تحولات یمن، ۵ فروردین ۱۴۰۲

شنبه 5 فروردین 1402 - 18:05
https://iswnews.com/?p=90704

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اثر درگیری‌های اخیر نیروهای العمالقه و انصارالله در جبهه حریب واقع در جنوب استان مارب، دهها نفر از نیروهای العمالقه کشته و زخمی شدند.

۱- مارب:
در جریان درگیری‌های نیروهای العمالقه و انصارالله در جبهه حریب ۴۶ نفر از نیروهای العمالقه کشته و زخمی شدند. از تلفات و خسارات انصارالله جزئیاتی منتشر نشده است. این درگیری پس از عقب نشینی نیروهای العمالقه از برخی نقاط در حومه‌ی شهرک حریب از جمله جبل الیحموم، جبل جندله، میمنه، اراک، شرق، السیح و حیرور و استقرار نیروهای انصارالله در این مناطق شروع شد. در حال حاضر انصارالله در این مناطق حضور دارد و درگیری‌هایی به صورت پراکنده بین دو طرف رخ داده است. رسانه‌های تابع ائتلاف سعودی مدعی تدارک نیروهای العمالقه برای اجرای عملیات بازپس‌گیری نقاط باقیمانده هستند اما تاکنون تحرکی از این گروه دیده نشده است.

۲- شبوه:
در ۳ فروردین ماه، به دنبال ورود دهها کشته و زخمی نیروهای العمالقه از مدیریت حریب به مدیریت‌های عسیلان و بیحان، درمانگاه‌های این شهرستان‌ها از دولت مستعفی یمن درخواست کمک فوری و ارسال تجهیزات پزشکی کردند. همچنین تعدادی از تلفات نیروهای العمالقه به شهر عتق و مدیریت مرخه السفلی فرستاده شده‌اند.

۳- ابین:
در ۲۷ اسفند ماه، نیروهای طرفدار عربستان متشکل از مسلحین حزب اصلاح و اعضای القاعده در اکثر مناطق غربی و شرقی وادی عومران در مدیریت مودیه مستقر شدند. این پیشروی پس از عقب نشینی مسلحین شورای انتقالی جنوب از منطقه مهم وادی عومران به دلیل ناکامی در مقابله با بمب های کنار جاده ای و حملات بزن در رویی اعضای القاعده انجام گرفت.

۴- عدن:
در ۱ فروردین ماه، بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس به فرودگاه عدن، عبدالصمد العمری فرمانده یگان حفاظت فرودگاه حزام الامنی (تابع شورای انتقالی جنوب) به شدت زخمی شد. این درگیری در نتیجه کنترل زمین‌های بیابانی در منطقه راس عمران توسط شورای انتقالی جنوب انجام شده است و تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

۵- حضرموت:
در ۳ فروردین ماه، بر اثر درگیری مسلحین طرفدار عربستان و قبایل مارب در مقابل بیمارستان مرکزی شهر سیئون، پنج نفر از نیروهای طرفین کشته شدند.

۶- مجمع الجزایر سقطرا:
در ۲۹ اسفند ماه، برخی منابع محلی خروج نیروهای اماراتی از جزیره عبدالکوری و تحویل آن به نظامیان سعودی شدند. به گفته‌ی این منابع، این جابجایی در پی فشار عربستان سعودی به امارات برای محدود کردن شورای انتقالی جنوب انجام شده است.

بیشتر بخوانید: تخلیه اجباری ساکنان جزیره عبدالکوری از سوی امارات

۷- الحدیده:
– نیروهای ائتلاف سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۲۲ بار آتش بس را در این استان نقض کردند.
– پهپادهای ائتلاف سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته دو بار منطقه الجبلیه و یک بار مواضع انصارالله در مدیریت حیس را بمباران کردند.

۸- بر اساس گزارش منابع محلی به نقل از مقامات دولت نجات یمن، توافق مبادله اسرای دولت نجات یمن و ائتلاف سعودی با انجام چند پرواز از صنعاء به عدن و ریاض و بالعکس، در ۲۰ رمضان (۲۲ فروردین ماه) و با نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان ملل متحد اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اسرای انصارالله و ائتلاف سعودی مبادله می‌شوند

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. عبدالله دوشنبه, ۷ فروردین, ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶

  ((این درگیری پس از عقب نشینی نیروهای العمالقه از برخی نقاط در حومه‌ی شهرک حریب از جمله جبل الیحموم، جبل جندله، میمنه، اراک، شرق، السیح و حیرور و استقرار نیروهای انصارالله در این مناطق شروع شد. دو درگیری‌هایی بین دو طرف به صورت پراکنده رخ داده است. رسانه‌های تابع ائتلاف سعودی مدعی تدارک نیروهای العمالقه برای اجرای عملیات بازپس‌گیری نقاط باقیمانده هستند اما تاکنون تحرکی از این گروه دیده نشده است.))

  یعنی چه؟؟ انصارالله تصرف کرده یا عقب نشینی کرده ؟؟؟

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.