبل در جریان جنگ روسیه و اوکراین توسط نیروهای مسلح اوکراین به نمایش گذاشته شد. بنابراین این احتمال وجود دارد که این پهپاد صادراتی بوده باشد.

پهپاد مهاجر ۶ (با رجیستر ER-860) که در جریان جنگ روسیه و اوکراین توسط نیروهای مسلح اوکراین به نمایش درآمد

علاوه بر این نکته، نزدیک‌ترین فاصله استان زابل افغانستان تا مرزهای ایران بیش از ۵۰۰ کیلومتر است اما برد ارتباط زمینی “مهاجر ۶” بیش از ۳۰۰ کیلومتر نبوده و این پهپاد نیز به هدایت ماهواره‌ای مجهز نمی‌باشد. با در نظر گرفتن این فرضیه، احتمال وجود پهپادی در میانه این فاصله به عنوان دیتالینک میان این پهپاد و ایستگاه زمینی در ایران وجود دارد.

در مجموع احتمال اینکه این پهپاد تحت کاربری ایران نبوده و از آسمان دیگر کشورهای اطراف افغانستان (پاکستان) به پرواز درآمده باشد، بیشتر است. اتفاقی که در طول یکسال اخیر بارها در افغانستان رخ داده و مبدا و مسئول اصلی آن هیچگاه مشخص نشده است. این موضوع و همچنین ۱۱ حمله هوایی به مناطق مختلف افغانستان توسط هواگردهای ناشناس پس از روی کار آمدن طالبان، گمانه‌زنی‌ها در خصوص همدستی پاکستان در ایجاد ناامنی در آسمان افغانستان را تقویت می‌کند.

بیشتر بخوانید: اینفوگرافیک: حملات هوایی علیه مواضع طالبان در افغانستان

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.