به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” گروه‌های مقاومت در پاسخ به حملات هواگردهای آمریکایی به اهدافی در استان دیرالزور، سه پایگاه متعلق به ائتلاف آمریکایی در شرق سوریه را هدف حمله راکتی و پهپادی قرار دادند.

گروه‌های مقاومت در ساعات پایانی روز ۴ فروردین ماه، در پاسخ به حملات هواگردهای آمریکایی در دیرالزور که منجر به شهادت شش نظامی سوریه شده بود، مواضع ائتلاف آمریکایی در تاسیسات گازی کونکو، میدان نفتی العمر واقع در استان دیرالزور و پایگاه استراتژیک الشدادی در حومه جنوبی حسکه را هدف حمله راکتی و پهپادی قرار دادند.

دقایقی پس از حمله، یک مقام نظامی آمریکایی بیان داشت که یکی از پایگاه‌های ما در استان دیرالروز سوریه با دستکم هشت فروند راکت مورد هدف قرار گرفته است. در حال بررسی خسارات و تلفات احتمالی هستیم. در همین رابطه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: به دنبال درگیری با ایران نیستیم اما آماده‌ایم برای محافظت از نیروهایمان به زور متوسل شویم.

پس از پایان یافتن حملات، یک مقام آمریکایی در گفتگو با شبکه الجزیره اظهار داشت که در پی حمله راکتی به سه پایگاه نیروهای آمریکایی در سوریه، یک نظامی آمریکایی مجروح شد. همچنین سامانه‌های پدافندی، دو فروند از مجموع سه فروند پهپاد مهاجم را سرنگون کردند.

لازم به ذکر است، قبل از حملات راکتی شب گذشته به مواضع ائتلاف آمریکایی، صبح همان روز نیز مواضع تروریستهای آمریکایی در مجموعه دهکده سبز (Green Village) واقع در میدان نفتی العمر هدف حمله راکتی قرار گرفته بود. ستاد تروریستی آمریکا در غرب آسیا (سنتکام) با انتشار بیانیه‌ای در مورد این حمله اعلام کرد:

“در صبح روز ۲۴ مارس، ۱۰ فروند راکت به سوی میدان نفتی العمر در شلیک شد اما این حمله هیچ خسارت یا تلفاتی به همراه نداشت. یکی از راکت‌ها به یک منزل مسکونی اصابت کرد که باعث خسارت سنگین به خانه و زخمی شدن دو زن و دو کودک شد.”

بیانیه سنتکام

پس از گذشت حدود ‍۱۲ ساعت از حملات شب گذشته، هیچ پاسخی به این حملات از سوی آمریکا داده نشده است. به‌نظر می‌رسد علی‌رغم تهدیدات و سخنان مقامات آمریکایی، آمریکایی‌ها از افزایش تنش‌ها با ایران و ادامه درگیری‌ها در سوریه واهمه دارند و از آن خودداری می‌کنند.

شایان ذکر است هواگردهای آمریکایی در ۳ فروردین ماه در پاسخ به حملات گروه‌های مقاومت به یک پایگاه آمریکایی در سوریه که منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن چند نیروی نظامی دیگر شده بود، مواضع متعلق به ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت در استان دیرالزور را مورد حمله قرار دادند که بر اساس اطلاعات منابع محلی، شش نظامی سوریه طی این حملات به شهادت رسیدند.

بیشتر بخوانید: کشته شدن یک آمریکایی در سوریه؛ حمله هوایی آمریکا به مواضع مقاومت

ویدیویی از حمله راکتی به مواضع ائتلاف آمریکایی در تاسیسات گازی کونکو واقع در استان دیرالزور
شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه تروریست‌های آمریکایی در میدان نفتی العمر واقع در استان دیرالزور
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.