به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در جلسه دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با مشاور امنیت ملی عراق در بغداد، توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق به امضای طرفین رسید.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ۲۸ اسفند ماه با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در بغداد دیدار و گفتگو کرد. پس از این دیدار، طی مراسمی با حضور محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق به امضا رسید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار با اشاره به تلاش‌های مشترک دو کشور طی ماه‌های گذشته برای تنظیم و نهایی سازی توافقنامه امنیتی جامع که تضمین کننده ثبات و بهبود شرایط امنیتی در مرزهای دو کشور خواهد بود، اظهار داشت:

“با اجرای دقیق مفاد این توافقنامه علاوه بر کاهش قابل ملاحظه تهدیدات تروریستی و جلوگیری از ایجاد ناامنی‌های مرزی، زمینه‌های توسعه همه جانبه روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی، بیش از پیش فراهم خواهد شد.”

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منشاء اصلی ناامنی در منطقه و عراق را ناشی از سیاست‌ها و اقدامات بحران‌زای آمریکا می‌داند، بیان داشت که شیطنت‌های آمریکا همچنان ادامه دارد و تداوم این روند که مخل امنیت و ثبات در منطقه است قابل تحمل نمی‌باشد.

وی ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را نمونه بارزی از سیاست‌های بحران‌زای آمریکا دانست و گفت: پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت‌های اصلی همکاری‌های امنیتی دو کشور است و نباید این مهم دچار مرور زمان شود.

مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر شمخانی به عراق بیان داشت که بدون شک، توافق دو کشور برای از میان بردن چالشهای امنیتی تحمیل شده بر روابط ایران و عراق منافع دو کشور دوست و برادر را بدنبال خواهد داشت. بغداد، تمام تلاش خود را برای اجرای کامل این توافقنامه بکار خواهد گرفت و به هیچ گروه یا کشوری اجازه نخواهد داد که از خاک عراق برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کند.

قاسم الاعرجی، دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیروهای نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های ذیربط در عراق با دقت، اجرای قانون پارلمان را در دستور کار خود دارند و تاکنون بخش مهمی از آن را نیز اجرا کرده‌اند.

شایان ذکر است حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در سفر اخیر خود به عراق، با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دیدار و در خصوص حفظ و کنترل مرز و ضرورت اعمال حاکمیت کامل عراق در جلوگیری از هرگونه تحرکات تهدید آمیز علیه ایران، تقویت خطوط مواصلاتی و نهایی سازی سند جامع همکاری گفتگو کرده بود.

بیشتر بخوانید: دیدار وزیر خارجه ایران با مقامات ارشد عراق

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.